Цікавинки про святкування Нового року та свят від Медіацентру Могилянки


До Нового року залишилося обмаль часу – лише 4 дні. Студенти та викладачі нашого університету вже на канікулах, а значить мають час на цілковиту підготовку до святкування найочікуванішого дня в році. Проте виникає питання – у чому така особливість саме цього дня? Як утворилися традиції та звичаї, які нам відомі з дитинства, та про існування яких навіть не знаємо?

Тож пропонуємо вам історію появи всім відомих вже звичаїв та цікавинки відзначення Нового року в інших країнах.

Історія святкування (традиції та звичаї)

Спочатку Новий рік зустрічали в березні, коли розпочиналися польові роботи. А вже в 46 році до н. е. Юлій Цезар переніс указом святкування Нового Року на 1 січня. За Юліанським і Григоріанським календарями новорічні свята збігаються.

Звичай дарувати подарунки на Новий Рік з’явився в Стародавньому Римі. Разом із цим і знаменита приказка: як зустрінеш новий рік, так його і проведеш.

У середньовічній Європі новорічну ялинку часто кріпили на стелю, причому догори ногами. Це робилося просто заради веселощів.

Уперше прикрашати ялинку почали вбирати в Ельзасі в XVII столітті з нагоди святкування саме Нового року. Її оздоблення складали троянди, яблука та печивом. А ось традицію прикрашати новорічну ялинку гірляндами з лампочками започаткували в 1895 році ​​в США в Білому домі.

Перша новорічна листівка була надрукована в Лондоні у 1843 році. І саме після цього з’явилася та сама традиція їхнього обміну.

Історія становлення свята Нового року в Україні

У Київській Русі, праматері нашої України, Новий рік зустрічали ранньою весною з квітучою вишнею. Перед святом діжку, у якій росло деревце, заносили до будинку. У теплі в нього розвивалися бруньки й дерево зацвітало. Навколо новорічної вишні люди водили хороводи, співали пісень, а коли ставало тепло, деревце висаджували в землю. Після офіційного прийняття київським князем Володимиром візантійського літочислення Новий рік перенесли на 1 вересня. А в грудні 1699 року новорічні свята були призначені на 1 січня указом Петра I. Також він і розпочав звичай прикрашати всі будинки гіллям ялинок, а «в знак веселощів поздоровляти один одного з Новим роком». Ялинкові іграшки з’явилися в Україні через неврожайного на яблука року. До цього святкове дерево прикрашали солодощами та яблуками. Коли яблук не знайшлося, їх замінили іграшками.

Салют із 200 гармат під час військового параду 1 січня 1700 року сповістив про початок нового літочислення, яким ми користуємося й сьогодні.

До революції в Україні переважно відзначали Різдво, оминаючи свято Нового року, але з 1918 по 1935 рік воно було під забороною. Відповідно до указу Йосипа Сталіна 1935 року, головним святом став Новий Рік.

Перше січня є в Україні вихідним днем ​​із 1949 року, а до того часу це був звичайний робочий день.

Звичай передноворічної трансляції фільму «Іронія долі, або з легким паром» знають усі, адже ця кінострічка незмінна вже понад 40 років.

Особливості святкування Нового року в різних країнах

Ескімоси не мають точної дати, вони святкують Новий рік з приходом першого снігу, що дуже різниться від загальної традиції.

Найбільшу у світі ялинку перед святами наряджають в Ріо-де-Жанейро, столиці Бразилії. Її висота сягає 76 метрів, у порівнянні  з висотою 20-поверхового будинку. Щоправда, вона там все-таки різдвяна, а не новорічна.

А ось у Греції глава сім’ї розбиває об стіну гранат. Якщо він розлетиться в різні боки, удача гарантована на цілий рік.

Мусульманський Новий рік святкують 21 березня, у день весняного рівнодення. Новий рік у них називається Навруз. Мусульмани святкують 1-2 дні, а в Ірані святкування відбуваються протягом 5 діб.

Під Новий рік в Тибеті печуть пиріжки та роздають їх перехожим. Усі щиро вірять, що багатство буде залежати від кількості розданих пиріжків.

У Таїланді 1 січня Новий рік відзначається неофіційно, а офіційно – з 13 по 15 квітня, і називається Сонгкран. Цього дня всі люди поливають одне одного водою й обсипають кольоровим тальком.

У Мікронезії кожного Нового Року люди вигадують собі нові сімейні імена, які не заносяться в паспорт, і повідомляють їх своїм рідним і близьким. Це роблять, щоб заплутати злих духів.

Новий рік у Франції

У Франції за наказом короля Карла IX 1564 рік розпочався з січня. У 1793 році Велика французька революція ввела нову еру, Новий рік якої розпочинався 22 вересня. У 1809 році Наполеон скасував це нововведення, і початком року у Франції залишився січень. Французький Дід Мороз, Пер Ноель, залишає подарунки в черевиках. Обов’язкова страва на святковому столі у французів – великий пиріг, у якому запечений біб. Той, кому дістанеться біб, одержить титул «бобового короля», а святкової ночі всі виконують його накази.

Новий рік в Англії

В Англії Новий рік святкували 25 березня, і тільки в 1752 році Новий Рік перенесли на 1 січня. У новорічні дні для дітей у театрах розігруються цікаві вистави на сюжети старовинних англійських казок.

Лорд Безлад очолює веселу процесію, у якій беруть участь казкові персонажі: Шалтай-Болтай, Березневий заєць та інші. Усю новорічну ніч вуличні торговці продають пищавки, свистунці, повітряні кульки, маски та іграшки.

До святкового столу обов’язково подають свинячу голову в лавровому вінку й великий пудинг, який приправляють ромом, а потім підпалюють.

В англійців важливою персоною в Новому році вважається «перша нога»: буде добре, якщо нею виявиться темноволосий чоловік, який завітає до оселі зі шматочком вугілля й гілками сосни в руках. Його вітають дуже галасливо й радісно.

Новий рік в Ірані

В Ірані Новий рік святкують 22 березня. За традицією, господар дому дарує своїй родині новий одяг, усі виходять на вулицю, запалюють вогнище, плигають через нього.

Новий рік в Індії

В Індії взагалі для цього свята немає єдиного дня: в одних районах восени відзначають свято вогнів – Дивалі. На підвіконнях і на дахах ставлять багато світильників і запалюють їх святкової ночі. В інших районах відзначають новорічне свято – Лорі – улітку. У парках і гаях, на галявинах розпалюють великі вогнища, і всі люди, одягнені в білий одяг, танцюють і співають навколо них. Удень улаштовують змагання зі стрільби з лука, запускають повітряних зміїв.

У деяких районах Індії в день Нового року молоді люди обливають одне одного водою, супроводжуючи це новорічними поздоровленнями й побажаннями.

Новий рік у В’єтнамі

В’єтнамський Новий рік починається разом зі святом весни – Тет. Замість ялинки прикрашають дерево персика. В’єтнамці новорічної ночі дарують одне одному гілочку персикового дерева, яка напів розпустилася. Сім’ї разом із друзями довго сидять біля вогню й розповідають казки та цікаві історії.

Новий рік на Кубі

На Кубі перед Новим роком мешканці наповнюють глечики водою й рівно опівночі вихлюпують воду з вікон. Вважається, що зі старим роком покінчено, і йому бажають світлої дороги. Коли годинник б’є дванадцять, сповіщаючи, що настане Новий рік, мешканці Куби з кожним ударом з’їдають по ягоді винограду. Новорічне свято в кубинських дітей називається Днем Королів. Подарунки дітям приносять королі-чарівники, яких називають Балтасар, Гаспар і Мельхіор.

У країні влаштовують новорічні карнавали з феєрверками й факельними процесіями, піснями й танцями.

Новий рік у Гвінеї

У Гвінеї в день Нового року заведено водити по вулицях слонів, які символізують багатство й міць. Процесія супроводжується танцями, піснями, іграми.

Новий рік в Італії

В Італії Новий рік починається 6 січня. Першої хвилини Нового року в усій країні розриваються тисячі хлопавок. Новорічної ночі позбуваються всіх старих речей. Щобільше старих речей викинеться в цю ніч, то більше багатства й удачі принесе Новий рік. Італійського Діда Мороза звати Баббо Натале, а добру стару чарівницю, яка прилітає вночі до дітей, фея Бефана. Вона заповнює подарунками дитячі панчохи, які підвішені до каміна. Неслухняним дітям фея Бефана залишає пучку попелу й вуглинку.

Новий рік у Шотландії

У Шотландії в день зустрічі Нового року двері всіх будинків відчинені: кожен може зайти в гості до будь-якої родини. Гість повинен прийти зі шматочком вугілля, кинути його в камін і побажати: «Нехай світло й радість будуть завжди у вашому домі!».

Новий рік у Німеччині

У Німеччині Діда Мороза називають Санта Клаус. Перед сном діти ставлять на стіл тарілку для подарунків, які їм на віслюку привезе Санта Клаус, а в черевички кладуть сіно – частування для ослика. До святкового столу німці подають різні страви, серед них порося або зроблена з тіста свиня.

Новий рік в Голландії

У Голландії всі кораблі, що стоять у портах, вітають прихід Нового року врочистими гудками. Голландський Дід Мороз, який припливає до дітей на кораблі, – веселун. Він любить розіграші, сюрпризи й часто дарує дітям марципанові іграшки та квіти з льодяників.

Новий рік у Чехії та Словаччині

У Чехії й Словаччині за тиждень до Нового року починається свято «ваноце». Усі родичі роблять одне одному подарунки й залишають їх під ялинкою. Кімната, де стоїть красуня-ялинка, прикрашається позолоченими гілками омели, що символізує довголіття. У ці дні діти й онуки відвідують літніх родичів і вітають їх із прийдешнім Новим роком. А новорічної ночі приходить нове свято – «сільвестр» – веселе, гомінке, із забавами, жартами й розіграшами.

Чеського й словацького Діда Мороза звуть Микулаш. Він одягнений у волохату шубу й високу овечу шапку. Микулаш приходить до будинку в новорічну ніч, дістає з коробки, що висить у нього ‘за спиною, подарунки й роздає їх дітям. Цим він дечим схожий із нашим традиційним персонажем.

Тож поспішайте в підготовці до свят, бо часу залишається ще менше! А також не пропустіть нашу наступну публікацію про ідеї подарунків до Нового року!