1 листопада 2023 року клініцисти юридичної клініки «Veritas», студенти юридичного факультету ЧНУ імені Петра Могили відвідали вебінар на тему: «Протидія онлайн-шахрайствам та кібергігієна» в рамках Всесвітнього тижня медіа- та інформаційної грамотності.
Спікером заходу виступив Максим Гусар – капітан поліції, старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам в Миколаївській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
Пан Максим розповів, що таке онлайн-шахрайство, його види та схеми, детально описав :
– фішинг – вид шахрайства, метою якого є виманювання в довірливих або неуважних користувачів мережі персональних даних клієнтів онлайнових аукціонів, сервісів із переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів;
– вішинг – телефонне шахрайство, пов’язане з виманюванням реквізитів банківських карток або іншої конфіденційної інформації, примушуваннями до переказу коштів на картку злодіїв. Є найпоширенішим способом крадіжки коштів із рахунків громадян.
Спікер вернув увагу, що шахраї активно використовують таку популярну платформу з купівлі-продажу товарів, як OLX, в своїх схемах. Та зауважив, що зловмисники підлаштовують свої шахрайські схеми до актуальних подій, щоб ошукати якомога більше довірливих українців, тому активно спекулюють на війні, вимагаючи від них фейкові донати через підозрілі телеграм-канали.
Повідомив пан Максим також про нові шахрайські схеми – лотереї, акції, розіграші – по завершенню яких потерпілі не отримують нічого, окрім усвідомлення, що їх ошукали. Особливо підкреслив Максим актуальність шахрайських сall-центрів та дав поради, як не стати їх жертвою.
Розкриваючи поняття інформаційної гігієни та цифрової безпеки, спікер наголосив на необхідності встановлення на всіх месенджерах, електронній пошті, онлайн-банкінгу двохфакторної аутентифікації або хмарного пароля.
Розповів про проект «Stop Russia Mriya» – телеграм-канал для блокування ворожих медіаресурсів. Його цілями є знищення осередків незаконного поширення протиправного та забороненого контенту; просвіта населення щодо інформаційної гігієни; навчання та тренінги з кібергігієни; зменшення рівня булінгу та цькування в мережі.
Дякуємо пану Максиму за надзвичайно цікаву, змістовну, корисну та інформативну зустріч на актуальну тему!