Доктор історичних наук ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр представляє нову історичну розвідку «Чорнобиль, квітень, ядерна загроза»


Сьогодні ми поговоримо про атомну енергію й історичні небезпеки, пов’язані з нею. На думку автора, у людства було два відкриття, які докорінно змінили існуючий світ. Це виплавка заліза та розщеплення ядра атома. Звідси й характерні поняття: «залізний вік», «атомний вік». При цьому здобутки людства в результатах цих винаходів носили подвійний характер. Залізний вік «подарував» меч і плуг, атомний – бомбу й електростанцію. Якщо в першому випадку людство отримало добу героїв і покращення процесу обробітку землі, то в другому – джерело майже невичерпної енергії та загрозу знищення людства.

На території України знаходиться ряд атомних електростанцій: Запорізька АЕС (складається з 6 енергоблоків), Південноукраїнська АЕС (3 енергоблоки), Рівненська АЕС (4 енергоблоки), Хмельницька АЕС (2 енергоблоки), Чорнобильська АЕС (4 енергоблоки). Вони не лише надають вкрай необхідну енергію, але і є джерелом потенційної небезпеки.

26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – із різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, у результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30 – 40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.

День Чорнобильської трагедії забрав безліч життів. Від самого вибуху померло двоє співробітників станції, а ще 28 загинули через радіаційне зараження через кілька місяців. У результаті аварії з сільськогосподарського обороту було виведено близько 5 мільйонів гектарів земель, довкола АЕС була створена 30-кілометрова зона відчуження, повністю евакуйоване місто Прип’ять, знищені й поховані сотні дрібних населених пунктів, близько 200 000 осіб було змушені покинути зону забруднення.

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

Здавалося, після Хіросіми, Нагасакі та Чорнобиля світ зрозуміє небезпечність атомної енергії. Але не все так просто.

24 лютого 2022 року під час російського вторгнення в Україну близько 19:20 надійшла інформація про захоплення Чорнобильської атомної електростанції російською регулярною армією. Усього там перебували близько 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки. 9 березня внаслідок бойових дій електростанція перестала отримувати зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Увімкнулися аварійні дизельні електрогенератори. 11 березня з’явились розвіддані про підготовку теракту на електростанції російськими військами. Увечері 31 березня російсько-окупаційні війська покинули електростанцію. При цьому частина військ РФ за час перебування в Чорнобильській зоні відчуження постраждала від опромінення. Електроживлення сховища відпрацьованого ядерного палива станції відновили 16 квітня.

4 березня 2022 року після важких боїв на вулицях міста Енергодара російські війська захопили найбільшу атомну електростанцію Європи – Запорізьку АЕС. Під час нічного штурму АЕС загинули троє українських військових, ще двоє перебувають у лікарні. Окупанти підірвали частину боєприпасів на майданчику Запорізької АЕС біля руїн навчально-тренувального центру та енергоблоку № 1. На території ЗАЕС перебуває близько 50 одиниць важкої техніки і до 500 російських солдатів. Фактично загарбники використовують територію станції як свою військову базу.

16 квітня 2022 року над майданчиком Південноукраїнської АЕС пролетіли три крилаті ракети, випущені військами РФ у напрямку Миколаєва. Одну з ракет зафіксували камери спостереження. Загроза поцілити в ядерний реактор з можливими наслідками – ядерною катастрофою, була високою.

Таким чином світовій спільноті слід звернути увагу на ще один бік російсько-української війни 2022 року – загрозу ядерної катастрофи. Українські АЕС під обстрілами – це смертельний вирок планеті Земля, який слід зупинити негайно. Якщо аварія на одному енергоблоці Чорнобильській АЕС за екологічними наслідками переросла у планетарну катастрофу (радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи), то аварії на Запорізькій і Південноукраїнській АЕС можуть стати фатальними для людства.

Варто нагадати, що у війні 2022 року Україна виступає не лише щитом Європи від російських орд, а й щитом світу від ядерної катастрофи.

Слава Україні!

Перемога за нами!