Інклюзивність – це створення середовища, де кожна людина відчуває себе поважаною, цінною та здатною брати участь у всіх аспектах суспільного життя, незалежно від її здібностей, походження чи інших характеристик. Це здійснюється шляхом усунення бар’єрів та створення умов, які дозволяють всім людям брати участь на рівних.
Чорноморський національний університет імені Петра Могили активно працює над розвитком інклюзивного середовища.
Так, зокрема, 18 червня 2024 року відбувся круглий стіл «Формування інклюзивного середовища: зони відповідальності, ресурси, кооперація зусиль» у межах ХХІ Міжнародної наукової конференції «Ольвійський форум – 2024: стратегії країн Причорноморського регіону геополітичному просторі».
Із вітальним словом виступив перший проректор ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр, який зауважив на тому, як важливо громадянам об’єднувати зусилля для розвитку інклюзивного середовища в нашій країни.
Також проректор з наукової роботи Роман Дінжос наголосив на тому, що за останні чотири роки в Україні через карантин та повномасштабну війну питання важливості інклюзії стало більш знаковим.
Арсен Гаспарян, начальник Управління молодіжної політики Миколаївської міської ради, зазначив:
«Інклюзивне середовище – це не просто модне слово, а життєва необхідність, яка потребує від нас усіх згуртування, співпраці та об’єднання наших зусиль».
Модераторами заходу виступили Людмила Опанасенко, кандидатка психологічних наук, завідувачка Навчально-методичного кабінету соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню, та Лада Захарова, спеціаліст із інклюзії, практичний психолог Навчально-методичного кабінету соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню.
До роботи круглого столу долучилися науковці, науково-педагогічні працівники, здобувачі вищої освіти (студенти-психологи, що навчаються на магістратурі за освітньою програмою “Сімейна психологія з основами психотерапії“), педагоги (освітяни), представники державних органів влади, громадських організацій, батьки здобувачів із особливими освітніми потребами та усі зацікавлені особи.
Захід пройшов у форматі живого обговорення, у якому всі учасники розкривали питання сутності інклюзії (сучасний погляд на зміст поняття, динаміку в його трактуванні); зон відповідальності щодо формування інклюзивного середовища; складових готовності суспільства до упровадження реальної інклюзії; основних ознак інлюзивності; точок кооперації зусиль, а також подальших кроків та наявних ресурсів для їхньої реалізації у практиці.
Учасниками круглого столу: Олена Кузнєцова, завідувачка кафедри соціальної роботи, управління і педагогіки ЧНУ імені Петра Могили, Наталя Ференс, практичний психолог Навчально-методичного кабінету соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню ЧНУ імені Петра Могили, Світлана Тафінцева, доцент кафедри психології Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Ірина Тучковська, доцент кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Львівського торговельно-економічного університету, Катерина Шапочка, доцент Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, Ольга Баша, соціальний педагог Херсонського фахового коледжу культури і мистецтв, Дмитро Прасол, в.о. директора КУ «Інклюзивно-ресурсний центр №3» Миколаївської міської ради, Ольга Виноградова, заступник голови організації ГО ММ ФОК інвалідів «Вікторія», + Аліна Тимофішина, керівник університетської поліклініки ЧНУ, Володимир Євсєєв, директор Регіонального фонду підтримки підприємництва Миколаївської області, Любов Коник, психолог та менеджер проєкту БФ «Карітас Україна», Наталія Бальва, приватний психолог, а також студенти спеціальностей «Соціальна робота» та «Політологія».
Учасники круглого столу погодили резолюцію за результатами заходу, у якій було відображено бачення основних напрямків подальшої діяльності (в тому числі спільної) щодо розбудови інклюзії. Також серед подальших практичних дій заплановано наступну зустріч з метою презентації найкращих інклюзивних практик та напрацювання дієвих поведінкових стратегій, які відповідають принципам інклюзії (технологічний компонент готовності до формування інклюзивного середовища).
Інклюзивність – це не просто гасло, це спосіб життя. Інклюзивність про те, щоб створити світ, де кожна людина відчуває себе цінною та здатною досягти успіху. Впровадження інклюзивності потребує зусиль та постійної роботи, але це того варте, адже це робить світ комфортним для всіх.