Науково-практична конференція «Функціонування та розвиток соціокультурного середовища регіону у контексті національної безпеки: міждисциплінарний вимір» у рамках «Ольвійського форуму»-2017

Співробітниками кафедри соціології Чорноморського національного університету імені Петра Могили в межах виконання теми фундаментального дослідження «Ефективне функціонування та розвиток регіонального соціокультурного середовища в умовах децентралізації як запорука національної безпеки України» на замовлення МОНУ у термін 8-11 червня 2017 р. було організовано й проведено науково-практичну конференцію, мета якої полягала у залученні науковців до обговорення актуальних питань у сфері забезпечення національної безпеки на рівні соціокультурного середовища регіонального соціуму й визначення підходів до їх вирішення.

Учасники Ольвійського форуму-2017

У роботі конференції взяли учать 44 учасники, у тому числі 14 докторів наук, 21 кандидат наук, 9 викладачів та аспірантів з 9 міст, 13 вищих навчальних і науково-дослідних закладів України, а саме:
– Інститут соціології НАН України (м. Київ);
– Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України (м. Київ);
– Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка (м. Київ);
– Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (м. Харків);
– Ужгородський національний університет (м. Ужгород);
– Одеський національний університет імені І.І. Мечнікова (м. Одеса);
– Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського (м. Одеса);
– Класичний приватний університет (м. Запоріжжя);
– Херсонський державний університет (м. Херсон);
– Полтавський інститут економіки і права (м. Полтава);
– Національний університет кораблебудування імені Адмірала Макарова (м. Миколаїв);
– Криворізький державний педагогічний університет (м. Кривий Ріг);
– Криворізький національний університет (м. Кривий Ріг).
Конференція проходила у вигляді пленарного та секційних засідань, учасники брали активну участь в дискусіях, обговореннях доповідей.

Виступ доктора філософських наук, професора, заступника директора Інституту соціології НАН України, м. Київ Головахи Є. І.
Головахи Є. І.
Виступ доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри соціології ЧНУ імені Петра Могили, м. Миколаїв Мейжис І. А.
Мейжис І. А.
Виступ доктора соціологічних наук, професора кафедри філософії, соціології та менеджменту соціокультурної діяльності Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського, м. Одеса Лісеєнко О. В.
Лісеєнко О. В.
Виступ директора Центру досліджень південно-українського прикордоння, кандидата соціологічних наук, доцента кафедри соціально-економічної географії Херсонського державного університету, м. Херсон Коробов В. К.
Коробов В. К.

Засідання завершилося прийняттям проекту рішення конференції, яким тезисно визначено пріоритетні шляхи вирішення актуальних питань у сфері забезпечення національної безпеки на рівні соціокультурного середовища регіонального соціуму.
Учасники конференції констатували, що сьогодні провідною загрозою безпеці як на рівні держави в цілому, так і на рівні регіонального соціуму є нівелювання соціогуманітарного знання в суспільному і духовному житті, кризи цінностей гуманізму як продукту науково-раціонального мислення, вільнодумства і творчих започаткувань людини. Активні соціально-економічні, політичні, соціокультурні трансформації останніх десятиліть свідчать про те, що в сучасному українському суспільстві різко знизився моральний рівень суспільної й індивідуальної свідомості, суттєво зріс інтерес до механізмів відновлення гуманістичних ідеалів, які повинні заповнити ціннісний вакуум, що утворився в суспільній свідомості в результаті глибоких і радикальних змін у нашій країні.
Із доповідей науковців, викладачів, які були представлені на науково-практичній конференції, було зроблено висновок, що запорукою забезпечення національної безпеки на рівні соціокультурного середовища регіонального соціуму, є:
– активізація інформаційно-просвітницької діяльності науковців, викладачів вузів, залучення до співпраці з органами місцевого самоврядування задля надання консультативної допомоги в межах проектів «Університети на службі місцевих громад»;
– формування критичного мислення населення, підвищення рівня їх громадянської активності, суспільної відповідальності за безпеку функціонування та розвитку місцевих громад, регіону, країни в цілому;
– реалізація принципу соціального гуманізму через забезпечення державної підтримки соціально незахищених прошарків населення;
– регіональна політика соціокультурного розвитку повинна мати соціальну й гуманістичну спрямованість незалежно від рівня добробуту і релігії, національності та місця проживання для реалізації своїх здібностей, отримання освіти і забезпечення своєю працею гідного рівня життя, а також безпеки життєдіяльності.