Моря бриліантів, це – мова моя,
Це – мова моєї Вкраїни
Володимир Сосюра
В цю суботу, 9 листопада, Україна відмічає День української писемності та мови. Святкування було встановлено указом президента України в 1997 році. Свято відзначають у день вшанування пам’яті автора «Повісті временних літ» Нестора Літописця, який вважається «батьком української словесності». На початку XII століття він створив літопис, в якому охопив події, починаючи від біблійних часів і до XI століття. Його написання зайняло близько 20 років. На жаль, первісна редакція «Повісті» загублена, і до наших днів дійшли тільки перероблені її видання.
За 400 років наша рідна мова отримала 134 заборони. Українську мову обмежували, забороняли і відміняли, офіційно це оформлювалося циркулярами, указами, законами, анафемами, а не офіційно – гоніннями, переслідуваннями, репресіями. Проте подібні утиски тільки загартували її від нових посягань.
Традиційно, починаючи з 2000 р., національне радіо запрошує всіх охочих написати «Диктант національної єдності» і перевірити свої знання. Цього року радіодиктант проводять 8 листопада, аби усі охочі студенти та учні з різних куточків України взяли участь. Кожного року диктант лунає на хвилях першого каналу «UA: Українське радіо». Олександр Авраменко – педагог, теле- та радіоведучий, доцент Київського університету ім. Бориса Грінченка – незмінний диктор тексту радіодиктанту.
Студенти ЧНУ ім. Петра Могили долучилися до щорічного національного марафону. Організатором на базі нашого університету є кафедра української філології, теорії та історії літератури Інституту філології. Тетяна Шестопалова, в.о. завідувача кафедри, підкреслює важливість подібного заходу:
«Будь-яка справа є важливою, якщо вона згуртовує, якщо вона нам нагадує, що ми живемо не тільки якимись комерційними інтересами, економічними та політичними справами. Ми частинки однієї великої культури, національної культури. Це справа важлива в плані усвідомлення нами того, що ми всі частинка України, її культури».
Місцем проведення радіо диктанту стала головна читальна зала ЧНУ ім. Петра Могили. До написання долучилися викладачі та студенти факультетів фізичного виховання та спорту, політичних, економічних та комп’ютерних наук, юридичного факультету, інституту філології та медичного інституту. Всім учасникам побажали успіху та уважності перший проректор університету Наталя Іщенко та директор Інституту філології Олександр Пронкевич.
Цього року декілька новацій заходу.
Тетяна Шестопалова пропонує учасникам здати на перевірку свої диктанти кафедрі української філології, теорії та історії літератури. Роботи, які матимуть мінімум або не матимуть жодних помилок обов’язково відзначаться подарунками.
Для розігріву учасників, підтримки їхнього настрою та налаштування на продуктивну роботу в читальній залі провели конкурс серед кількох представників з кожного факультету та інституту університету на знання нового українського правопису. За відповідями слідкувала спеціальна комісія і за її підрахунками конкурсанти отримали перемогу у наступних номінаціях:
Трансляція почалася об 11.20, проте через деякі технічні складнощі, диктант проводився наживо. Обов’язки диктора на себе взяла доцент кафедри української філології, теорії та історії літератури Людмила Островська.
Нагадаємо, що 9 листопада – не єдиний день, коли відзначається свято української мови. 21 лютого українці святкують Міжнародний день рідної мови.
Будьте вдячні матусі, і дочки, й сини!
Будьте вдячні народу, бережіть теє слово.
Що гранилось віками у битвах, в трудах…
Любов Забашта