Про навчальний візит Діани Крисінської з вивчення досвіду управління відходами в містах Швеції

З 11 по 17 вересня доцентка кафедри екології Діана Крисінська брала участь в навчальному візиті з вивчення досвіду управління відходами в містах Швеції. Поїздка відбулась на запрошення міжнародного фонду Відродження в рамках програми «Environmental Policy and Advocacy Initiative for Ukraine» за фінансової підтримки Швеції.

Система управління відходами в Швеції направлена на поєднання  системи збирання побутових відходів і зорієнтована на цілі сталого розвитку та кліматичну нейтральність міст.

У країні до відходів на всіх рівнях ставляться як до ресурсу, а не як до сміття.

У Щвеції є 35 полігонів для сміття, сумарна площа яких є найменшою серед країн світу. На полігонах захоронюють лише ті відходи, які неможливо переробити, або те, що залишається після спалювання відходів. Загалом в Швеції діють 33 сміттєспалювальні заводи, що забезпечують теплопостачання міст. Окрім того побудовані сучасні біогазові заводи, які на відміну від об’єктів механіко-біологічного оброблення, продукують безпечний компост.

Загалом кожен громадянин Щвеції протягом року утворює близько 450 кг відходів, це на 150 кг більше, ніж в Україні.

Програма навчального візиту мала дуже насичений графік. Учасники відвідали такі організації та компанії:

Swedish EPA, Salar, SIDA, Awful Swergie – урядові та неурядові організації екологічної діяльності в Швеції.

Представники неурядових і урядових організацій Швеції та України в головному офісі організації Sida, місто Стокгольм, Швеція

З Тоні Кларком СЕО компанії Awful Swergie та Вейном Вігвістом в головному офісі компанії, місто Malmö, Швеція

VafabMiljo, місто Vasteras  – організація надає послуги комплексного управління відходами і діє на основі міжмуніципального співробітництва дванадцяти муніципалітетів загальної чисельністю населення 340 000 осіб та 10 000 приватних компаній. Містить п’ять пунктів збирання відходів, вісімнадцять станцій рециклінгу, один біогазовий завод та один сміттєспалювальний завод.

Fortum Waste Solutions, місто Kumla – компанія, що надає послуги управління небезпечними відходами, включно з високотемпературним спалюванням і видаленням на полігон.

З ознайомчим візитом на виробничих потужностях компанії Fortum, місто Kumla, Швеція

Svensk Plastatervinning, місто Motala – найсучасніший європейський завод досортовування і переробки пластику, який долучається до розробки і вдосконалення правил пакування товарів на території Швеції.

Sysav, місто Malmö – це міжмуніципальна асоціація чотирнадцяти муніципалітетів з сукупним населенням 710 000 мешканців. Асоціація працює з управлінням побутовими та промисловими відходами. Особливістю є робота Siptek, найсучаснішого об’єкту оброблення відходів текстилю. На підприємстві одяг сортують за кольором і типом тканин, а потім дають їм друге життя у вигляді перероблених матеріалів.

Окрім того, в межах візиту Діана Крисінська відвідала два вищі навчальні заклади Університет Мальмо та Міжнародний інститут промислової економіки довкілля Університету Лунд.

На презентації діяльності Міжнародного інституту промислової економіки довкілля Університету Лунд (з Інною Семененко – докторкою економічних наук, експертом the Impact Center CXID.UA, головою of the Resource Center for Sustainable Development), місто Лунд, Швеція

Отримані знання та досвід Діана Крисінська використає в навчальному процесі та науковій діяльності кафедри екології.