Кафедра екології інформує, що у 31 жовтня 1996 року шість причорноморських країн – Болгарія, Румунія, Туреччина, Грузія, Росія і Україна – підписали «Стратегічний план дій з реабілітації і захисту Чорного моря», необхідність у підписанні якого виникла через небезпеку зникнення унікальних природних аквальних комплексів. Цей план розробили провідні науковці після проведення всебічних досліджень морського середовища, які показали, що життєздатність Чорного моря істотно погіршилася порівняно з попередніми трьома десятиліттями.
Будучи внутрішнім морем басейну Атлантичного океану, воно відіграє надзвичайно важливу роль у функціонуванні екосистем прилеглого регіону. Чорне море Керченською протокою зʼєднується з Азовським, через Босфор – з Мармуровим, через протоку Дарданелли – з Егейським і Середземним морями. У море впадають такі великі річки, як Дунай, Дніпро, Дністер і більш дрібні – Мзимта, Псоу, Бзибь, Ріоні, Кодор тощо. Сьогодні над Чорним морем нависла загроза екологічної катастрофи, оскільки через діяльність людини деякі його ділянки втратили здатність до самоочищення.
Головна теза і тема Міжнародного дня Чорного моря – екологія чорноморського басейну та її збереження. У цей день проводяться різноманітні заходи щодо інформування широкої громадськості про сферу і проблеми його екології, поточний екологічний стан та дії щодо поліпшення, в тому числі і заходи протидії перелову риби, який завдає значної шкоди морській екосистемі.
Екологічні організації причорноморських країн відмічають цей день рядом акцій, щоб привернути увагу до деградації морського середовища та проведення необхідних заходів щодо запобігання деградації на регіональному рівні.