Відзначаємо 204 річницю з Дня народження М. Вербицького


204 роки тому народився Михайло Вербицький – видатний прогресивний діяч, священик і композитор, творець гімну України.

Михайло Вербицький належить до яскравих представників національної композиторської школи, що сприяли в XIX столітті активному духовному злету українського суспільства. Можна з упевненістю говорити про те, що Михайло Вербицький – перший західноукраїнський композитор-професіонал, зважаючи на його високий художній рівень творів та майстерність композиторського професіоналізму. Однак, чи не найважливішим фактом є  те, що він – автор музики до найголовнішої пісні країни – гімну.

Тривалий час вважалося, що пісня була створена у 1862-1863 рр., але без відповідних наукових аргументів. Текст Павла Чубинського у Галичині вперше був опублікований близько 15 січня 1864 року. Імовірно, це надихнуло Михайла написати патріотичну пісню.

У львівському журналі «Мета» № 4, 1863 року, з’явився патріотичний вірш поета з Бориспіля Павла Чубинського – «Ще не вмерла Україна». Цей вірш припав Вербицькому до вподоби високопатріотичним змістом і легкістю форми. Спочатку він представив цю пісню як солоспів і сам виконав її, а згодом зробив з неї хорову композицію. Уперше «Ще не вмерла Україна» заспівали 1 липня 1864 року, а через рік пісня стала національним гімном. Надруковано текст цієї пісні з нотами вперше у Львові в 1885 році у збірнику пісень під назвою «Кобзар».

«Заспіває наш брат за Дунаєм або під Полтавою, а ві Львові і в Бескидах голос лунає. Застогне Галицька Русь під Карпатами, а понад Дніпром у людей серце болить», – таку рецензію написав Пантелеймон Куліш.

 

Події та оголошення


січня
1
Отримай IT-грант від iLounge на 10 тисяч гривень за свою пристрасть до навчання

Компанія iLounge оголошує про початок прийому грантових пропозицій для студентів українських вишів за написання найкращої статті на ІТ-тематику. Наша мета – допомогти реалізувати Вам свої ідеї. Переможцю буде присуджено грант у розмірі 10 тисяч гривень. Старт подання заявок: 20 серпня …

листопада
9
Беріть участь у конкурсі з української мови ім. Яцика

Освіта.ua інформує: ХХ Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика цього року традиційно стартує 9 листопада в День української писемності та мови. Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки. Метою конкурсу є піднесення престижу української мови, популяризація її серед …

жовтня
22
Запрошуємо на відкриття виставки Ольги Артим

Сьогодні, 22 жовтня, о 16:00 у Мистецькій галереї ЧНУ ім. Петра Могили відбудеться відкриття виставки Ольги Грим – живописця, члена Національної Спілки художників України. Працює у техніці олійного живопису. Учасниця багатьох Всеукраїнських міжнародних та закордонних художніх виставок.