Ганна Новосад розповіла на що і кому саме підуть кошти, що передбачені на розвиток ЗВО


Міністерка освіти України Ганна Новосад під час інтерв’ю УНІАН вкотре наголосила, що реформа освіти продовжуватиметься. Серед пріорітетів МОН називали вищу освіту. Вперше у проєкті бюджету передбачено видатки на розвиток закладів вищої освіти в обсязі близько 300 млн грн. В міністерстві наголошували, що найкращі виші повинні отримати ресурси і автономію. Очільниця Міністерства освіти і науки України розповіла, як саме будуть розподілятись гроші.

Систему фінансування, що пропонуватимуть, буде базуватися на підтримці кращих. Це підхід, який застосовується у багатьох країнах, – так зване фінансування за результатами. Механізм, який буде впроваджено, наступний: якщо університет, маючи фінансову та управлінську автономію, докладає зусиль аби мати кращі програми, мати кращих викладачів, бути більш активним у міжнародній, науковій діяльності, має більший масштаб (бо він підтягнув до своєї мережі менші заклади, вони домовилися про об’єднання) – такі заклади заслужено мають мати більше фінансування. Це заслужено. Така система має стимулювати університети і надалі покращуватися, бути більш якісними.

Що таке якість у розумінні звичайної людини? Вища освіта, крім того, що вона має місію розвитку нового інтелектуального знання, вона також направлена на підготовку випускників до працевлаштування на ринку праці, де потрібна вища освіта. Зараз так не є. Університети, досить часто, протягом 5 років «зберігають» студентів, які потім виходять на ринок праці і не можуть себе знайти. Це означає, що вища освіта не дала їм тих навичок, знань і вмінь, які потрібні на ринку праці. Такого бути не має. Тому університети мають прагнути до того, щоб їхні випускники отримували кращі можливості для працевлаштування і могли створювати нові інтелектуальні продукти. Їх потрібно до цього стимулювати.

МОН буде пропонувати систему, яка буде заснована на певних критеріях якості. Це буде дуже поступовий механізм. При цьому це будуть помітні зміни, однак ЗВО не доведеться починати все з нуля. Університети отримають більше 80% того фінансування, яке вони отримують зараз. Але будуть впроваджені певні критерії, за якими решта 20% будуть їм нараховуватися, базуючись на цих індикаторах якості. За моделюванням міністерства, ті університети, які зараз є великими, активними, кращими, отримають навіть більше. До речі, такий підхід до фінансування не передбачає скасування безкоштовної вищої освіти! Але весь механізм фінансування за результатами буде доповнений фінансовою автономією університетів.

Один із варіантів дати студенту/студентці кращу освіту – це залучити хорошого, мотивованого, якісного викладача. Такий викладач може бути тоді, коли у нього будуть привабливі умови роботи: заробітна плата, можливість вільно використовувати кошти з інших джерел. МОН планує дати університетам можливість мотивувати викладачів додатковими фінансовими стимулами, надбавками до зарплати зі своїх коштів, якщо університет вважатиме, що цей викладач цього достойний. Загалом, цей механізм буде стимулювати і самі університети бути зацікавленими у таких викладачах.

Щодо комплексної реформи фінансування та управління вищої освіти, то Міністерство освіти і науки готує алгоритм, концепцію якого офіційно представлять суспільству вже у листопаді.

 

 

Події та оголошення


червня
22
Конференція трудового колективу ЧНУ імені Петра Могили

22 червня 2020 року о 15:00 в актовій залі ЧНУ імені Петра Могили відбудеться конференція трудового колективу Порядок денний: 1. Затвердження нової редакції Статуту ЧНУ імені Петра Могили 2. Затвердження Стратегічного плану розвитку ЧНУ імені Петра Могили на період 2019-2024 …

Набір на безкоштовне семестрове стажування в Поморській Академії (Слупськ, Польща)

Шановні студенти! Оголошується набір на безкоштовне семестрове стажування в Поморській Академії (Слупськ, Польща) на осінь 2020-2021 н.р. Основні вимоги до учасників: студент/ка ЧНУ ім. Петра Могили 2-3, 5 курс навчання, будь-яка спеціальність знання польської мови (А2 і вище) академічна успішність …

травня
12
До уваги вступників на магістратуру

Увага! Реєстрація на ЄВІ/ЄФВВ (ЗНО для магістрів) з 12.05 – 05.06.2020 року Детальніше тут