Навіть якщо людина суперзірка у чомусь – їй все одно потрібен ментор. Адже і у переможців Олімпіади є тренери. Менторство – це процес взаємодії більш досвідченої в певній сфері людини з менш досвідченою, при якому відбувається передача знань, навичок, вмінь.
У західній культурі такий процес є більш розповсюдженим. Звісно, можна отримувати нові знання серед колег і тоді таке спілкування буде «на рівні». Але менторство передбачає спілкування у «середовищі нерівних», де обговорено заздалегіть, що один займає позицію експерта, а інший учня.
Studway розповідає, що ментор – це людина, у якої є практичний досвід у певній ситуації або сфері діяльності і яка допомагає тобі. Разом ви визначаєте план твоїх подальших дій. Найчастіше це декілька цілей з професійного середовища та обрана для цього стратегія. Але ментор не відповідає за твій успіх і реалізацію твоїх планів – він лише супроводжує на шляху до мети корисними порадами, рекомендаціями. Відповідальність за реалізацію мети цілковито покладена на тебе.
Які бувають ментори?
Найчастіше їх розподіляють умовно на дві категорії: ментори або наставники для професійного розвитку та особистісного. Перший тип дає настанови для роботи, розвитку стартапу, пошуку стажування. Цей ментор може допомогти пройти стажування на тій посаді, про яку мрієш. Наставник з особистісного розвитку – людина, яка досягла мрії, подібної до твоєї, або опанувала навички, як-от монтування відео.
Де шукати ментора?
Менторські зібрання організовують безліч організацій: від університетів до підприємств. Заповнивши заявку, можна долучитися до конкурсного відбору. У цьому разі найголовнішим стане твоя мотивація, яка буде виражена в мотиваційному листі. Наперед у тебе має бути план або хоча б зазначена детально описана мета. Але є один мінус таких менторських програм: обмеженість у діях і часі – програма закінчується через місяць або два, а твій план не вийде реалізувати за такий короткий період через низку зовнішніх чинників (коронавірус там також може бути).
Інший шлях пошуку – самостійне написання листів у соціальних мережах, як-от LinkedIn. Шукаєш людину, у якої є досвід, і пишеш їй особистого листа. Лист не має бути довгим, але ти мусиш вказати конкретно, у чому потребуєш допомоги. Можливо, будуть і відмови або ігнорування, але твій ментор обов’язково з’явиться. Тут уже не буде обмеженості в часі, і все залежатиме від того, настільки довірливі стосунки ви вибудуєте.
Як працювати з ментором?
Разом ви складаєте план твоїх подальших дій щодо запланованої мети. Якщо твій ментор не досвідчений у менторстві, бери ініціативу плану у свої руки. У ньому мусить бути зазначена основна мета і розподіл її на етапи. Кожен етап має певний перелік дій, які повинні мати свої дедлайни. Іноді зазначають також і навички, які потрібно за цей етап опанувати. Наближення до мети визначається скороченням кількості таких етапів. Але план у роботі може змінюватися чи доповнюватися.
Ви організовуєте зібрання двічі на місяць, до якого ти готуєш звіт про виконання плану і запитання, які в тебе виникли. Можливо, також і ситуації, у яких тобі потрібна професійна порада. Звичайно, зустрічі можуть бути частішими – усе залежить від завантаженості наставника і його зацікавленості у твоєму проєкті.
У чому полягає підтримка ментора?
Наставник мотивує як своїм прикладом, так і словами. Дає поради щодо підвищення професійного рівня: рекомендує курси, книжки, можливості стажування тощо. Ментор закликає до дій. Це той магічний пендель, якого потребуєш, щоб почати діяти і не сподіватися на обставини.
Маючи власний досвід, ментор зазвичай застерігає тебе перед невдалими спробами чи провальними шляхами. За його професійні поради і настанови не потрібно платити. Зазвичай ви обмінюєтеся ідеями, досвідом і контактами. Наставник – це ще один чудовий шанс для нетворкінгу з іншими професіоналами своєї справи.
Як стати ментором?
Якщо у тебе є унікальний досвід навчання за кордоном, волонтерства, стажування в міжнародній компанії чи опанування іноземної мови на рівні С1, можеш спробувати стати коучером для іншої людини. У такий спосіб у тебе є шанс закріпити свої лідерські позиції, досягти персональної кар’єрної мети, змінити світ іншої людини і надихнутися новими ідеями. Допомога у проходженні такого самого шляху вдосконалює твої вже набуті навички.
Найголовніше, що ментор не повинен вагатися у твоєму успіху і фокусувати увагу на тому, що тобі найкраще вдається. Нагорода від співпраці – це ті бажані зміни, про які мрієш.