28 жовтня 2024 року відбувся вебінар з Крістаном Стоддартом – доцентом кафедри кіберзагроз, політики, філософії та міжнародних відносин у Школі соціальних наук, член Центру дослідження кіберзагроз (CYTREC) в Університуті Суонсі (м. Суонсі, Велика Британія) на тему «Кампанія гібридної війни Росії проти України (2014-2024 рр.)».
Крістіан Стоддарт розглянув російську кіберкампанію та війну проти України з точки зору переходу від “сірої зони” до “червоної зони”. Окреслив основні причини війни відповідно до кремлівської пропаганди, а саме: захист проросійських/російськомовних фракцій, денацифікація та демілітаризація країни, бажання кинути виклик міжнародному ліберальному порядку.
Кібер атаки почалися в 2010 роках поряд з “іншими формами кіберзриву та шпигунства націлених на урядову, військову, телекомунікаційну та інформаційно-технологічну інфраструктуру України “, але цілеспрямовані кібератаки спостерігаються з 2014 року. Спікер виділив дві основні російські хакерські групи (АРТ) – “Fansy Bear” та “Cozy Bear”, якими керують ГРУ та Служба зовнішньої розвідки Росії, а також центр 16 ФСБ (в/ч 71330), центр 18 (в/ч 64829), 85-й головний центр спец.обслуговування.
Наголосив, що вторгнення росії у 2022 році стало кульмінацією років тривалого та організованого тиску на Україну після Євромайдану та анексії Криму в 2014 році в основному, у таких секторах: національний уряд, ІТ послуги, енергетика, ЗМІ, комунікації та ін. Більш детально про кібервійну росії проти України можна прочитати у статті Крістіана Стоддарта за посиланням https://www.acigjournal.com/Russia-s-Cyber-Campaigns-and-the-Ukraine-War-From-the-Gray-Zone-to-the-Red-Zone-,189358,0,2.html
Модераторами заходу виступили:
Аліна ІОВЧЕВА, кандидатка політичних наук, доцентка кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили, координаторка проєкту ESEDEP.
Людмила ВОВЧУК, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ЧНУ імені Петра Могили, викладачка і дослідниця проєкту ESEDEP.
Маргарита ЛИМАР, кандидатка політичних наук, доцентка кафедри англійської філології та перекладу ЧНУ імені Петра Могили.
Вебінар проведений в рамках проєкту Жана Моне «Спільна політика безпеки та оборони Європейського Союзу: виклики, пов’язані з війною в Україні» (ESEDEP).