У ЧНУ імені Петра Могили відбувся Міжнародний форум «Зміна клімату та сталий розвиток: нові виклики століття»


У ЧНУ імені Петра Могили на базі кафедри екології відбувся Міжнародний форум «Зміна клімату та сталий розвиток: нові виклики століття», який тривав з 9 по 11 вересня 2021 року.

Форум проходив у змішаному форматі – офлайн та онлайн. До участі були зареєстровані 186 представників різних університетів та установ країн Вишеградської групи (Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини), України та Східної Європи, серед них: науковці, студенти, практики, державні службовці, громадські діячі.

Перший день форуму розпочався з виступу доктора педагогічних наук, професора кафедри екології Олени Мітрясової. Пані Олена презентувала Міжнародну колективну монографію, яка за змістом відповідає напрямам форуму й містить науковий доробок авторів різних країн. Також з вітальним словом виступили представники ЧНУ імені Петра Могили: ректор Леонід Клименко, проректор з наукової роботи та міжнародного співробітництва Володимир Беглиця та представник Пряшівського університету (Словаччина), доцент кафедри екології Руслан Марійчук.

«Потрібно зустрічатися і співпрацювати. Спільні зусилля завжди дають сильніший сумарний ефект, ніж поодинці. Тому ми очікуємо посилення нових наукових результатів, які вийдуть на основі цих спільних досліджень», – розповідає про очікувані результати  Руслан Марійчук.

Робота форуму проходила у форматі доповідей, в яких було розглянуто різноманітні аспекти проблем змін клімату та сталого розвитку, серед яких сталий розвиток територій; стале використання та захист рослинного та тваринного світу; екологічна біохімія, фізіологія та медицина; харчові технології, використання водних та земельних ресурсів, екологічна освіта та ін.

Два дні свої наукові доробки презентували науковці з різних куточків України та Європи. Особисто на Міжнародний форум до ЧНУ імені Петра Могили завітали іноземні гості:

  • Павел Новачек (Head of the Development and Environmental Studies Department, Faculty of Science Palacký University in Olomouc, Czech Republic),
  • Руслан Марійчук (Dr., Head of the Ecology Department, University of Presov, Slovakia),
  • Ленка Бобуйська (Dr., The Ecology Department, University of Presov, Slovakia),
  • Майгорзата Кіда (PhD, Eng., Department of Chemistry and Environmental Engineering, Rzeszow University of Technology, Poland).

А також завітали представники державного сектору: заступник начальника управління екології та природних ресурсів в Миколаєві Дмитро Мац, головний спеціаліст управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної державної адміністрації Євгенія Жарікова, провідний синоптик Миколаївського гідрометеорологічного центру Роман Мурмило, начальник відділу техногенно-екологічної безпеки Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області Руслан Туз.

Третій день Міжнародного форуму було проведено на території національного парку «Бузький гард».

Захід відбувся за підтримки Вишеградського фонду у рамках Міжнародного проєкту «Україно-Вишеградські діалоги з питань змін клімату та сталого розвитку», який реалізується Чорноморським національним університетом імені Петра Могили спільно з університетами-партнерами, до яких входять:

  • Жешувський технологічний університет, Жешув, Польща;
  • Університет Пряшіва, Пряшів, Словаччина;
  • Палацький університет в Оломоуці, Оломоуц, Чехія;
  • Університет Коменського, Братислава, Словаччина;
  • Університет Óbuda, Будапешт, Угорщина.

Координатором проєкту Вишеградського фонду є доктор педагогічних наук, професор кафедри екології Медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили Олена Мітрясова.

Міжнародний форум є першим кроком у реалізації грантового проєкту Вишеградського фонду 2021. Також планують проведення весняної екологічної школи в Миколаєві та навчальний візит у одну з країну Вишеградської групи.