Міжнародний день жінок та дівчат у науці: Могилянка пишається своїми науковицями


Адміністрація Чорноморського національного університету імені Петра Могили вітає навчально-педагогічних працівниць із Міжнародним днем жінок і дівчат у науці.

Це свято традиційно відзнється 11 лютого.

Головною метою свята є досягнення повного й рівного доступу жінок і дівчат до науки, а також забезпечення гендерної рівності й розширення прав і можливостей жінок і дівчат.

Цей день дозволяє нам визнати роль, яку жінки та дівчата вже відіграють у науці. Ви боренете країну на фронті, рятуєте життя, здобуваєте перемоги в спорті.

Так, наші співробітниці тримають та розвивають освітній фронт.

Станом на 2022 рік, серед науково-педагогічних працівників ЧНУ імені Петра Могили дві третини становлять жінки.

Зараз, у складні для всієї України часи, ви продовжуєте працювати. Так, т. в. о. проректора з наукової роботи та міжнародного співробітництва є Алла Коваль.

Вчений секретар ЧНУ імені Петра Могили – Вікторія Чорна.

Завідувач відділу аспірантури та докторантури Могилянки – Алла Ужва.

Нині жінки-дослідниці очолюють факультети та інститути Могилянки:

  • Медичний інститут – Ольга Яремчук;
  • Факультет філології – Ірина Даниленко;
  • Факультет економічних наук – Світлана Белінська;
  • Факультет політичних наук – Анастасія Хмель;
  • Факультет комп’ютерних наук – Анжела Бойко;
  • Навчально-науковий інститут післядипломної освіти – Катерина Зуб.

Також серед завідувачів кафедр Могилянки н6араховуємо 22 жінки, у складі заступників деканів факультетів, директорів інститутів є жінки, зокрема:

  • Медичний інститут – Ірина Жук;
  • Факультет філології – Ганна Передерій;
  • Факультет економічних наук – Наталія Руденко;
  • Факультет політичних наук – Тетяна Лушагіна;
  • Юридичний факультет – Алла Коваль;
  • Факультет фізичного виховання і спорту – Олена Тіхомірова;
  • Навчально-науковий інститут післядипломної освіти – Яна Гаргаун.

Пропонуємо ознайомитися з частиною внеску в розвиток науки від наших дослідниць за 2022 рік.

Щороку жінки-дослідниці університету здобувають перемогу у конкурсі наукових робіт молодих вчених, що фінансуються МОН України: зокрема

  • Наукова робота «Розробка новітніх інформаційно-комунікаційних технологій управління інтелектуальними ресурсами для підтримки процесів прийняття рішень органами оперативного управління» (керівник – докторка технічних наук, доцентка Альона Швед);
  • Наукова робота «Науково-практичне обґрунтування та визначення стенобіонтного підходу щодо забезпечення національної екологічної безпеки водних екосистем України» (керівник – кандидатка технічних наук, Анна Алексєєва).

Ще одним напрямом провадження наукової та інноваційної діяльності є виконання на кафедрах науково-дослідних робіт, що зареєстровані в Українському інституті науково-технічної інформації, за темами:

  • «Розвиток національної системи бухгалтерського обліку та аудиту в умовах євроінтеграції» (керівник роботи – докторка економічних наук, професорка Світлана Белінська);
  • «Управління розвитком підприємств різних організаційно-правових форм в умовах глобалізаційних змін» (керівник роботи – кандидатка економічних наук, доцентка Ганна Бурдельна);
  • «Тексти і контексти в сучасних наукових парадигмах: літературознавчий і лінгвістичний аспекти» (керівник роботи – кандидатка філологічних наук, доцентка Наталія Лебединцева);
  • «Удосконалення системи фізичного виховання студентів, студентського спорту в сучасних умовах реформування вищої освіти в Україні» (керівник – доцентка Ірина Бондаренко) ;
  • «Фінансові механізми забезпечення соціальноекономічного розвитку країни» (керівник – докторка економічних наук, професорка Людмила Євчук).

Розпочато роботу в міжнародному дослідницькому проєкті «Borders in Crisis: Discursive, Narrative, and Mediatic Border Struggles in Ukraine, Europe, and North America» (Volkswagen Fond, Saarland University, Germany) за участі докторки філолологічних наук, професорки Тетяни Шестопалової та кандидатки філологічних наук Ольги Поліщук.

Жінки-науковці нашого університету впродовж року активно брали участь у наукових заходах, є членами експертних рад, редакторами журналів, що включені до категорії «А» і «Б»:

  • Професорка Надія Довгань – наукова кореспондентка лабораторії фізичного розвитку Інституту проблем виховання НАПН України, дійсна членкиня Української Академії наук, Членкиня редакційної колегій збірника наукових праць «Софія Прима: діалог вічного повернення. Міжнародний гуманітарний журнал»
  • Доцентка Алла Воробйова – Голова журі ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Миколаївського територіального відділення МАН у 2021-2022 н. р.
  • Доцентка кафедри англійської філології Тетяна Зубенко проводить наукове консультування з вивчення ділової англійської мови та складання іспитів на рівень володіння англійською мовою В2 за загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти з працівниками органів державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій на базі Миколаївського обласного центру перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. Також брала участь в українсько-американському проекті «Академія лідерства з інтернаціоналізації» від EducationUSA.;
  • Тетяна Зубенко, Оксана Старшова, Юлія Стодолінська, Світлана Кот, Тетяна Животовська є учасниками міжнародного проекту DAAD Ostpartnerschaftsprogramm, тема співробітництва на 2021-2023 р. «Bridging 108 Borders: Future Challenges and Cultural Dynamics». (Німеччина);
  • Тетяна Зубенко, Оксана Старшова, Олена Рибачук, Еліна Пархоменко, Тетяна Животовська, Анастасія Міхєєва, Ганна Колесник, Олександра Філоненко, Галина Запорожець – учасники міжнародного проекту DAAD «Studybridge Ukraine SAAR». (Німеччина);
  • Завідувачка кафедри екології Людмила Григор’єва в 2022 році увійшла до числа науковців України, чиї наукові здобутки знайшли відображення в книзі «Науковці України – еліта держави», яка видається за підтримки Національної академії наук України та національних галузевих академій наук.

Науковий Інститут радіаційної і техногенно-екологічної безпеки на базі Чорноморський національний університет імені Петра Могили долучився до системи постійного моніторингу радіаційного фону. Зусиллями вчених інституту Людмили Григор`євої та Анни Алексєєвої була налагоджена співпраця з громадською організацією SaveDnipro, завдяки чому було передано радіометр, який встановлено в лабораторії Інституту для отримання постійних даних щодо радіаційної обстановки у м. Миколаєві.

Юліана Палагнюк та Дар’я Сай є відповідальними виконавцями міжнародного проекту Erasmus+ Programme of the European Union Жан Моне Модуль 610664-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE «Управління в ЄС та політика європейської інтеграції». Викладачами кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки було укладено договір з госпдоговірної тематики на тему «Соціальна робота з особами та сім’ями з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах».

Також у 2022 році було призначено стипендію Кабінету Міністрів України для молодих вчених, зокрема докторці психологічних наук Ірині Лисенковій, яка також отримала нагороду конкурсу «Молода людина Миколаєва» у номінації «Кращий молодий науковець».

У 2022 році команда університету взяла участь у конкурсі проєктів Еразмус+ КА2 «Capacity Building in Higher Education» й університет отримав позитивне рішення на фінансову підтримку за двома проєктами. Протягом наступних трьох років команда ЧНУ імені Петра Могили у складі Алли Коваль, Наталії Іщенко і Ольги Тулузакової працюватиме як партнер у проєкті PROMENT «Promoting professional education and students engagement through comprehensive mentoring and tutoring system at HEIs» задля розвитку системи менторства та тьюторства для студентів ЗВО.

Університет є координатором і грантхолдером проєкту DEFEP «Distance Education for Future: best EU practices in response to the requests of modern higher 125 education seekers and labor market», і працюватиме над розробкою забезпечення для становлення та розвитку системи дистанційної освіти в університетах. Серед учасників команди університету – Олена Філімонова, Аліна Іовчева, Наталія Іщенко, Анжела Бойко, Аліна Мозолевська і Любов Дранус.

За напрямом Жан Моне програми Європейського Союзу Еразмус+ продовжується реалізація проєкту доктором наук з державного управління, доценткою Світланою Сорокою з роботою на тему: «Академія досліджень Європейського Союзу для школярів та студентів».

У межах проєкту за програмою Еразмус+ Жана Моне, Кафедра «Європейські зелені виміри» на кафедрі екології ЧНУ імені Петра Могили під координацією професорки Олени Мітрясової проводяться міждисциплінарні європейські студії щодо екологічної безпеки.

На базі ЧНУ імені Петра Могили продовжує свою діяльність Бізнес Академія Регіонального акселератора GCIP, координаторкою якого є кандидатка технічних наук Анна Алексєєва.

За ініціативи та участі кандидатки політичних наук, доцентки Ірини Тихоненко триває співробітництво у межах міжнародного академічно-тренінгового проєкту «Civic Education vs. 126 Disinformation: Countering Fake Histories in International Politics and Propaganda» («Громадянська освіта проти дезінформації: протидія неправдивим трактуванням історії в міжнародній політиці й пропаганді»), організоване Громадською організацією «Київська школа дипломатичних мистецтв» за підтримки програми «USAID/ENGAGE» («Enhance Non-Governmental Actors and Grassroots Engagement») та міжнародної гуманітарної організації «Pact».

Анастасія Хмель, Ірина Габро, Тетяна Богданова, Людмила Вовчук, Ірина Тихоненко, Олеся Звездова протягом вересня – грудня 2022 року стали ініціаторками проведення спеціального курсу лекцій «Війна в контексті теорій політичної науки» для студентів Факультету політичних наук Чорноморського національного університету імені Петра Могили від провідних американських та європейських науковців.

Також протягом 2022 року наші науковиці здобули нові вчені звання, зокрема:

  • Анастасія Шульга – доцента кафедри публічного управління та адміністрування;
  • Наталія Яковенко – доцента кафедри терапевтичних дисциплін;
  • Анна Алексєєва – доцента кафедри екології;
  • Вікторія Андріяш – професора кафедри публічного управління та адміністрування;
  • Алла Ужва – професора кафедри обліку і аудиту;
  • Ольга Амплєєва – доцента кафедри психології;
  • Ніна Митропольцева – доцента кафедри психології;
  • Аліна Іовчева – доцент кафедри історії;
  • Ірина Міронова – професора кафедри історії;
  • Світлані Белінській – професора кафедри обліку і аудиту;
  • Ірина Тихоненко – доцента кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики.

Увесь колектив ЧНУ імені Петра Могили пишається кожною з вас! Бажаємо вам невпинного натхнення, кар’єрного зросту, нових відкриттів!

Слава Україні!