В Могилянці відкрито виставку «Генерал Маріуш Заруський – провідник польської незалежності»

17 вересня 2021 в холі другого поверху головного корпусу ЧНУ ім. Петра Могили  відбулось відкриття виставки «Генерал Маріуш Заруський – провідник польської незалежності». Її підготував Гданський  відділ Інституту національної пам’яті Польщі за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща в Одесі та Українсько-Польського науково-дослідного інституту ЧНУ ім. Петра Могили. Виставку було організовано з нагоди вшанування 80-ї річниці від дня смерті генерала М. Заруського.

Експозиція є розповіддю про життя й діяльність відомого польського генерала, провідника польської незалежності Маріуша Заруського (1867-1941).Мета виставки – привернути увагу громадськості до творчості борця за польську державність, учасника польсько-радянської війни, доля якого тісно пов’язана з півднем України. Бо Маріуш Заруський навчався в Одесі, проходив військові навчання в Миколаєві, а пішов із життя у Херсоні.

На  відкриття виставки завітали почесні гості: Генеральний Консул Республіки Польща в Одесі пані Катажина Солек, автор виставки – представник Гданського відділу Інституту національної пам’яті Польщі пан Бартош Янушевський, представниця Інституту національної пам’яті Польщі пані Йоанна Карбаж-Вілінська,  заступник начальника управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Андрій Шостак, керівництво Могилянки, викладачі та студенти ЧНУ ім. Петра Могили.

Як зазначила у вітальній промові  пані Катаржина, відкриття такої виставки це: «Нагода згадати про великого поляка, видатну особу генерала Заруського. Він є прикладом для молоді, його називають генералом моря та гір. Це особистість, що об’єднує Польщу та Україну».

З вітальними словами з нагоди відкриття виставки виступили: перший проректор ЧНУ ім. Петра Могили Наталія Іщенко, проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва  Володимир Беглиця, заступник начальника управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА Андрій Шостак,  автор виставки – представник Гданського відділу Інституту національної пам’яті Польщі пан Бартош Янушевський,

У своїй промові   представник Гданського відділу Інституту національної пам’яті Польщі пан Бартош Янушевський навіть  процитував слова  Маріуша Заруського з його книги спогадів «Серед вихорів і хвиль»:

« Коли я предстану перед Св. Петром і той запитає, як про мене доповісти, я відповім: Я ламав молотом окови неволі, водив поляків у гори й на море, щоб вони стали тверді, як граніт, а душі мали чисті й глибокі, як море».

Безумовно, заслуги Заруського за часів боротьби за незалежність та кордони виявилися лише прелюдією до його досягнень на інших нивах – у Відродженій Польщі. Борець за незалежність, після того, як зняв свій мундир й надалі служив Вітчизні, але тепер як невтомний громадський діяч, вихователь і друг молоді. Перелік справ, яким він присвятив себе у цивільному житті вражає: мандрівник, фотохудожник, живописець, піонер лижного спорту, автор віршів і оповідань, публіцист.

Виставка «Генерал Маріуш Заруський – провідник польської незалежності» триватиме  в Могилянці до 24 вересня 2021 р.

Запрошуємо усіх охочих до перегляду!

Більше фото за посиланням