Фінансування вишів за новою формулою


Портал osvita.ua повідомляє, що фінансування за новою формулою у 2020 році отримають 136 закладів вищої освіти та 12 їхніх філій, які мають власні кошториси. За даними Міністерства освіти і науки, у 2020 році 94 заклади вищої освіти отримають 100-120% від бюджету 2019 року, а 54 – 95-99% від бюджету 2019 року.

 

Нова система фінансування покликана стимулювати університети розвиватись та відповідати на запити ринку праці. Таким чином, як зазначає заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний, університети, які отримають збільшене фінансування вже цього року, можуть вкласти ці гроші в підвищення якості. Наприклад, збільшити заробітну плату сильним викладачам. Це підвищить їхню мотивацію та покращить якість освіти у виші.

Критерії, за якими МОН робить розрахунок розподілу фінансування, мають дати університетам чітке розуміння, за якою траєкторією їм потрібно рухатись, щоб покращувати свої позиції.

 

  • Відтепер фактична кількість студентів за бюджетною формою навчання (контингент) – лише один із показників, які впливають на формування бюджету. Протягом наступних трьох років вага цього показника буде зменшуватись.
  • Додатково держава стимулює університети зберігати свій профіль, технічні університети – підтримувати саме технічні спеціальності.
  • Показник масштабу стимулює заклади вищої освіти об’єднуватись та ефективно використовувати ресурси. Адже університети, у яких навчається менше 1000 студентів, будуть отримувати менше, а ті, де три, п’ять і десять тисяч студентів – навпаки отримуватимуть більше.
  • Застосування регіонального коефіцієнту у формулі надасть змогу регіональним університетам у 2020 році отримати краще фінансування. У попередні роки через відтік абітурієнтів у великі міста регіональні заклади вищої освіти втрачали студентів та не мали ресурсів для розвитку. Застосовуючи регіональний коефіцієнт, держава підтримує регіональні університети.
  • Наявність українських університетів у міжнародних рейтингах – це стимул працювати над міжнародним визнанням та репутацією, підвищення шансів залучати іноземних студентів. Міністерство враховує позиції в QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings та Academic Ranking of World Universities.
  • Кількість грошей на дослідження, які університет залучає від бізнесу та з міжнародних грантів, свідчить, що закладу довіряють донори та/або бізнес. Держава, використовуючи цей показник, стимулює університети розвивати науку та диверсифікувати джерела надходження грошей.
  • Працевлаштування випускників – це показник, який МОН почне застосовувати при розрахунку фінансування університетів у 2021 році. Але у 2020 Міністерство освіти і науки запустить електронну систему, яка буде моніторити, чи працюють випускники того чи іншого університету на посаді, що вимагає вищої освіти. Цей показник буде стимулювати університети підвищувати якість освіти, враховувати потреби ринку праці та сприяти працевлаштуванню своїх студентів.

Наступним кроком Міністерства стане спільна із профільним комітетом Верховної Ради розробка та внесення комплексних змін до законодавства, які нададуть фінансову автономію університетам.