5 порад як захистити свої електронні дані


Все більше людей користується електронними месенджерами, здійснює оплату через додаток банку прямо з телефону та має документи в електронному форматі. Все це веде до того, що данні можуть бути викрадені і використані проти нас самих. Тому, коли життя переходить в онлайн – треба захищати його саме там, радять на Studway.

Для початку можна перевірити чи не були «злиті» ваші електронна пошта та номер телефону. Для цього можна використати сайт Have I Been Pwned. Якщо ви ввели свої данні, і екран став зеленим – ви у безпеці, а якщо червоний – значить ваші данні отримали треті особи. Сайт показує, з яких сайтів ці дані були вкрадені.

  1. Паролі

За даними експертів компанії NordPass, 10% користувачів використовують найочевидніші паролі, такі от як набір цифр або букв по черзі: 123456, qwerty чи password. Такі паролі легко зламують шахраї всього за декілька секунд. Не дарма біля рядка пароль часто є вказівка, що він має бути складним, містити кілька цифр і літер. На деяких сайтах навіть оцінюють ступінь безпечності паролю, як такий що легко зломати, так і  складний.

Згенерувати вдалу комбінацію допоможе менеджер паролів, який зберігає та вводить складні паролі із зашифрованої бази даних. Менеджерами паролів можна користуватися онлайн, встановлювати на телефон чи носити з собою фізично (смарт-картки, флеш-носії з інтерфейсом USB). Щоб користуватися менеджером паролів, треба вигадати і запам’ятати один майстер-пароль, який надає доступу до інформації у базах даних. Популярні безкоштовні password-менеджери: KeePassXC, Myki, NordPass, Dashlane.

  1. Двофакторна аутентифікація

Додатковим рівнем захисту для перевірки особи користувача є двофакторна аутентифікація (2FA). Коли людина вводить дані від свого облікового запису, крім логіну та пароля, йому потрібно надати ще один фактор для аутентифікації. Це може бути ПІН-код, пароль, кодове слово, відповідь на секретне запитання або ж біометричний фактор – відбитки пальців, сітківка ока, голос.

Також можливий варіант врахування місцеперебування людини за IP-адресою або через супутникову навігаційну систему, а іноді і встановлення певного часового проміжку, протягом якого можна увійти до системи.

Цю технологію можна налаштувати у соцмережах, месенджерах, іграх, онлайн-банкінгу. Наприклад, опцію розпізнавання користувача можна змінити в налаштуваннях Apple, Facebook, Twitter, Gmail, Google, Microsof.

  1. Безпечні пошукові системи

Деякі користувачі задля збереження анонімності відмовляються від використання сервісів Google і переходять на інші пошукові системи. Чому обирають інших, а не Google? Компанія збирає персональні дані користувачів, наприклад, налаштовує персональну рекламу за допомогою зібраних даних, таких як географія, вподобання  тощо. Але у 2018 ці журналісти Associated Press з’ясували, що багато сервісів Google на Android-пристроях та iPhone зберігають дані про місцезнаходження власників, навіть якщо ті в налаштуваннях конфіденційності відключили цю функцію. Це відбувається, наприклад, під час оновлення погоди на телефоні.

Серед більш захищених конкурентів браузери Search Encrypt, DuckDuckGo та StartPage.

  1. Перевірені мережі

Підключення до неперевіреної мережі Wi-Fi загрожує власникові зламом поштової скриньки, соцмереж та самого телефону. Для захисту від подібних випадків потрібно відключити автоматичне підключення до відкритих мереж в налаштуваннях. Якщо хочете безпечно підключатися до інтернету з ноутбука, роздайте мережу зі свого смартфона.

Але коли дуже потрібен інтернет, але немає можливості підключитися до перевіреного джерела, потрібно просто пам’ятати, що небезпечно використовувати неперевірений Wi-Fi для доступу до соцмереж, пошти та інших важливих сервісів, що містять особисті дані. Так само не варто при такому з’єднанні робити онлайн-покупки, де потрібно вводити паролі.

  1. Додаткова електронна адреса

Додаткова електронна адреса – чудовий помічник задля уникнення спаму з непотрібних сайтів, на яких ви зареєструвались для одноразових дій. Також це убезпечить ваші данні, оскільки багато інформації того ж Google та соцмереж можуть бути прив’язані саме до електронної скриньки. У цьому може допомогти сайт Temp-Mail, який створює електронну адресу на один раз.

Будьте обачні та бережіть ваші данні!