26 липня відзначають День системного адміністратора!


В останню п’ятницю липня у світі відзначають День системного адміністратора. А цього року святкують 26 липня. Головною метою цього свята є висловлення вдячності співробітникам, які виконують обов’язки системного адміністратора. Саме тому в Америці це свято називають Днем вдячності системному адміністратору (System Administrator Appreciation Day).

Історія свята зародилася з 1999 року. Тоді один з американських системних адміністраторів з Чикаго на ім’я Тед Кекатоса виступив з ініціативою на підтримку нового професійного свята, який би об’єднав фахівців цієї професії.

28-го липня того року це свято, під назвою «System Administrator Appreciation Day», було вперше відзначене в США. У силу надзвичайної актуальності й затребуваності професії системного адміністратора в усьому світі, свято швидко набуло широкого поширення і вийшло на міжнародну арену.

Системне адміністрування засноване на знанні комп’ютерних систем і ефективних способів їх використання працівниками організації. Це потребує знань як операційних систем і застосунків, так і мети, з якою співробітники організації застосовують комп’ютери, а також уміння усувати проблеми в апаратному та програмному забезпеченнях.

Чи не найважливішим умінням системного адміністратора є здатність до вирішення проблем (часто під тиском ряду обмежень). Сисадмін необхідний і незамінний у разі поламок у комп’ютерній системі, він мусить швидко і правильно діагностувати й найкращим чином усувати їх.

Зазвичай, він не зобов’язаний писати прикладні чи системні програми. Однак, сисадмін повинен розуміти призначення й поведінку програмного забезпечення в разі його розгортання чи застосування, пошуку помилок у програмах, а отже знати декілька мов програмування, щоб використовувати їх для написання скриптів (сценаріїв), які дозволяють автоматизувати рутинні завдання.

Під час роботи Інтернет-орієнтованих або бізнес-критичних систем системний адміністратор повинен особливо надійно контролювати безпеку мережі. Це означає не тільки своєчасне оновлення програмного забезпечення, але й попереджувальні заходи проти зламу системи захисту і вторгнення в комп’ютерну систему. У деяких організаціях за безпеку комп’ютерної мережі й підтримку брандмауера (фаєрвола) відповідає адміністратор захисту мережі, але кожен сисадмін значною мірою здатен підтримувати безпеку системи.

Системні адміністратори – працівники, які протидіють атакам зломщиків і сприяють безпечному спілкуванню всередині інфраструктури організації, а також за її межами. Однак у більшості організацій обов’язками системного адміністратора є не тільки спостереження за безпекою мережі організації, але й інші супутні проблеми: боротьба з комп’ютерними вірусами, налаштування програмного забезпечення користувачів та ін.

Сьогодні найбільш перспективнішою професійною середою є сфера програмування та інформаційних технологій. Робота системного адміністратора є не менш затребуваною, ніж професія програміста. Саме тому база вакансій для сисадмінів містить безліч пропозицій.

У зв’язку із швидким розвитком IT-сфери спеціалізація системного адміністратора також змінюється. Нині є розмежування Адміністраторів веб-серверу (займається встановленням, налаштуванням і обслуговуванням програмного забезпечення веб-серверів) та Адміністратора бази даних (спеціалізується на обслуговуванні та проектуванні баз даних) .

У ЧНУ ім. Петра Могили потужний факультет комп’ютерних наук, який навчає не тільки майбутніх програмістів. Стати системним адміністратором можна, навчаючись на кафедрі автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій. Випускники кафедри можуть стати Адміністраторами баз даних, що є спеціалізацією системного адміністратора.

Із вдячністю вітаємо працівників ЧНУ ім. Петра Могили та майбутніх системних адміністраторів! Сисадміни – це герої невидимого комп’ютерного фронту, які захищають спокій користувачів і підтримують безперебійну роботу систем.