8 червня в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили було проведено міжнародний науковий симпозіум «Повстання і революції в Україні та Польщі: історичний, політичний і міжнародний аспекти» (до 100-річчя Української революції 1917-1921 рр.)» в рамках міжнародної науково-практичної конференції «Ольвійський форум» на базі кафедри історії факультету політичних наук.
Головними організаторами заходу виступили завідувач кафедри історії, доктор історичних наук, професор, Юрій Вадимович Котляр, який також виступив з доповіддю про селянські республіки Наддніпрянської України; доктор історичних наук, професор, почесний професор Академії ім. Яна Длугоша, Євген Григорович Сінкевич; та професорсько-викладацький колектив кафедри історії.
У симпозіумі взяли участь науковці, незалежні дослідники, аспіранти та здобувачі з України, Польщі, Білорусі, та Німеччини. Висвітлення численних, раніше не оприлюднених аспектів становлення української державності, подій визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, повстань та революцій 1917-1921 років (їх бачення та оцінки у польських дослідженнях); обговорення досвіду взаємовпливу України та Польщі; пошук варіантів вирішення актуальних проблем України, включаючи наслідки Революції гідності та гібридну війну на сході нашої держави, стали ключовими напрямками наукових дискурсів.
Під час пленарного засідання слово брали вельмишановні гості: кандидат історичних наук, ад’юнкт, директор архіву в Пйотркуві Трибунальськом Томаш Матушак із доповіддю про документи учасників української революції 1918-1920 рр. в архіві Пйотркува Трибунальського; кандидат історичних наук, ад’юнкт Академії імені Яна Длугоша (м. Ченстохова) Марек Ніта, який підняв тему другої промислової революції, зокрема, в Данбровському басейні Польського Королівства Російської імперії; та головний зберігач фондів Музею грошей Національного банку України Наталія Олексіївна Тріфонова, розповівши про творців українських банкнот періоду національно-демократичної революції 1917-1921 рр. як поборників української державності. Цікавими були виступи викладачів кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили та молодих дослідників, серед яких був гість з м. Бердянська, аспірант кафедри історії та філософії Бердянського державного педагогічного університету Юрій Вікторович Білай, який презентував доповідь на тему: «Боротьба білогвардійських державоохоронних органів з українським державницьким рухом (1918-1920 рр.)».
Міжнародний симпозіум пройшов у дружній атмосфері, яка надихала на цікаві обговорення та плідну співпрацю, надаючи творчих імпульсів для подальших наукових пошуків як досвідчених дослідників, так і здобувачів та студентів-істориків, які також охоче взяли участь у заході.