Кафедра екології вітає з Днем довкілля: 7 порад як зберегти нашу планету


Кафедра екології вітає усіх співробітників університету з Днем Довкілля!

Нагадуємо: Чисте довкілля – запорука здоровя людини!

Людина – частина живої природи, яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, одяг, корисні копалини, використовує природні ресурси для отримання предметів побуту. Її відмінність від інших живих істот полягає в тому, що вона має розум, а відтак може мислити, творити, спілкуватися з іншими.

Від стану навколишнього середовища залежить і стан нашого здоров’я.

Чим більше відходів ми викидаємо у довкілля – тим більше токсичних і шкідливих речовин, бактерій поряд з нами.

Чим більше сміття – тим більше захворювань.

Склад і чистота питної води мають безпосередній вплив на здоров’я людини. Слід пам’ятати: «Здоров’я навколишнього середовища еквівалентно здоров’ю людини».

7 порад, які допоможуть зберегти довкілля та ще й зекономити

  1. Відмовитися від поліетиленових пакетів – екологічно та економічно

За даними ООН, приблизно 5 трильйонів поліетиленових пакетів споживаються у світі щороку, або близько 10 мільйонів – щохвилини. Наразі, близько 60 країн світу почали боротьбу із пластиком на законодавчому рівні. І основним об’єктом цієї боротьби стали поліетиленові пакети, і, в певній мірі, пінопласт. Але боротьбу із поліетиленовими пакетами можна розпочати самостійно, просто зменшивши їх споживання. Наприклад, в магазині замість них можна використовувати багаторазові торбинки. Це не тільки зменшить кількість споживаного вами поліетилену, а й допоможе заощадити.

Жінки з торбинками

  1. Відмовитися від одноразових пляшок та посуду

Лише 9 відсотків усіх пластикових відходів, які були коли-небудь вироблені, були перероблені. Пластикові пляшки, одноразовий посуд – ми зустрічаємося з цими одноразовими виробами кожного дня. І їх використання можна легко обмежити. Замість того, щоб купувати воду у пластикових пляшках, можна придбати пляшку багаторазового використання і носити воду з собою. Замість одноразового посуду – звичайний.

Пляшки для води багаторазового використання в редакції української служби “Голосу Америки”

  1. Відмовитися від святкових повітряних кульок

Багато виробників стверджують, що матеріал, з якого робляться повітряні кульки – це звичайний латекс, який розкладається не довше ніж дубовий лист. Але є кілька причин, чому слід уникати використання повітряних кульок на святах і в побуті.

Кульки, які здулися чи тріснули, рано чи пізно стануть смертельними кормом для диких тварин, а якщо вони потрапляють у водойми, то і для риб. Голодні птахи також проковтнуть або згодують їх пташенятам. Якщо вам цікаво, що відбувається із системою травлення тварин, коли туди потрапляє шматок латексу, то уявіть, що ви проковтнули хірургічну рукавичку.

Повітряні кульки формують гори сміття:

 

  1. Бути енергоефективним у побуті

Відповідно до звіту Міжнародного енергетичного агентства, глобальні викиди вуглекислого газу при виробництві енергії у 2017 році зросли до 32,5 гігатонн, встановивши рекорд. А поліпшення світової енергетичної ефективності у 2017-му різко сповільнилося (глобальна енергоємність зросла лише на 1,7% в 2017 році, порівняно із середнім показником в 2,3% протягом останніх трьох років).

Як берегти енергію у побуті? Існує безліч простих методів, які ще й дуже допоможуть заощадити. Наприклад, оптимальне освітлення. Вдень по-максимуму використовуйте ресурси природного світла. Коли вже вмикаєте світло ввечері, робіть це тільки там, де це необхідно (навіщо платити за освітлення цілої квартири, якщо ви знаходитесь тільки в одній кімнаті?). Використовуйте енергозберігаючі лампи – вони служать довше і споживають менше енергії, ніж звичайні.

Вечеря при свічках

Не грійте в чайнику більше води, ніж потрібно. Замість того, щоб сильніше увімкнуті опалення, можна просто вдягти улюблений светр, у якому буде тепло й затишно.

  1. Економити воду

Свіжа, чиста вода – це обмежений ресурс. 2.1 мільярди людей у світі не мають доступу до безпечної питної води, відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я. Економити воду, насправді, не так важко. Замість ванни, можна прийняти душ. Поки я чищу зуби, я намагаюсь закривати воду. Вимикання води, поки ви чистите зуби два рази на день, може зберегти 30 літрів води на день – а це 900 літрів на місяць – повідомляє Агентство охорони довкілля США.

  1. Купуйте менше та не викидайте

Досить часто стається так, що речі, які ми купуємо, стають нам невдовзі непотрібними. Що з ними робити? Викидати? Коли я переїхала до США, я помітила, що в спільній кімнаті з пральними машинами люди часто залишали непотрібні їм речі побуту або книги. А інші люді їх підбирали. На вулицю виставляють навіть непотрібні меблі – так моя родина позбавилась кількох стільців та тумби для ванної кімнати і стала власницею чудового крісла-гойдалки для балкону. Таким чином здійснюється “кругообіг речей в природі”, що зменшує кількість сміття.

  1. Сортуйте сміття

Замість того, щоб скло, пластик та папір опинилася на смітнику чи в океані, вони можуть бути перероблені на інші продукти. Для цього ми маємо сортувати відходи та викидати їх у спеціальні смітники для переробки. Віддавати на переробку можна такі речі як папір, батарейки, пластик, скло та багато іншого.

Нагадуємо, що кафедрою екології організовано збір відпрацьованих батарейок.