Прості поради: Як подолати занепокоєння та тривожність


У цей непростий для України час ми всі уразливі та емоційно виснажені, проте кожен українець – герой! Дуже важко сприймати реальність та жити звичним життям. Тому пропонуємо декілька простих порад щодо подолання занепокоєння та тривожності.

Страх, переживання та стрес є нормальними та цілком зрозумілими поняттями нашого сьогодення. Невизначеність і неможливість контролювати своє життя та постійні переживання за себе та близьких крокують поруч із комендантською годиною, оголошеннями повітряної тривоги, постійним пошуком укриття, страхом за рідних і близьких.

Усе це призводить до розладів сну, проблем із концентрацією, депресивного та тривожного розладів, панічних атак.

Зосередитися на тому, що здатні контролювати

У час, коли всі плани руйнуються, важливо залишатися при чомусь стабільному. Зробіть усе можливе, щоб підготуватися: складіть тривожну валізку, зробіть запаси їжі, технічної та питної води.

Тримати руку на пульсі новин, але без одержимих перевірок

Важливо розуміти, яка ситуація в країні, щоб знати як поводитися й чого очікувати. Намагайтеся не перевіряти новини щохвилини –  це підвищить панічні настрої та відчуття страху за життя й здоров’я.

Подбати про поживні харчі тривалого зберігання

Зробіть триденний продуктовий запас для дому. За необхідності, їх можна взяти з собою в укриття. Бажано, щоб ці продукти не потребували багато води для приготування. Правильне харчування позитивно впливає на Ваш емоційний стан.

Намагатися дотримуватися режиму сну

Під час сну у нас відновлюється імунітет, здійснюється синтез гормонів (мелатонін виробляється вночі, а кортизол вранці) та виводяться токсини з організму. У часи воєнних дій і постійних загроз заснути важко. Але не варто забувати про таку ніби й тривіальну, проте важливу процедуру як сон.

Обов’язково слід рухатися

Навіть в укритті можна прогулюватися по території чи на одному місці робити мінімальні фізичні вправи. Це допоможе впоратися зі стресом, тривогою та панічними настроями, адже під час фізичного навантаження виділяється ендорфін. Також фізична активність відволікає від нав’язливих негативних думок і допомагає зосередитися на іншому питанні.

Залишатися на зв’язку з близькими

Неважливо як близько або далеко знаходяться ваші близькі та як часто ви з ними спілкуєтеся, обов’язково намагайтеся підтримувати з ними зв’язок. Також якщо ви почуваєтеся самотньо, не соромтеся зателефонувати сусідам чи товаришам.

Допомагати іншим 

Добрі справи, волонтерство та допомога іншим допоможе почуватися краще. Організовуйте пункти видачі чаю для захисників, віддайте речі першої потреби переселенцям з інших міст, підтримуйте українську армію фінансово, комунікуйте з іноземними друзями про перебіг ситуації в Україні та як вони можуть вплинути на свої уряди в інших країнах, аби підтримати Україну тощо.

Пам’ятайте, це нормально – відчувати занепокоєння й паніку, коли все навколо вас нестабільне.

Джерело