Академічна мобільність для студентів


Роман Шандра, доцент ЛНУ ім. Франка, розповідає про академічну мобільність студентів та викладачів для порталу Osvita.ua.

Академічна мобільність – це можливість учасників освітнього процесу (студентів, викладачів та ін.) навчатися, викладати, стажуватися чи проводити наукову діяльність в іншому закладі вищої освіти або науковій установі на території України чи поза її межами. Це право забезпечене

Право студентів на академічну мобільність регулюється Законом України «Про вищу освіту», починаючи з 2015-го року. Також у вишах можуть приймати внутрішні правові акти щодо реалізації права на академічну мобільність.

Особливість академічної мобільності полягає в тому, що при цьому за студентом зберігається місце навчання та стипендія. Виплата стипендії зберігається у повному обсязі, якщо студент не отримує фінансування за програмою мобільності або отримує лише часткове фінансування (наприклад, програма покриває вартість проживання, але не кошти на дорожні витрати і харчування).

Для реалізації права на академічну мобільність студент може обрати ЗВО (університет або коледж) або певну наукову установу, наприклад науковий центр чи лабораторію як в Україні, так і за кордоном.

Розрізняють три види академічної мобільності:

  • навчання за програмами академічної мобільності;
  • мовне стажування;
  • наукове стажування.

А за місцем навчання:

  • внутрішню, коли студент тимчасово перебуває в іншому українськоиу виші
  • зовнішню, коли обраний студентом університет чи наукова установа знаходяться за кордоном.

 

Окрім цього, академічна мобільність може бути ступеневою, якщо студент навчається у іншому закладі вищої освіти для того, щоб здобути освітній ступінь (наприклад, бакалавра або магістра) та диплом про вищу освіту, або кредитною, якщо в результаті навчання студент здобуває не освітній ступінь, а вивчає певні навчальні дисципліни (оцінені в кредитах ЄКТС) та/або здобуває компетентності чи інші результати (які не оцінюються в кредитах ЄКТС, але можуть бути визнані закладом вищої освіти постійного місця навчання).

Як скористатись правом на академічну мобільність?

Слід звернутися до відповідного відділу або центру у своєму ЗВО (наприклад, відділу міжнародних зв’язків). Там можна ознайомитись з програмами академічної мобільності, у яких навчальний заклад бере участь, з’ясувати умови, які документи для цього потрібні та ін.

Також, можна знайти свій власний проєкт. Для пошуку відповідної програми можна скористатися сайтами посольств, стипендіальних фондів, служб академічних обмінів та ін. Можна, наприклад, скористатись такими програмами академічного обміну як Global UGRAD (США), Fulbright Graduate Student Program (США), «Mevlana» (Туреччина), Erasmus+ (ЄС) тощо.

Також можна знайти цікаві проекти на сайтах освітніх організацій і програм British Council Ukraine, Французького інституту в Україні, Італійського інституту культури в Києві, Kyiv Educational Advising Centre та ін.

 

Які умови участі у програмах академічної мобільності?

Відбір учасників програм академічної мобільності проводиться, як правило, за конкурсом з урахуванням результатів їхнього навчання чи професійної діяльності, наукових (творчих) здобутків, знання іноземної мови, додаткових вимог, передбачених договорами, угодами, контрактами, грантами, проєктами тощо.

Критеріями конкурсного відбору можуть бути: успішне завершення першого курсу навчання на бакалавраті, високий рейтинг успішності студента (відсутність академічних заборгованостей впродовж останнього навчального року, високий середній бал успішності, наприклад, 80 і більше тощо), участь у науковій роботі (наявність наукових публікацій, тези конференцій, наукові статті тощо), перемога в освітніх, наукових конкурсах та олімпіадах, наявність рекомендаційних листів тощо.

Які терміни програми академічної мобільності?

Академічна мобільність студентів не впливає на загальний термін навчання, тому студент може навчатися/стажуватися в іншому закладі вищої освіти як в Україні, так і закордоном під час навчального року або під час канікул. Просто йому встановлюють індивідуальний графік навчання, який дозволяє не відвідувати аудиторні заняття у своєму закладі вищої освіти та виконувати навчальний план дистанційно. Якщо дисципліни у навчальних планах обох ЗВО збігаються, то вони можуть бути взаємозараховані.

Терміни участі у програмах академічної мобільності зазвичай обмежуються навчальним закладом, зазвичай він не перевищує одного року.

Перелік документів залежить від того, у якій саме програмі хоче взяти участь студент та вимог внутрішніх правових актів навчального закладу.