За лаштунками зйомок ток-шоу «Антистатик»: про залучення студентів Могилянки


30 червня 2020 року відбулися чергові зйомки програми «Антистатик» – спільного проєкту Чорноморського національного університету імені Петра Могили та телекомпанії «МАРТ».

Цього разу  у студії дискутували про дистанційне навчання та архітектурний вигляд  Миколаєва. За лаштунками знімального процесу Медіацентру ЧНУ імені Петра Могили вдалося поспілкуватися з однією із ведучих програми – Тетяною Монаховою та авторкою проєкту – Лесею Левченко.

Леся Левченко, кандидат політичних наук, доцент кафедри Журналістики Навчально-наукового центру «Школа журналістики», розповідає, як виникла ідея створення програми «Антистатик»:

– У ЧНУ імені Петра Могили утворилася нова структура – ННЦ «Школа журналістики»,  одним із завдань якого є те, щоб студенти навчалися працюючи, одразу були залучені в практичному проєкті. Ми проаналізували той пласт телевізійного контенту, який на сьогодні є на наших місцевих каналах і вирішили створити таке ток-шоу.

Назва  «Антистатик» прийшла спонтанно. У мене з’явилася ідея, що у програмі повинно бути дві протилежні точки зору. А антистатик – це рідина, що нейтралізує електрику, яка може там виникнути між присутніми. Ось в цьому й символізм назви.

Яка головна мета програми?

– Тут було декілька цілей. Перша – обговорення, постанова питання і дискусія навколо питання, які є соціально значущими на сьогодні. І друга  ціль – це, безумовно, навчання студентів: вони бачать весь знімальний процес, залучені до нього і споглядають його зсередини – це для навчання дуже важливо.

У ролі гостей виступають експерти та жителі міста й області, які стикалися з певною проблемою і яким є що сказати щодо неї. Постійні ведучі «Антистатика» – миколаївська бізнеследі Анастасія Погосова та керівниця ННЦ «Школа журналістики» ЧНУ імені Петра Могили, Тетяна Монахова.

 Пані Тетяна розповідає детальніше, що роблять студенти ННЦ «Школа журналістики» під час зйомок та як допомагають створювати програму:

– Наші студенти залучені безпосередньо. Вони, по-перше, працюють операторами, при чому наші студенти 4-го курсу вже оформлені операторами в телекомпанії «МАРТ». Крім того вони працюють кореспондентами: всі сюжети, які ви бачите в цій програмі, готують наші студенти під керівництвом Медіацентру ЧНУ імені Петра Могили та під керівництвом викладачів Школи журналістики ЧНУ імені Петра Могили. Тобто вони їх знімають,  монтують, є кореспондентами і в кадрі з’являються, якщо треба. Ну і третя роль (така не дуже, на перший погляд, вагома, але все ж таки важлива для візуального компонента нашої програми) – вони ще й запрошені гості в студії. Фактично, час від часу вони ставлять питання експертам. Тобто беруть найактивнішу участь у створенні програми.

 Від чого залежить участь студентів у створенні програми?

– Ми запитуємо спершу охочих. Вони виявляють активність і самі приходять, і пропонують долучитись. Майже всі студенти першого курсу в нас були гостями в студії. Просто прийшли, подивилися як цей процес відбувається: як світло виставляють, як оператори працюють (тут кілька камер) тощо. І пасивними гостями в студії в них була змога все це побачити.

Можна сказати, що «Антистатик» це практична робота для студентів?

– Звісно, це практичний майданчик для наших студентів.

У нас була пауза, пов’язана з COVID-19, з карантином, і всі вже дуже скучили за практичною діяльністю, за виходом в поле – як кажуть журналісти. Тому, коли ідею цього соціального ток-шоу запропонувала доцент нашої кафедри Леся Левченко, ми її підтримали,  розробили сценарій, ну і разом з Медіацентром, з нашими  студентами та телеканалом «МАРТ» запустили цей проєкт. І я сподіваюся, що він продовжиться і восени після короткої літньої перерви.

Думаю, що студенти будуть і надалі залучені до створення програми і це будуть їхні практичні заняття з певних дисциплін. Тобто наші пари корелюють з виробничим процесом, і ми таким чином все сплануємо, щоб їхню роботу оцінювали.  Тобто якщо вони вчасно, дотримуючись дедлайнів, якісно виконують поставлені перед ними завдання – вони отримують схвальні оцінки з фахових дисциплін.