З 8 по 10 листопада 2019 року в Миколаєві відбулася ювілейна Х Всеукраїнська краєзнавча конференція учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників». 9 листопада у стінах ЧНУ ім. Петра Могили провели основну частину конференції.
Всеукраїнський проект «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» був започаткований з метою залучення молоді до пошуково-дослідницької діяльності, виховання поваги та дбайливого ставлення до історико-культурної спадщини українського народу, підтримки обдарованих юних краєзнавців та поповнення інформаційного банку даних краєзнавчих об`єктів.
Своїми науковими здобутками поділилися Юрій Котляр – завідувач кафедри історії ЧНУ ім. Петра Могили, доктор історичних наук, доцент; Лариса Левченко –директор Державного архіву Миколаївської області, доктор історичних наук, доцент, розповіла аудиторії таїнства архівної справи; Кирило Горбенко – директор ДП НДЦ «Лукомор`є» ОФСУ Інституту археології НАН України, старший викладач кафедри історії та археології Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, який є керівником археологічної експедиції з дослідження городища «Дикий сад» поділився цікавими фактами розкопок городища; Ірина Коваленко – заступник директора з еколого-просвітницької роботи КУ «Миколаївський зоопарк», розповіла про внесок миколаївського зоопарку у збереження біорізномаїття планети; Олександр Шарафонов, краєзнавець, дослідник, презентував своє дослідження козацтва в історії Миколаївщини; Ірина Гудим, директор приватного видавництва «Гудим І.О.», ділилася особливими виданнями з історичними довідками про Миколаїв.
Тетяна Андрійчук, директор Миколаївського обласного Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді, метою заходу відзначила гарну можливість для дітей з різних областей України обмінятися досвідом краєзнавчої діяльності у різних напрямках, поспілкуватися, дізнатися щось нове, здружитися. Також зазначила, що організатори та гості конференції докладають усі зусилля для створення та підтримки дружньої атмосфери, щоб ті, хто приїхав з різних областей завжди хотіли повернутися ще.
Цьогорічний склад учасників конференції налічує 17 областей України. Юні краєзнавці з’їхалися з Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненької, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської та Черкаської областей, а також представники з районів і міст Миколаївщини.
Сергій Неділько, директор українського державного центру національно-патріотичного виховання краєзнавства і туризму учнівської молоді, відповідає чому саме Миколаїв є місцем проведення конференції: «Історія заходу виходить за межі десятиріччя. Базою йде Миколаївщина, бо це та точка звідки все починалося. Потім приєднався український державний центр і надання статусу державного, після чого були залучені інші області з усієї України».
Далі захід продовжив роботу за 7-ма секціями: історичне краєзнавство (2 підгрупи), етнографічне краєзнавство, екологічне краєзнавство, географічне краєзнавство та геологія, культура рідного краю та музейна справа, археологія. Керували секціями фахівці, науковці провідних закладів вищої освіти Миколаєва . Серед них співробітники ЧНУ ім. Петра Могили, які керували секціями:
Вікова межа учасників досягає 21 року. Наймолодшою конкурсанткою є п`ятикласниця з міста Одеси. Всі учасники отримують сертифікати про участь, а кращі наукові роботи, за рішенням членів журі, отримують свідоцтво на право другу у збірнику, яких вже налічуються 14 видань.
Сергій Неділько зазначає, що за допомогою подібних заходів «діти мають можливість осягнути, вивчити історію свого рідного краю та поділитися нею. Метою є, популяризація позашкільної роботи, яку роблять вчителі разом із дітьми. Можливість учнівській молоді розвивати краєзнавчий напрям. Також елемент навчання – вміння презентувати, виступати та спілкуватися. В процесі підготовки до конференції, можливість здобути навички, які знадобляться їм у майбутньому».
Учасникам та гостям провели екскурсію університетом, після якої учасники конференції відправилися до аудиторій відповідно до своєї секції. 70 школярів з усієї України поділилися своїми науковими працями. Подібні конференції гарний старт для юних науковців аби набути вмінь у науковій сфері, у проведенні наукових досліджень та поширити ці знання іншим, популяризувати до вивчення історії рідної землі, знати витоки рідної країни.
Більше фото за посиланням