Спорт є вагомим показником розвитку країни, оскільки він не лише сприяє особистісному та соціальному зростанню, а й формує національну гордість та єдність нашої країни. Україна завжди мала потужні спортивні традиції, а Чорноморський національний університет імені Петра Могили активно долучається до цього руху, підтримуючи високий рівень підготовки спортсменів та популяризуючи спортивну діяльність на українських і міжнародних аренах.
Окрім розвитку фізичних якостей, спорт також має безпосередній вплив на мозкову діяльність, оскільки саме фізична активність активізує роботу мозку, а відтак сприяє покращенню успішності у навчанні та допомагає сформувати звички до здорового способу життя, які супроводжуватимуть людину протягом усього життя.
Факультет фізичного виховання і спорту Чорноморського національного університету імені Петра Могили обіймає провідні позиції в розвитку професійного спорту, фізичної культури та здорового способу життя серед студентів. Враховуючи науково-педагогічний потенціал, потужну матеріально-технічну базу, що створюють широкі можливості для навчання, факультет пропонує спеціальності, які поєднують теоретичні знання та практичні навички.
Студенти здобувають вищу освіту за двома спеціальностями – «017 Фізична культура і спорт» (із творчим конкурсом при вступі) та «014.11 Середня освіта (Фізична культура)», а основними напрямами підготовки є «Фізичне виховання і спорт», «Фізкультурно-спортивна реабілітація», «Середня освіта «Фізичне виховання». Зазначені освітні програми створюють студентам можливості для самореалізації в галузі фізичного виховання та спорту, а також забезпечують підготовку кваліфікованих фахівців для роботи в освітній та спортивній сфері.
Ґрунтовність отриманих знань, їхня якість та практична значущість, безумовно, залежить від професіоналізму викладачів. Сьогодні освітній процес на факультеті забезпечують доктори та кандидати наук з фізичного виховання та спорту, педагогіки та біології. Свій практичний досвід студентам, також, передають заслужені тренери та діячі фізичного виховання, майстри спорту міжнародного класу, переможці та призери світових змагань. Разом вони складають потужну команду професіоналів, які знають як поєднати теорію з практикою, щоб досягти максимального результату, сформувати успішну спортивну кар’єру.
«На парах у магістратурі я вивчаю теоретичну частину. Для мене вона частково знайома, адже я маю значний практичний досвід. Набуті нові знання я з успіхом використовую на практиці – під час підготовки та участі у змаганнях. Тому я думаю, що це моя перевага порівняно з іншими студентами, які отримують суто теоретичні знання. В спорті, як і в будь-якій сфері діяльності, ідеально поєднувати теорію з практикою, тоді людина стає умовно недосяжним фахівцем, висококласним професіоналом у своїй галузі» – зауважує Олег Кухарик – чемпіон світу з веслування на байдарках та каное, випускник ЧНУ імені Петра Могили.
Серед студентів і цьогорічних випускників факультету фізичного виховання і спорту левову частку складають діючі спортсмени, учасники Олімпійських ігор, призери Паралімпійських ігор у Парижі – 2024 року, чемпіони світу та Європи, майстри спорту та амбітна молодь.
Науково-педагогічний колектив Чорноморського національного університету імені Петра Могили вважає пріоритетним завданням своєї освітньої діяльності формування соціально активних студентів, які стануть кращими фахівцями у відповідних галузях, а також створення балансу між академічним життям та хобі.
Прикладом успішності, професіоналізму та активної соціальної позиції з впевненістю вважається Олег Кухарик.
Олег – талановитий український спортсмен, переможець та призер Чемпіонатів Світу та Європи з веслування на байдарках та каное, учасник Олімпійських ігор у Парижі -2024.
В грудні 2024 року Олег з відзнакою закінчив магістратуру ЧНУ імені Петра Могили за спеціальністю «Фізична культура та спорт» (освітня програма «Фізкультурно-спортивна реабілітація»).
За період навчання в університеті Олег Кухарик відзначився чималою кількістю досягнень, зокрема:
Гордістю ЧНУ імені Петра Могили, безумовно, є Анна Гонтар – випускниця факультету фізичного виховання і спорту. На останніх Паралімпійських іграх 2024 року в Парижі («Параплавання») Анна виборола одразу три бронзові медалі. Спочатку 29 серпня Анна третьою фінішувала на 50-метрівці вільним стилем у класі S6. Згодом, 1 вересня Анна стала бронзовою призеркою у фіналі запливу на 100 м брасом (клас SB5), а вже 6 вересня у складі збірної команди України (Анна Гонтар, Ярослав Семененко, Ірина Пойда та Олександр Комаров) здобула бронзову нагороду в змішаній естафеті 4×50 з комплексного плавання (20 очок). У фінальному запливі наші спортсмени третіми дісталися фінішу, встановивши новий європейський рекорд – 2:31.51.
Паралімпійські ігри 2024 в Парижі стали також успішними і для інших студентів ЧНУ імені Петра Могили. Зокрема, 31 серпня 2024 року паратенісистка, студентка факультету фізичного виховання і спорту ЧНУ імені Петра Могили Ірина Шинкарьова та її партнер Віктор Дідух завоювали «бронзу» Паралімпіади-2024 в парному розряді з настільного тенісу (клас XD17). У півфіналі Ірина та Віктор поступилися представникам Китаю Чжао Шуая та Мао Цзіндянь. Попри це, українські паратенісісти вибороли першу в історії України медаль Паралімпійських ігор з настільного тенісу.
Не менш успішно виступив на Паралімпіаді – 2024 ще один випускник ЧНУ імені Петра Могили Сергій Паламарчук. Він виборов бронзу у плаванні на дистанції 50 метрів на спині (клас S3).
Університет пишається своїми студентами та випускниками. Їхні досягнення мотивують, викликають натхнення, вселяють віру в успішне майбутнє, є прикладом майстерності та професіоналізму! Водночас кожна перемога – це результат багаторічної, плідної, виснажливої роботи, яка ґрунтується на практичному досвіді та підкріплена потужною теоретичною базою знань.
Як переконує досвід, у підготовці висококласних спеціалістів, формуванні їх професійних навичок велике значення відіграє матеріально-технічне забезпечення. Сьогодні в університеті функціонує велика спортивна зала для ігрових видів спорту, спеціалізований зал для єдиноборств, поле для міні-футболу зі штучним покриттям, декілька тренажерних залів тощо. Перлиною ЧНУ ім. Петра Могили є водна станція для розвитку водних видів спорту, яка побудована в мальовничому місці на річці Інгул.
Також ЧНУ імені Петра Могили належить тренувальний комплекс «Плавбасейн» з усіма спортивними спорудами – плавальним басейном, спеціалізованими спортивними залами тощо.
Для занять спортом в університеті створені комфортні умови. Спортсмени забезпечені сучасним спортивним обладнанням – тренажерами, концептами для веслування, легкоатлетичним спорядженням, інвентарем для ігрових та силових видів спорту, єдиноборств тощо.
Про змагання в межах «Динаміади»
З перших днів заснування ЧНУ імені Петра Могили був і залишається осередком спортивного життя міста, адже на спортивних майданчиках університету постійно проводяться змагання з різних видів спорту. Зокрема, останні декілька років в університеті проходить Чемпіонат ГО МОО ФСТ «Динамо» України з волейболу серед колективів фізичної культури правоохоронних органів, рятувальних та інших спеціальних служб Миколаївської області. Турнір проводиться в рамках серії змагань з різних видів спорту для визначення загального переможця.
Перший заступник голови ГО МОО ФСТ « Динамо» України Валерій Барський зауважив, що кожен із організаторів Динаміади вдячний колективу ЧНУ імені Петра Могили за можливість розвитку професійного та аматорського спорту в Миколаївській області:
«Хотів би подякувати ректору Леоніду Клименку та всьому колективу університету, зокрема кафедрі теорії та методики фізичного виховання, за належну підготовку спортсменів та розширення спортивної бази в цьому університеті. Ми з задоволенням проводимо тут змагання вже другий рік поспіль. Сподіваємося, що така співпраця продовжиться й надалі», – говорить Валерій Барський.
Отже, факультет фізичного виховання і спорту Чорноморського національного університету імені Петра Могили є базою для підготовки майбутніх фахівців, їхнього професійною розвитку, сприяє розвитку спорту на Миколаївщині, формує в молоді корисні для сучасного соціуму навички та вміння.
Матеріали підготувала фахівчиня
Медіацентру Анна Садова