МОН змінить підхід до акредитації освітніх програм


Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти розроблений проект Положення про акредитацію освітніх програм. Документ опублікований для громадського обговорення.

Положення визначає основні засади та порядок проведення акредитації освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти як інструменту зовнішнього забезпечення якості вищої освіти в Україні.

Коментуючи норми документа, у Міносвіти зазначають, що нове Положення розроблене відповідно до Закону «Про вищу освіту», в якому було закладено абсолютно іншу філософію оцінювання та забезпечення якості вищої освіти.

Зокрема, планується усунути монополію держави на акредитацію освітніх програм. Натомість передбачається створення конкурентної професійної мережі, що працює за єдиними високими правилами та стандартами і складається з: Нацагентства із забезпечення якості вищої освіти, незалежних установ оцінювання та забезпечення якості вищої освіти, іноземних акредитаційних агенцій та агентств забезпечення якості вищої освіти з належною репутацією, визнаних Україною.

Нова модель акредитації має стати одним з головних інструментів впливу на якість вищої освіти в Україні. Тому проект документа закріплює перехід від акредитації як інструмента державного регулювання до акредитації як інструмента зовнішнього забезпечення якості освіти.

Ще однією важливою зміною є абсолютно інші підходи до оцінювання освітніх програм. Замість традиційних кількісних пропонуються складні якісні параметри, а замість механічного оцінювання виконання певних показників – різнобічна оцінка поліпшення і розвитку освітньої програми та університету за 9 групами критеріїв. Тобто на зміну застарілим комплексним контрольним роботам та кваліфікаційним завданням мають прийти критерії, наближені до Європейських стандартів і рекомендацій із забезпечення якості у вищій освіті.

Джерело новини