Маніпуляція росіян та спотворення історичних фактів: доктор історичних наук ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр про основні тези газет на колишніх окупованих територіях України


Розбиті будинки, понівечені заклади культури, зруйновані пам’ятники, знищене та пограбоване майно, катування та знущання над населенням – це реалії ХХІ століття в колишніх окупованих територіях Херсонської області та Снігурівці Миколаївської області. Окрім цього, російська маніпуляція в ЗМІ набирала обертів, пропагандуючи газети, де принижували українців, виправдовували війну, називаючи її «звільненням від неонацистів» та усіляко викривляючи історію.

Фото НикВести

Так, доктор історичних наук, професор Чорноморського національного університету імені Петра Могили Юрій Котляр спеціально до видання «НикВести» розглянув тези пропагандистських газет та спростував погляди росіян на історичні факти.

Серед основних гасел, які активно використовують росіяни для відкритої маніпуляції в засобах масової інформації, історик виокремив такі:

  • «Одна вера. Один народ» (мовою оригіналу). Подане твердження є ідіотичним або цілком загарбницьким. Під вірою розуміється православ’я. Це друга за кількістю християнська спільнота у світі після римо-католиків. А поняття одного народу може поширюватися й на білорусів;
  • «В 988 году Древняя Русь только зарождалась» (мовою оригіналу), що не відповідає історичній дійсності. За радянською хронологією, Русь створена в 882 році, однак насправді ще раніше;
  • «… отец русского князя Владимира, Святослав Игоревич» (мовою оригіналу). Роками правління Володимира Великого є 979–1015. Москва (потім – Московія, Росія) буде заснована, за радянським міфом, в 1147 році, а за більш реальною датою лише у 1272 р. Назва Російська імперія почне використовуватися лише з початку ХVIII ст. за Петра І;
  • «С подачи Петра Порошенко начался подлый раскол Украинской Православной Церкви» (мовою оригіналу). Створення Православної церкви України є складним релігієзнавчим питанням, що пов’язане з політичною сферою – якщо держава матиме одну основну релігію, вона, відповідно, зміцнішає.

Таким чином, професор Юрій Котляр дійшов висновку в дослідженні:

«Ми маємо перед собою абсолютно пропагандистську статтю розраховану на людей, які не володіють елементарними знаннями з історії. На кого розраховані вказані пропагандистські публікації – не відомо. Таку бульварщину в нас дуже давно ніхто не читає, а в росії – так і подавно. Читання, аналіз і росіяни – речі абсолютно не сумісні».

Також історик зазначив, що українська історична наука має чітку відповідь, щодо російського проекту «Новоросія». У 2015 р. у видавництві Інституту історії України НАН України вийшла книга докторів історичних наук, професорів Федора Турченка й Галини Турченко «Проект «Новоросія» і новітня російсько-українська війна», де поставлені всі крапки над «і» в цьому питанні. Автори розглядають обставини появи в 1764 р. російського імперського проекту «Новоросія» і спроби його реалізації царським режимом, Тимчасовим урядом 1917 р., радянською владою і сучасною Росією. В контексті цього проекту простежується 250-річна еволюція українсько-російських відносин. Наводяться історичні факти, статистичні і картографічні матеріали, характеризуються особливості і спільні риси політики різних російських режимів щодо України. Значна увага приділяється політиці радянського і сучасного російського режиму щодо Півдня і Сходу України, аналізуються витоки і особливості новітньої російсько-української війни.