Складно, дотепно та легко про визначення індексів УДК у Науковій бібліотеці ЧНУ імені Петра Могили


Універсальна десяткова класифікація (УДК) – міжнародна класифікаційна система, яка систематизує документи та видання відповідно до різних галузей знань в єдиній універсальній структурі з загальною десятковою нотацією. На сьогодні УДК об’єднує  наукові здобутки всіх країн світу, таблиці УДК перекладені й видані 57 мовами, її використовують 130 країн. Універсальна десяткова класифікація є інтелектуальною власністю міжнародної некомерційної організації «Консорціум УДК» (Гаага, Нідерланди).

Оновлення УДК здійснюється щорічно, і це дає змогу підтримувати систему в актуальному стані та відображати всі зміни, події та явища, які відбуваються у світі. В Україні з 2000 року використовують таблиці УДК українською мовою.

З історією створення УДК можна ознайомитись за посиланням.

Немає такого підручника, навчального посібника, книги або статті, словосполучення чи висловлювання,  яким неможливо було б не присвоїти індекс УДК. За допомогою комбінації цифр описують головну тему документу  і мова УДК стає зрозумілою бібліографам і науковцям на різних континентах. Наведемо декілька прикладів для підтвердження означеної думки.

Наприклад, філософський вислів про сенс життя «У мене тільки одне життя, і я не можу дозволити собі бути нещасливим!» можна визначити так:
УДК 111.12:17.023.34, де 111.12, що означає філософське поняття сутнісного буття відносно до етичного бажання задоволення в щасті та зменшення страждань, вираженого у індексі 17.023.34.

«Робота програміста і шамана  має багато спільного: обидва бормочуть незрозумілі слова, роблять незрозумілі дії і не можуть пояснити, як воно працює. Але ж працює!»
УДК 331:[004.4-051:2-382 (робота, організація праці, діяльність програміста і шамана).

«Ти живеш у моєму серці. Ти живеш в моїй душі. Ти живеш у моїй голові. Ти живеш у моїх думках. За оренду коли заплатиш?».

УДК 177.61:[611.12+611.91+316.65+128]]:347.453 (кохання одного суб’єкта до іншого, яке проявлене в анатомічних, душевних аспектах душі і тіла, в думках, але має матеріальну зацікавленість у вигляді оплати оренди за проявлені почуття).

Наукову статтю «Гумор в студентській аудиторії: форми та методи» можна визначити так: УДК 378.147.091.33-027.22-057.875:398.23, де 378.147.091.33-027.22-057.875 – практичні форми і методи навчання студентів у вищій школі, 398.23 – фольклор, анекдоти, народний гумор.

Ще один приклад індексування статті, над яким думали не тільки бібліографи, але і були залучені світлі голови експертів нашої бібліотеки, пов’язаний з доктором технічних наук, професором ЧНУ імені Петра Могили Олександром Миколайовичем Труновим.

Цей випадок змусив бібліографів заглибитись у вищу математику та віртуальний світ. Виник конфлікт фізиків і ліриків. Але в науковому дискурсі гуманітаріїв народився індекс УДК, який всіх задовольнив.

Наукова праця О. М. Трунова «Рекурентна апроксимація як інструмент розширення функцій і режимів роботи нейронної мережі» була заіндексована як: УДК 517.962.27:004.8.032.26]:519.876.2.

Цифровий ряд цього виразу індексу УДК пояснюється так: розв’язання задач рекурентної послідовності та рядів 517.962.27 методом апроксимації (або наближеного вираження простіших величин) у нейронних мережах штучного інтелекту 004.8.032.26 за допомогою моделювання процесами керування 519.876.2.

Щорічно працівники бібліографічного відділу Наукової бібліотеки визначають близько 900 індексів УДК, 300 з них – до щорічних наукових конференцій «Могилянські читання» у жовтні-листопаді та 200 – до «Ольвійського форуму» у квітні-травні. Це періоди ажіотажного сплеску інтересу присвоєння індексів УДК до наукових робіт та тез викладачів і студентів ЧНУ ім. Петра Могили. І хоча наукових робіт в цей час дуже багато, ми вважаємо своїм обов’язком швидко та якісно заіндексувати кожну роботу відповідно її до галузі знань та основної теми. Адже індекс УДК до кожної наукової  теми, дисертації, видання, статті є невід’ємною частиною наукової роботи. Завжди цікаво знайомитися з тематикою наукових статей викладачів та студентів нашого університету, де підіймаються і аналізуються нові теми, теорії, гіпотези, в суспільних, природничих, і технічних науках, праві, публічному управлінні або охороні здоров’я.

Швидко  отримати індекс УДК наукової роботи  можна за електронною адресою нашої бібліотеки library@chmnu.edu.ua. Для цього потрібно до листа на цю адресу прикріпити файл із зазначенням назви роботи, ключових слів, анотації, змісту або першої сторінки роботи.

Слід зауважити, що однієї назви роботи для визначення індексу УДК недостатньо, оскільки є вірогідність невірного індексування до іншої галузі знань та аспекту досліджень!

Бажаємо відмінних результатів в навчанні та вдалих наукових досліджень!

Наукова бібліотека ЧНУ імені Петра Могили,
інформаційно-бібліографічний відділ