Харчові закони під час карантину


Під час карантину ми багато перебуваємо вдома і стикаємося з низкою проблем у харчуванні. Перша – це постійна спокуса їжею, бо холодильник завжди поруч. Розмиваються межі між роботою та прийомами їжі: людина починає частіше підходити до холодильника. Удома буває нудно, і нерідко це компенсують їжею. Також люди, які до цього харчувались лише в кафе або купували готові страви, починають налягати на напівфабрикати, як-от сосиски чи пельмені. Це має свої наслідки.

фото 1.png

Часто карантин сприймають як своєрідну відпустку, люди розслабляються і перестають дотримуватися звичного режиму харчування, який підлаштований під робочий графік. Наприклад, починають їсти більше. Багатьом зараз нікуди не потрібно зранку спішити, розваги ми переносимо на вечірній час і поглинаємо багато їжі під час перегляду серіалу.

Головне правило – встановити свої харчові закони. На час карантину кожен для себе повинен скласти харчові правила. Окреслити для себе певні межі. Ось кілька основних харчових правил, які можна ввести на час карантину:

ЗМЕНШИТИ СПОЖИВАННЯ ЧАЮ ТА КАВИ. У робочому режимі та в офісі ми випиваємо по кілька чашок на день. Тепер ми перебуваємо вдома і цей ефект бадьорості не так сильно потрібен. Звісно, якщо все обмежується чашкою кави зранку – без проблем, але нерідко до цих напоїв додаються різні солодощі та випічка. Тобто чашка кави чи чаю – це привід зайвий раз з’їсти щось смачне. З такими перекусами може назбиратись ще один повноцінний прийом їжі за калорійністю.

РЕЖИМ ПРИЙОМУ ЇЖІ. Людям, які на час карантину перейшли на віддалену роботу, варто розмежувати зону прийому їжі та зону роботи. Є сніданок, обід та вечеря, і є все інше – займатись цим на кухонному столі не варто. Це допоможе вберегти себе від поїдання страв за комп’ютером, під фільм чи серіал.

Лікарі-дієтологи рекомендують на час карантину відмовитися від частих перекусів. Замість цього можна практикувати інтервальне голодування: наприклад, ввести ранні вечері або перейти на дворазове харчування великими порціями. За такою схемою у порції ми можемо внести навіть невелику кількість солодкого для різноманіття.

фото 2.jpg

ДОМАШНЯ КУХНЯ В ПРІОРИТЕТІ. Зараз усі вдома, знайти час на приготування страв не так складно. Готова домашня їжа буде менш шкідлива, ніж фастфуд з доставки чи напівфабрикати з магазину, ми самі обираємо продукти, з яких готуємо. До того ж готувати вдома – дешевше.

НЕ ПРИКРАШАТИ КУХОННІ СТОЛИ СОЛОДОЩАМИ. Це та звичка, яка у багатьох людей збереглася з радянських часів. Як правило, це цукерки, печиво, горіхи, сухофрукти чи просто фрукти. Така їжа притягуватиме і буде зайвий раз спокушати зробити перекус або просто імпульсивно щось з’їсти. Людина тягнеться до цих легкодоступних харчів, і прийоми їжі впродовж дня зливаються в один, бо кожних 30 хвилин ми щось споживаємо.

НЕ ЗМІШУВАТИ ЗАДОВОЛЕННЯ. Під час перегляду фільмів чи серіалів не варто їсти. Так ми створюємо гіпнотичний ефект змішування задоволень: поки ми зайняті переглядом, вживаємо багато їжі, кількість якої часто не можемо оцінити. Ми їмо не тому, що голодні, а просто займаємо руки. Тарілки їжі для перегляду кіно краще замінити на просто чай без нічого.

ОБИРАТИ МАКСИМАЛЬНО ЦІЛЬНІ ПРОДУКТИ. Це можуть бути заморожені овочі, бобові, крупи. Зараз чомусь багато людей скуповує гречку, але наш організм потребує різноманітної їжі. Часто під час карантину люди забувають про овочі, бо вони досить швидко псуються. Чудова альтернатива – заморожені овочі, які можна зберігати місяцями. Варто зробити запаси замороженої риби та м’яса, але не купувати вже готові напівфабрикати. Пельмені чи вареники з пачки – це може бути одноразова акція, але не вечеря на щодень.

фото 3.jpg

Які поради щодо правильного планувати раціон під час карантину надають лікарі-дієтологи?

ВЖИВАТИ ДОСТАТНЬО ОВОЧІВ ТА ЗЕЛЕНІ. Половину нашої тарілки під час кожного прийому їжі повинні складати овочі. Це не обов’язково мають бути свіжі салати, підійдуть і будь-які коренеплоди. Рекомендовано з’їдати за раз близько 200 грамів овочів. Також на день можна з’їсти два фрукти.

На час карантину варто максимально ЗМЕНШИТИ КІЛЬКІСТЬ ПРОСТИХ ВУГЛЕВОДІВ та поєднання вуглеводів з жирами: це тістечка, смажене тісто тощо. Така їжа – це енергетичні бомбочки. Якщо їсти їх часто, можна не лише набрати зайву вагу, а й порушити обмін речовин в організмі. Варто забути про рідкі вуглеводи: какао, солодкі йогурти, газовану воду та інші солодкі коктейлі. Вони викликають вуглеводну спрагу та бажання їсти солодощі.

ОБИРАТИ ЇЖУ З НИЗЬКИМ ГЛІКЕМІЧНИМ ІНДЕКСОМ. До цих продуктів належать крупи, бобові, риба, м’ясо тощо. Ця їжа, багата волокнами та білками, дарує нам ситість і зменшує спокусу піти на кухню та поїсти чогось солодкого.

ЗМЕНШИТИ КІЛЬКІСТЬ БІЛКА В РАЦІОНІ. У період карантину варто зменшити кількість м’яса. Більшість людей зараз вдома і не мають змоги відпрацювати увесь цей білок, який вживаємо за звичайного ритму життя. Надлишок білка в організмі впливає на мікробіом кишківника, який підв’язаний до стану імунітету. Краще вживати більше грибів, квасолю, горох і сочевицю. Крім того, можна влаштовувати дні без м’яса або молочної продукції, якщо такої багато у вашому раціоні – тобто створити розвантажувальні дні від продуктів, яких надлишок.

Піклуйтеся про своє здоров’я навіть залишаючись вдома!

Події та оголошення


листопада
25
Запрошуємо на психологічну трансформаційну гру «Подорож до щастя»

Навчально-науковий центр соціально-психологічної підтримки, професійного розвитку та сприяння працевлаштуванню запрошує викладачів та усіх співробітників ЧНУ імені Петра Могили на психологічну трансформаційну гру “Подорож до щастя”. Гра відбудеться  25 листопада 2020 року о 12:30  в аудиторії 10-109.

листопада
12
Міжнародний воркшоп ICT&ES-2020 у ЧНУ імені Петра Могили

12 листопада в ЧНУ імені Петра Могили відбудеться 2-й міжнародний воркшоп Information-Communication Technologies & Embedded Systems (ICT&ES-2020) з питань інформаційно-комунікаційних технологій та вбудованих систем. Захід проводиться Факультетом комп’ютерних наук ЧНУ імені Петра Могили. Мета ICT&ES – створити платформу для публікації …

листопада
11
Запрошуємо на відкриту лекцію від IT компанії FluidWeb Team

11 листопада 2020 року о 14,00 відбудеться відкрита  лекція від IT компанії FluidWeb Team. Компанія FluidWeb Team запрошує студентів факультету комп’ютерних наук ЧНУ ім. Петра Могили на онлайн лекцію на тему: «Кар’єра IT спеціаліста. Актуальні  технології та тренди в  IT». Приєднатися …