Завершився перший етап німецько-українського проекту «DRINK ME»


«МОЛОДЬ – ЗА СТАЛЕ ВИКОРИСТАННЯ ВОДНИХ РЕСУРСІВ ТА ІНФРАСТРУКТУРИ»

 

У рамках співпраці німецької НГО IWEK e.V. Initiative für Wissensaustausch, Empowerment und Kultur та ЧНУ імені Петра Могили під таким девізом пройшов перший, берлінський, етап реалізації німецько-українського проекту «DRINK ME», що фінансується фондом EVZ Foundation, програмою Meet up: Deutsch-Ukrainische Jugendbegegnungen Німецько-Українські зустрічі.

У команді учасників троє представників ЧНУ ім. Петра Могили: викладачі кафедри екології – Євген Миколайович Безсонов та Діана Олександрівна Крисінська; студентка 4 курсу – Анастасія Носик.

Учасники німецько-українського проекту «DRINK ME»

Основна мета проекту – обмін досвідом у галузі сталого використання водних ресурсів та організації роботи підприємств водопостачання.

Перший день роботи почався з відвідування очисних споруд Берлінського водоканалу. Про особливості роботи підприємства відкрито та детально розповіла людина, яка уже понад 40 років працює на ньому – пан Уве Шульце. Окрім представлення теоретичного та ілюстративного матеріалу, він також провів екскурсію територією, люб’язно відповідав на запитання учасників, пояснював деякі технологічні аспекти роботи очисних споруд та особливості роботи з громадськістю. Нині саме інформаційна відкритість до населення є одним з ключових напрямів роботи Берлінського водоканалу.

Аеротенки та резервуари водоочищення з активним мулом

 

Відстійники очищеної води, з якої видаляються залишки спінених речовин та активного мулу

Особливо приємні враження залишило спостереження диких качок, які поволі плавали в одному з резервуарів очищеної води, що тільки підтверджує слова, озвучені паном Уве Шульцом, про відповідність води стандартам якості.

Другий день роботи у рамках проекту був присвячений ознайомленню з виробничим процесом абонентського відділу Берлінського водоканалу.

Окрім особливостей плати за водокористування, яке здійснюється один раз на рік, учасники дізналися багато цікавих фактів. Зокрема, усі жителі Берліну можуть замовити платну послугу контролю якості води у крані, а для вагітних жінок ця послуга є безкоштовною. В абонентському відділі можна придбати сувеніри з офіційними логотипами водоканалу, а увесь процес роботи з громадськістю, якої у місті більше 3,5 млн чоловік, щоденно тримається лише на двох привітних працівницях підприємства.

Неочікуваним фактом для учасників стало те, що незважаючи на відмінну якість води з-під крану, близько 50% жителів Берліну віддають перевагу воді в пластикових пляшках.

Абонентський відділ Берлінського водоканалу

Третього дня учасники проекту відвідали технологічні споруди водозабору та водопідготовки Берлінського водоканалу. Зокрема, учасники дізналися про те, що Берлін дуже вдало використовує природні умови, у яких він розташований, і забір води відбувається з підземних водних горизонтів на глибині 30-170 м. Відомо, що місто виросло на болотистій місцевості, яка в природі є основним фільтром, що очищає воду від забруднювальних речовин. У зв’язку з цим, вода не потребує використання додаткових хімічних реагентів для осадження небажаних розчинених складових, які завжди присутні у поверхневих водних об’єктах, та видалення мікроорганізмів.

Після лекції, яку провела пані Івон Фосс, учасники відвідали виробничі потужності сучасних водозабірних споруд Берлінського водоканалу.

Місця відбору проб для контролю якості підземних вод у процесі їх очищення і подальшого подання у централізовану міську мережу водопостачання

Та кількість води, яка знаходилася під (у підземних резервуарах) та поряд з екскурсантами, її «дегустація» та шум у величезних трубах, гудіння насосів і масштаби підприємства залишили корисні та незабутні враження.

Крім того, учасники проекту мали змогу ознайомитися зі старими підземними спорудами водопідготовки міста Берлін, які нині визнані елементом культурної спадщини і використовуються переважно для проведення екскурсій школярам.

Старі підземні резервуари зі штучним піщано-гравійним фільтром, у які подавалася вода для очищення

Наступний день був присвячений ознайомленню з особливостями роботи німецької неприбуткової громадської організації «a tip:tap», про діяльність якої привітно та відкрито розповів один з її членів – Юліан Фішер.

(зліва направо): Євген Безсонов, Юліан Фішер та Ганна Слободянюк-Монтавон (керівник проекту «DRINK ME»)

Нині в рамках співпраці з Берлінським водоканалом, НГО «a tip:tap» активно працює над питаннями популяризації споживання води з-під крану, проектами зі встановлення стаціонарних бюветів питної води на вулицях населених пунктів Німеччини.

Останній, п’ятий, день робочого візиту був присвячений ознайомленню з реалізованим у Берліні на початку 90-х років минулого століття проектом збору дощової води.

Русло штучної річки поряд з вулицями та торговими центрами Берліну

Нині акумульовані запаси дощової води на 80% забезпечують потреби санітарії у навколишніх будівлях. Крім того, вони стали чудовим острівцем життя для представників дикої природи: неймовірно було побачити сіру чаплю у центрі Берліну, яка не зважала на шум столиці і спокійно полювала. Також в озері себе добре почувають величезні карпи.

Штучне озеро у центрі Берліну – одне з улюблених місць відпочинку місцевих жителів

Трохи незвично було усвідомлювати те, про що багато пишуть, але так мало показують: гармонію людини і природи у центрі мегаполісу. Враження від побаченого – тільки позитивні.

Гармонія міста і природи: штучна водойма навколо торгового центру

Загалом, перший етап проекту, безперечно, дав цінні знання, наочно підтвердив їхню практичну значущість, залишив багато гарних вражень, розширив та поглибив коло для роздумів і дій у людей, які займаються проблемами збереження, використання та очищення водних ресурсів.

У кінці липня німецькі колеги відвідають Миколаїв, де також ознайомляться з особливостями функціонування МКП «Миколаївводоканал», відвідають головні водні об’єкти області та разом з українськими учасниками організують фото-виставку про водні ресурси та водну інфраструктуру Миколаєва.

Автори статті: викладачі кафедри екології.

Події та оголошення


січня
29
Відбудеться Всеукраїнська науково-практична конференція «Інтелектуальні інформаційні системи»

29-31 січня 2020 року в ЧНУ імені Петра Могили відбудеться Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених, аспірантів і студентів «Інтелектуальні інформаційні системи» Мета: обмін результатами наукових досліджень студентів та молодих вчених. Напрями роботи конференції: Інформаційні системи та їх інтелектуалізація. Системний аналіз, …

січня
23
Запрошуємо на зустріч із відомим миколаївським фотожурналістом Олександром Сайковським

Запрошуємо студентів спеціальності «Журналістика» на тренінг Олександра Сайковського. Дата: 23 січня Місце: ауд. 10-101 ЧНУ імені Петра Могили Час: 14:00  

січня
31
Увага! Вакансія!

Деканат факультету комп’ютерних наук ЧНУ імені Петра Могили запрошує на роботу провідного фахівця. Готові взяти зацікавленого студента-магістра! Якщо Ви бажаєте працювати в деканаті факультету комп’ютерних наук – не гайте часу! Звертайтеся до декана факультету (ауд. 1-314).