Як атестуватимуть заклади вищої освіти

Уряд визначив, як оцінюватимуть наукову діяльність вишів, – це дасть змогу в майбутньому надати найкращим з них базове фінансування на науку Відповідну постанову – «Деякі питання проведення державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності» – затвердив Кабінет Міністрів.

Як зауважила міністр освіти і науки Лілія Гриневич, надання базового фінансування університетській науці – один із ключових етапів реформування наукової сфери України. За її словами, кошти мають отримати найкращі – хто показує високий рівень досліджень, у кого є перспективи розвитку, хто зміг інтегрувати свою наукову діяльність у світовий простір тощо.

Визначити цих найкращих повинна саме державна атестація – основні її правила прописані у прийнятій урядом постанові. Однією з найважливіших речей, закладених у документі, є те, що оцінюватимуть наукову діяльність не вишу в цілому, а його окремих наукових напрямів. Такими сімома напрямами будуть: аграрні науки та ветеринарія, воєнні науки та національна безпека, гуманітарні науки та мистецтво, суспільні науки, біологія та охорона здоров’я, математичні та природничі науки, технічні науки.

Атестаційна оцінка визначатиметься за 100-бальною шкалою. У ній будуть ураховуватися такі показники: кадровий склад; фінансування (за загальним і спеціальним фондом); обсяг коштів, спрямованих/залучених вишем на придбання обладнання; кількість статей у наукових виданнях, які індексуються у базах Scopus та/або Web of Science, де додатковим показником буде коефіцієнт впливовості журналів; кількість наукових видань, засновником (співзасновником) яких є університет, що індексуються у цих базах; кількість працівників закладу (за основним місцем роботи), котрі є членами редакційних колегій наукових видань, які індексуються в цих базах.

Водночас конкретна методика оцінювання розроблятиметься МОН спільно з Нацрадою з розвитку науки і технологій.

За результатами оцінювання кожен науковий напрям вишу відноситимуть до однієї з трьох груп – А, Б, В – або визнаватимуть таким, що взагалі не пройшов атестацію. У групі А будуть напрями університетів, дослідження яких мають важливе державне або світове значення, виконуються на світовому рівні; у групі Б – що мають важливе значення для окремих галузей економіки, нацбезпеки, інших сфер, виконуються на високому професійному рівні; у групі В – що мають значення для освітнього процесу в університеті, виконуються на задовільному професійному рівні.

Атестація проводитиметься не менш як раз на 5 років, однак не раніше ніж через рік для реорганізованого вишу або не раніше ніж через 3 роки для новоутвореного ЗВО. Вона буде обов’язковою для державних та комунальних закладів вищої освіти – окрім коледжів. Для державних та комунальних коледжів атестація проводитиметься на вимогу власника (засновника), а для всіх приватних ЗВО ˗ за ініціативою закладу.

Проведення атестації організовуватиме МОН. Для цього при міністерстві створять спеціальну атестаційну комісію та 7 експертних груп за науковими напрямами. До їхнього складу входитимуть представники вишів, Міністерства освіти і науки та інших відомств, до сфери управління яких належать університети, НАН, національних галузевих академій наук, Наукового комітету Нацради з розвитку науки і технологій, представників громадських наукових організацій з усеукраїнським статусом. Водночас кількість представників закладів, підпорядкованих МОН, і працівників центрального апарату міністерства не повинна перевищувати 50% загального складу атестаційної комісії.

Комісія й експертні групи аналізуватимуть, робитимуть експертну оцінку та готуватимуть висновок щодо результатів атестації. Загалом атестація матиме 6 етапів: подання вишами до МОН заявки та інформаційних матеріалів, проведення експертного оцінювання (у термін до 25 днів), подання експертними групами висновків і пропозицій до атестаційної комісії, підготовка атестаційною комісією висновку щодо результатів атестації та подання його до Міністерства освіти і науки (до 10 днів), затвердження МОН результатів атестації та їх оприлюднення на офіційному сайті міністерства (до 20 днів), інформування МОН заявника про результати атестації.

Отримані результати атестації можуть бути використані для планування видатків держбюджету на наукову діяльність вишу, визначення наукових напрямів закладу, яким надається підтримка з держбюджету.

Матеріал взято з газети «Освіта України» випуск 33-34(1577) від 3 вересня 2017 року.