2023 року Верховна Рада України Законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» встановила 8 травня як День пам’яті та перемоги – єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує пам’ять загиблих у Другій світовій війні.
Поступовий офіційний перехід до європейської традиції пам’ятання розпочався після Революції Гідності. Ця традиція полягає не тільки у зміні дати, а й у зміні фокусу – з культу зброї та перемоги на внесок різних спільнот у подолання нацизму, на окрему людину, її страждання і втрати у війні.
День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова війна розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили на території сучасної України, зазнали величезних втрат.
Метою засідання історичного гуртка «Кліо», який діє на кафедрі історії факультету політичних наук, є вшанування Дня пам’яті та перемоги, вшановування кожного, хто боровся з нацизмом. Не менше заслуговують на увагу та пам’ять мирні цивільні люди, які загинули або постраждали від бойових дій та окупації їхніх міст і сіл, діти війни, примусові робітники. Адже війна – це не лише танки, гармати й масштабні бої. Це – долі, мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.
З вітальним словом до присутніх звернулися завідувачка кафедри історії, доктор історичних наук, професор Ірина Міронова, доктор історичних наук, доцент кафедри історії Владислав Пархоменко, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії Яна Гаргаун.
Під час засідання історичного гуртка «Кліо» з доповідями, представленими здобувачами освітньої програми 032 «Історія та археологія» першого бакалаврського і другого магістерського рівнів вищої освіти Чорноморського національного університету імені Петра Могили, виступили В’ячеслав Бурдейний, В’ячеслав Ніколенко, Ірина Денисюк, Олександр Скидан, Євгеній Костюк. Відбулося обговорення нагальних проблем, що стосуються вшанування Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
До участі доєдналися здобувачі першого бакалаврського рівня вищої освіти Національного університету біоресурсів і природокористування України та виступили з доповіддю Куцолабська Анастасія та Основенко Марія.
Також, до участі у засіданні історичного гуртка «Кліо» долучилися вчителі та учні Полігонівського ліцею Шевченківської сільської ради та Калинівського ліцею Воскресенської селищної ради Миколаївської області.