Фонд Філологічної бібліотеки: довідкова література та антології


З вересня 2009 року в бібліотеці ЧНУ ім. Петра Могили було виокремлено відділ літератури іноземними мовами (нині Філологічна бібліотека). Фонд відділу збирався протягом усього існування навчального закладу й зараз налічує  22 тис. книг іноземними мовами, а також чималу кількість навчальної літератури українською мовою. Завдяки зусиллям керівництва, професорсько-викладацького складу та студентів Філологічна бібліотека  має унікальне зібрання творів художньої, навчальної, довідкової літератури  44 мовами світу.

Окрім традиційних англійської, німецької та ін., у Фонді є література арабською, японською, китайською, норвезькою, шведською, литовською, турецькою та іншими мовами.

У формування фонду зробили великий внесок благодійні організації, наприклад, Українське представництво Корпусу Миру, яке передало  до бібліотеки Encyclopedia Britannica, New Webster’s Dictionary та інші навчальні й довідкові видання іноземними мовами; а також Товариство української мови ім. Шевченка у США, Чикаго, Іллінойс; Український дослідницький інститут Гарвардського Університету; Гете-інститут, представники діаспори. Колекцію Філологічної бібліотеки щораз поповнюють викладачі університету, зокрема, і директор Інститут філології О. Пронкевич.

Останнє придбання  фонду – колекція книг професора Віталія Кейса (США), подароване нашому університету та його бібліотеці його вдовою  Тетяною Кейс.

До послуг користувачів Філологічної бібліотеки – читальний зал та абонемент. Приміщення бібліотеки обладнане найсучаснішими штурвальними стелажами шведського виробництва. Постійно оновлюються тематичні виставки літератури,  а в теплому затишному  читальному залі проходять наукові та мистецькі заходи за участі іноземних гостей.

«Особливу увагу хочу звернути увагу на родзинки фонду. По-перше, справжньою дорогоцінністю фонду є довідкова література. Наша бібліотека – одна з небагатьох у південному регіоні України, що має повне зібрання Британської енциклопедії (англ. Encyclopedia Britannica) – найповнішої та найстарішої універсальної енциклопедії англійською мовою», – розповіла провідний бібліотекар Наталя Мельникова.

П’ятнадцяте видання (1994 р.) «Британіки» у 32 томах має унікальну побудову, яку не має жодна інша універсальна енциклопедія світу. В енциклопедії є алфавітно-тематичний покажчик у двох томах («Індекс»), матеріал викладений у томах, які поділено на дві частини: «Мікропедія» (спочатку 10, згодом 12 томів маленьких за розміром статей) та «Макропедія» (19, згодом 17 томів статей про ті ж поняття, тільки з більш повною розширеною інформацією) та «Пропедія» в одному томі, яка містить навчальні плани для отримання знань тільки за матеріалами «Британіки». Видання містить загалом близько 32 тисяч сторінок, більше 65 тис. статей, 24 тис. фотографій, карт та ілюстрацій.

Великою популярністю серед студентів користується The Columbia Encyclopedia,  5-те видання якої є в бібліотеці: H.W. Janson History of Art та The Continuum Encyclopedia of American Literature.

Дуже популярна серед студентів серія «коротких оксфордських словників» Oxford  Concise  dictionary of  Art and Artists, Ecology, Proverbs та інші.

Серед традиційних англійських, французьких, німецьких словників у фонді є й диковинки – китайсько-російський,  російсько-японський словник, англо-ірландський словник.

У фонді є унікальні, які є важливою частиною фонду, тому що включають у себе твори маловідомих авторів, окремі видань яких складно знайти.

Особливо треба звернути увагу на серію антологій американської видавничої компанії W. W. Norton & Company.  Компанія названа ім’ям свого засновника Вільяма Вардера Нортона та відома своїми Norton Anthologies (особливо The Norton Anthology of English Literature та її тексти в серії Norton Critical Editions, які вивчаються  в університетських курсах літератури). Окрім цих антологій, у фонді є ще ряд видань компанії Нортона: Антологія коротких фантастичних творів, Антологія світових шедеврів, Антологія американської літератури та інші.