Круглий стіл до Дня депортації месхетинських турків «Довга дорога додому»

20 листопада о 12:30 в приміщені Вченої ради ЧНУ імені Петра Могили відбувся круглий стіл до Дня депортації месхетинських турків «Довга дорога додому». Участь брали викладачі  та студенти вишів Миколаєва, представники Всеукраїнського товариства месхетинських турків «Ватан», очільники та члени національно-культурних товариств Миколаївщини, члени Ради старійшин ГС «Рада національних товариств Миколаївської області».

Модератор зустрічі Султан-Мурад Каймаразов, голова Ради старійшин ГС «Рада національних товариств Миколаївської області», говорить про те, що подібні заходи мають проводитися серед молодіжної аудиторії, аби вони знали історію, якою б трагічною вона не була. Він представив кожного із запрошених гостей, які попередньо зареєструвалися. Серед них були:

• представниця кримських татар Ібрагімова Феруза Османівна;
  • голова Миколаївського обласного товариства турків-месхетинців «Ніат» Анваров Ібрагім Усманович;
  • представники турків-месхетинців Миколаївської області Чахалідзе Мукат Безгунович, Ахлядов Махсуд та Чилаливілі Фатул Юсупович;
  • голова старійшин азербайджанців Гасанов Камран Гасанович;
  • голова Миколаївської обласної общини євреїв Михайло Давидович Гольденберг;
  • голова правління ГС «Рада національних товариств Миколаївської області» Лоліта Каймаразова;
  • перший проректор ЧНУ імені Петра Могили, кандидат економічних наук, доцент Наталя Іщенко;
  • декан факультету політичних наук ЧНУ імені Петра Могили, доктор політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Олександр Шевчук;
  • історик-краєзнвець та член Ради національних товариств Миколаївської області Ігор Гармашов;
  • Андрій Шостак з управління культури, національностей та релігій Миколаївської області;
  • директор обласного архіву Лариса Левченко.

У програмі заходу було представлено документальний фільм про депортацію месхетинських турків у 1944 році, а також розповіді свідків тих подій. Студенти змогли розгорнути жваву міжкультурну дискусію з представниками різних етнічних груп, поспілкуватися з ними та поставити свої запитання. Після чого учасники мали змогу представити свої дослідні роботи й обговорити їх з усіма присутніми на заході.

Султан-Мурад Каймаразов наголошує на тому, що про трагічні події різних народів – депортації, голодомори – потрібно пам’ятати, про це потрібно говорити, аби не забувати історію, не повторювати її та толерантно відноситися до культури інших народів. «Ми працюємо з вашим закладом із 1990-х років, з того часу було проведено велику кількість наукових конференцій, написано чимало книг. Рада національних товариств Миколаївської області є кроком стабільності в суспільстві, важелем моральних вчинків, відносин між новими поколіннями і тому ми підносимо ці знання і сьогодні ми будемо про це говорити», – зазначає Султан-Мурад Каймаразов.

Головним завданням Ради національних товариств є сприяння розвитку мови та культури національних меншин області, захист і представлення їхніх прав, методична допомога національно-культурним товариствам, науково-дослідницька й просвітницька робота. Місією організації є збереження в суспільстві міжнаціонального миру й злагоди. Тому ціль подібних зібрань у вигляді круглого столу із юною аудиторією Султан-Мурад Каймаразов називає «відкритим діалогом з елементами пізнання».

«Разом із Олександром Шевчуком ми давно плануємо різні соціально-політичні проєкти, які проводяться аудиторно, з молодим поколінням. Ми хочемо підносити молодому поколінню ті знання, які ви маєте отримати. Ми ніколи не будемо диктувати вам як жити, адже вам жити на цій землі, вам формувати суспільство, ви будуєте нову демократичну країну, але ми готові підставити своє плече у разі чого, аби збудувати гарну, сильну, високоморальну культурну країну», – говорить Султан-Мурад Каймаразов.

Наприкінці заходу була прийнята резолюція круглого столу. Учасники та запрошені гості висловили побажання на подальшу співпрацю, підтримку до проведення подібних заходів із залученням молоді та представників різних національностей.

Більше фото за посиланням.