22 січня відзначається День Соборності України


22 січня українці щорічно святкують День Соборності. Свято встановлене на честь проголошення Першої Незалежності та Акту злуки УНР і ЗУНР.

Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради у 1918 році, а вже за рік, 22 січня, на Софійському майдані в Києві, відбулось офіційне об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки в одну державу.

У статті Універсалу йшлося про те, що ЗУНР має намір об’єднатися з Українською Народною Республікою. У свою чергу УНР проголошувала, що дає згоду на прийняття всієї території та населення ЗУНР, як складової частини державної цілісності. Угода зазначала також те, що республіка галичан отримує територіальну автономію в межах УНР.

23 січня на Трудовому конгресі було затверджено Акт злуки. Західноукраїнська Народна Республіка перейменовувалась у Західну область УНР. Єдиним гербом став тризуб.

Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг. Історія цієї традиції починається з 1990 року, коли українці-патріоти вирішили символічно продемонструвати державну єдність. Ланцюг протягувався з Києва до Львову та Івано-Франківську, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують живий ланцюг вздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України. Також у різних містах України влаштовують символічний живий ланцюг на знак поваги до цього свята.

Сьогодні в Києві в День соборності України 2019 на мосту Патона пройде патріотична акція, під час якої учасники об’єднають живим ланцюгом два береги Дніпра. Цікаво, що Національний банк України в рамках серії «Відродження української державності» 17 січня ввів у обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень «100 років Акту об’єднання – соборності українських земель”, тираж якої становить 40 тисяч штук.