Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який запроваджує значні зміни у вищій освіті України. Серед іншого він передбачає збільшення відповідальності для студентів за недотримання академічної доброчесності. Таким чином плагіат або фальсифікація робіт зможуть стати причиною для невидачі диплому.
Рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації може бути скасоване закладом вищої освіти у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності, зокрема академічного плагіату, самоплагіату, фабрикації, фальсифікації, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Портал Osvita.ua розповідає, що про цю проблему ми постійно чуємо в інформаційному просторі, а ЗМІ неодноразово висвітлювали резонансні випадки неправомірних текстових запозичень у роботах представників влади та публічних осіб у різних країнах.
Запровадження інноваційних технологій в освітні процеси та перевірка кваліфікаційних робіт та наукових статей на плагіат, допоможуть розв’язати одразу декілька проблем.
Безумовно, перевірка на плагіат має стати не покаранням, а показником успішності спільної роботи здобувача знань та наукового керівника. Крім того, слід розуміти, що навіть якщо система у підсумковому звіті сигналізує про високий рівень текстових запозичень – це може бути зумовлено природою дослідження, і в таких роботах буде відсутнє порушення норми майбутнього закону. Наприклад, якщо дипломна студента юридичного факультету на кримінально-процесуальну тематику міститиме цілий ряд витягів та цитат з діючого кримінально-процесуального законодавства, які програмний продукт визначатиме, як текстове запозичення, то за умови правильного оформлення таких запозичень із вказівкою на джерела жодного порушення студент не допустить.
На думку представника Unicheck (онлайн-сервісу з пошуку плагіату), критично важливим є формування у здобувачів освіти навичок дотримання правил академічного письма та принципів академічної доброчесності ще від початку навчання в школі, або хоча б з перших курсів навчання в ЗВО – так освітня система поступово привчала б студентів до самостійного написання письмових робіт та, у майбутньому, курсових, дипломів, дисертацій.
Також, на думку представника Unicheck, такий системний підхід залишив би без прибутку так звані «біржі студентських робіт і дисертацій», що надають напівлегальні послуги з написання робіт для студентів. Оскільки здобувач, знаючи про постійну перевірку власних робіт на наявність плагіату та інших порушень академічної доброчесності, розумітиме: звертатися до таких «бірж» просто немає сенсу.