Розмір стипендії та як її можна отримати

Стипендія  –  щомісячна грошова виплата учням і студентам середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, а також аспірантам та докторантам за умови успішного навчання. Але докладно ми розповімо саме про стипендії студентів. Вони поділяються на дві категорії «соціальні» та «академічні» (тобто ті, які надають за успіхи в навчанні).

Рейтинг успішності складається на підставі вимірів навчальних досягнень здобувачів вищої освіти з кожного предмету. Такий порядок регламентовано Постановою Кабінету міністрів України «Питання стипендіального забезпечення».

Рейтинги успішності складаються за середнім балом семестрового контролю. Порядок формування Рейтингу студентів у вищому навчальному закладі (університеті, інституті, академії) визначається Правилами призначення стипендій. Вони розробляються вченою педагогічною радою та погоджуються з органом студентського самоврядування.

До рейтингу включають усіх студентів ЗВО денної форми навчання. Він формується за результатами успішності останнього навчального семестру на підставі оцінки з кожної дисципліни. При цьому враховується участь студента у громадській, спортивній і науковій діяльності. Процедура складання рейтингу стипендій однакова для всього курсу. Рейтинг вимірюється у балах. Консолідований показник успішності, який визначає місце студента у рейтингу, має бути однаковий для всіх слухачів одного курсу.

Критерії, за якими формується рейтинг успішності студентів, повинні бути оприлюднені не пізніше, ніж за 7 днів до початку нового навчального року. Вони періодично змінюються адміністраціями вишів, але є там і незмінні моменти:

1.Стипендія студентам першого курсу виплачується за рейтинговою системою на підставі результатів ЗНО, її розмір завжди мінімальний.

1. Можливість отримання стипендії після зимової сесії в першу чергу залежить від середнього балу, отриманого за результатами складання іспитів.
  2. Формула розрахунку середнього балу: скласти всі оцінки за іспити, розділити отримане число на кількість предметів.
  3. Якщо стипендіат має право на призначення кількох академічних стипендій, нарахуванню підлягає лише одна – більшого розміру. Винятком є випадки, коли інше прямо передбачено діючим законодавством.

Також до стипендіальних списків не включаються студенти, які набрали кількість балів, меншу за межу незадовільного навчання. Також не отримують права на стипендію особи, які мають академічну заборгованість.

Однак рішенням керівника навчального закладу таким особам може встановлюватися строк, упродовж якого вони можуть покращити результати навчання, але не більш як до дати початку наступного навчального семестру згідно з навчальним планом за відповідною спеціальністю (напрямом підготовки). У разі, коли у визначений строк академічну заборгованість не ліквідовано, здобувач вищої освіти підлягає відрахуванню з числа осіб, які навчаються за державним замовленням.

Стосовно розміру стипендій, Міністерством освіти у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації встановлені такі стипендії:

Джерело.