Доктор історичних наук, професор ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр презентує нову історичну розвідку «22 червня – 24 лютого: початок війн та історичні аналогії»


Наразі поговоримо про початок німецько-радянської війни (1941-1945 рр.) та відповідно початок російсько-української війни (2022 р.) і про певні співпадіння на початковому етапі цих воєн. Також продовжуємо використовувати прийом історичних аналогій та додаємо до нього хронологічний метод.

Згадаємо про початок німецько-радянської війни, яку в радянській історіографії називали Великою Вітчизняною. О 4-й годині ранку Німеччина напала на Радянський Союз по всій лінії кордону від Балтійського до Чорного моря. Вранці 22 червня 1941 року відбулося бомбардування Києва.

Через 80 років після німецького бомбардування, перші російські ракети впали на Київ близько 4-5 години ранку 24 лютого 2022 р. Почався наступ на територію України по всьому кордону з російською федерацією та Білоруссю. В обох випадках значних втрат зазнала військова інфраструктура, аеродроми та житловий сектор.

За воєнною історією та класичною теорією військового мистецтва початок вторгнення рано-вранці дає більше денного часу для активних дій в перший, вирішальний день. Важливо, що німецьке командування обрало ніч з суботи на неділю, а російське – ніч після святкування 23 лютого. У першому випадку це давало максимальну раптовість, у другому – ідеологічну «накачку» щодо традицій «непереможної» армії.

Проте збіжності між історичними подіями продовжилися не лише першим днем війни, але й цілим рядом прикладів, лише з одним уточненням, час в ХХІ століття біжить трохи швидше, ніж в ХХ столітті Але події відбуваються, фактично ті ж самі.

Наведемо декілька прикладів:

Київ

23 серпня – 26 серпня 1941 року (66-й день війни) відбулося оточення та знищення радянських військ в «котлі» під Києвом. В оточення потрапили понад 660 тис. солдат, цей «котел» був і залишається найбільшим оточенням в світовій історії.

19 вересня 1941 року (90-й день війни) – німецькі війська захопили Київ. Долю Києва вирішив розворот 2-ї танкової групи і 2-ї армії Вермахту зі складу групи армій «Центр» із західного (московського) напряму на південь.

24 лютого 2022 року багатокілометрові колони танків росіян стрімко рушили на Київ. Зупинити їх вдалося у передмістях столиці: у районі Бучі, Ірпеня, Броварів. Майже місяць мешканці багатьох населених пунктів регіону та столичних передмість провели в окупації, переживши масові вбивства, тортури та руйнування їхніх осель.

2 квітня (38-й день війни) офіційно повідомлено про залишення російськими військами всіх раніше захоплених територій Київської області.

Маріуполь

10 жовтня 1941 року (111-й день війни) відбулося оточення та розгром радянських військ в «котлі» під Маріуполем (або «Азовському котлі»). В оточення потрапили понад 100 тис. солдатів, це був третій та найменш відомий «котел» в Україні у 1941 року.

З 24 лютого до 20 травня 2022 року тривали бої за Маріуполь (86-й день війни). За цей час бійці «Азова» ліквідували близько 2,5 тис. російських військових та поранили 5 тис. загарбників, а також знищили понад 60 танків.

Ленд-ліз

30 жовтня 1941 року (131-й день війни), прагнучи уникнути прямого військового втручання в Другу світову війну, обмежившись лише матеріальною допомогою, президент США Франклін Рузвельт підписав указ про виділення Радянському Союзу кредиту в 1 млрд. доларів в рамках програми Ленд-ліз. За програмою Ленд-лізу СРСР у період з 1941 по 1945 роки отримав допомоги на 9,4 млрд. доларів.

9 травня 2022 року (75-й день війни) президент США Джо Байден підписав закон про Ленд-ліз військової зброї для України. Тепер Україна зможе безперешкодно отримувати новітню американську зброю, техніку та обладнання.

Таким чином порівнюючи початкові етапи війн, які почалися 22 червня 1941 та 24 лютого 2022 року, ми можемо зробити певні висновки про аналогічність подій, що відбувалися на прикладах Києва, Маріуполя, Ленд-лізу та психологічного характеру першого дня війни.

Німецько-радянська війна закінчилася повною перемогою над агресором, теж саме відбудеться і в російсько-українській війні. Але війна 2022 року закінчиться набагато швидше, про що свідчать приклади історичних аналогій та мужність і сила духу наших воїнів. Слава Україні!