У ЧНУ імені Петра Могили відбудеться круглий стіл «Василь Назарович Каразін – видатний український учений і просвітитель»

10 лютого у приміщенні Вченої Ради ЧНУ імені Петра Могили о 12:30 відбудеться круглий стіл «Василь Назарович Каразін – видатний український учений і просвітитель».

Каразін Василь Назарович – український вчений, винахідник, громадський діяч. Засновник Харківського університету (1805), ініціатор створення одного з перших у Європі Міністерства народної освіти, автор ліберальних проєктів реформування державного устрою і народного сільського господарства, праць з агрономії, конструювання сільськогосподарських машин. Зробив численні відкриття в галузі органічної і неорганічної хімії, першим запропонував створення мережі метеорологічних станцій по всій державі.

В понеділок, 10 лютого, 247 років із дня народження пана Каразіна. Він автор ряду важливих відкриттів у галузі техніки, хімії, агрономії, селекції тощо. Йому належать близько 60 наукових праць.

Василь Каразін багато разів приїзжав до Миколаєва, тут служив його син Філадельф на Чорноморському флоті під командуванням Михайла Лазарєва. У 1842 році по дорозі з Миколаєва до Криму, куди Василь Каразін поїхав для проведення своїх досліджень, учений захворів і через тяжкий стан повернувся до Миколаєва.Помер 16 листопада того ж року помер на руках генерала М. Кумані, в його будинку по вулиці Бульварна (зараз – Пушкінська). Поховали Василя Каразіна в Миколаївському некрополі. Каплицю над могилою встановили 26 років потому.

Каплиця Каразіна має статус національного пам’ятника історії та культури України згідно з постановою Кабміну від 2009 року. На жаль, епітафія, що була написана на пам’ятнику не залишилася у її первозданному вигляді.

Згодом, склеп був сплюндровано. У вересні 2010 року представниками Харківського державного університету імені В. Н. Каразіна та Чорноморського гуманітарного університету імені Петра Могили було зроблено ремонт склепу. Шефство над захороненням взяли студенти Чорноморського гуманітарного університету імені Петра Могили та учні ЗОШ № 29 міста Миколаєва.

У рамках круглого столу відбудеться виставка книг, присвячених Василю Каразіну з фондів наукової бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили. З доповідями виступлять:

• Котляр Юрій Вадимович – доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили: «Роль особистості в історії»;
  • Мельник Марина Олександрівна – начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Миколаївської області: «Каразіни в документах Державного архіву Миколаївської області»;
  • Пономарьова Олена Володимирівна – завідувач науково-експозиційного відділу Миколаївського обласного краєзнавчого музею: «Василь Каразін і Миколаївщина»;
  • Шевченко Наталія Володимирівна – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили: «Склеп Каразіних в Миколаєві»».

Запрошуємо всіх охочих відвідати круглий стіл!