Фінанси у козацьких степах Миколаївщини


А чи відомо вам, якими були податківці та митники за козацьких часів, хто з гетьманів звільнив від оподаткування виробництво горілки, та чим займалися цілувальники? Якщо ні, запитайте студентів-економістів, які перед святами Українського козацтва та Захисників Вітчизни взяли участь у тематичній конференції, присвяченій розвитку фінансів і грошей.

Та давайте про все по черзі.

Тож, напередодні свята Покрови, разом з яким відзначають і День Українського козацтва, і  День захисника Вітчизни Факультет економічних наук Чорноморського національного університету ім. П. Могили провів регіональну студентсько-учнівську конференцію «Гроші та фінанси рідного краю: від прадавності до сучасності».

Такі заходи мають сприяти підвищенню рівня фінансової грамотності та формуванню фінансової культури у поєднанні з розвитком комунікативних якостей та патріотичним вихованням молоді. Крім славної історії Козацтва, як і Київської Русі, що ознаменовані не лише розквітом демократії нашого суспільства, а й становленням податкової, бюджетної та грошової системи, маємо пишатися ще й національною грошовою одиницею, що витоками сягає тих далеких часів, а нині відзначає 20-ту річницю введення в обіг у незалежній Україні. І всі ці аспекти вдало перепліталися у заходах конференції, поглиблювали знання з фінансів і, водночас, апелювали до історичній пам’яті, чим маємо пишатися, а чого уникати навіки, що відроджувати, а чому казати «Ніколи знову».

Аби найкраще втілити задум відображення історії грошей та фінансів рідного краю, конференцію було проведено не в стінах університету, а на території, що в усі часи була сповнена пам’ятними подіями. Це село Богданівна Доманівського району Миколаївської області, що засноване на місці Буго-Гардової паланки Війська Запорізького. Та були тут і городища Черняхівської та Трипільської культури, і поселення племені дулібів періоду Київської Русі. Та й за останнє століття тут чимало пам’ятних, хоч і темних, окривавлених сторінок історії.

Такий вибір місця проведення зумовив і склад організаторів регіональної студентсько-учнівської конференції «Гроші та фінанси рідного краю: від прадавності до сучасності», якими були Факультет економічних наук Чорноморського національного університету ім. П.Могили, Доманівська райдержадміністрація, її Відділ освіти й Освітній центр, Богданівська ЗОШ І-ІІІ ст. та місцевий краєзнавчий гурток. Учасниками конференції стали студенти-економісти ЧНУ ім. П. Могили та учні Богданівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, Доманівського РНВК, Доманівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2, Маринівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Всіх гостинно зустрічали у Богданівській ЗОШ І-ІІІ ст. та смачно пригощали у ПСП «Едем».

З самого ранку погода не радувала учасників, мабуть, гартувала козацький дух студентів і школярів. А може то сама природа дрібним дощем плакала за тими жертвами Голокосту, які були тут жорстоко закатовані військами німецько-фашистських загарбників у часи Другої світової війни. Вшануванням пам’яті загиблих і покладанням квітів розпочався візит у ці історичні місця. 1Понад 75 000 невинно убієнних, серед яких діти, жінки і літні люди… Після розповіді учнів-учасників краєзнавчого гуртка про події тих часів бракує слів аби передати весь біль… Єдине, що можна сказати: «Ніколи знову»…

Аби уникнути такого лихоліття маємо дбати про мир у нашій країні, про її розвиток і розбудову, становлення громадянського суспільства та демократичних цінностей, нарощування економіки і зміцнення фінансової та грошової системи.

Тим часом, поки дощило, у стінах Богданівської школи пройшла офіційна та пізнавальна частина конференції.2Школярі розказали про історію рідного краю, а студенти – про розвиток фінансів і грошей у часи Київської Русі, Козацтва, СРСР і так до сьогодення. 4

А потім усі дружно позмагалися у вікторині та квесті. На питання вікторини найбільш точно і швидко відповіли студенти 4-го курсу. А в номінації школярів призові місця розподілилися таким чином: І –Миринівська ЗОШ І-ІІІ ст., ІІ – Доманівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2, ІІІ – Доманівський РНВК. З першими завданнями квесту найбільш креативно та швидко впоралися учні Доманівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2.

На щастя, по обіді розпогодилося, засяяло сонечко. Тож, після дружнього фото з усіма учасниками на згадку можна було перейти до екскурсійної частини програми та після виступів керівників археологічних експедицій Форменка Віктора  Миколайовича та Толкайла Миколи Тихоновича. 6 7 Відвідали історичні та природні пам’ятки рідного краю на території НПП «Бузький Гард» і РЛП «Гранітно-степове Побужжя».

Тут же було перевірено показники наповнюваності та ефективності шкільних автобусів. Кажуть, вони десь на 30 учнів розраховані. Виробники і дилери подають недостовірні данні! Студентами доведено: одним шкільним автобусом можна перевезти від школи на археологічні розкопки 65 учасників конференції, та ще й не дуже щільно.

А далі полем, степом довгою вереницею тягнемося до самої краси – природи рідного краю .8 Тут можна й квест завзято відіграти, хоч про бюджет і податки козаків-запорожців, хоч про ремесла і торгівлю у часи Трипільської та Черняхівської культури. Можна довідатися купу всього нового та цікавого, хоч про давні городища, хоч про козацькі гарти і скелю Пугач. 9 Можна навіть загадати заповітне бажання! Як доводять археологи, а вони мають докази і заміри спеціальних приладів, тисячолітні ритуальні камені ще й досі випромінюють позитивну енергію. Чи здійсниться задумане – експериментував оргкомітет конференції.

Та краще просто милуватися природою, невимовною красою єднання усіх стихій, коли серед степу понад річкою височіють скелі, оповиті сонячним сяйвом, всипані золотом і багрянцем, бурштином і смарагдами з осінніх дерев.

А наостанок, як зазвичай водиться на всіх пристойних конференціях, мала би бути дружня вечеря. Та які б то були козацькі фінанси без козацької страви? Тож для студентів-учасників конференції від керівника ПСП Едембув майстер-клас з козацького куховарства на вогні! Справжній козацький куліш, запашна щерба (козацька юшка, бо ж на Бугових гартах козаки ловили рибу), традиційні українські вареники – і все те у чавунних казанах, що цілий кіш нагодувати можна!10

Ось такою була Регіональна студентсько-учнівська конференція «Гроші та фінанси рідного краю: від прадавності до сучасності», що завершилася веселою річковою переправою та дорогою додому.

Та ще довго понад Бугом (чи то Річкою-Богом, як називали його у давні часи) лунатиме веселий гомін студентів-економістів з Миколаївської Могилянки. Летітиме жвавий щебіт з історичного парому, відлунням от прадавніх скель і гранітного каньйону, шириться заповідним Побужжям, полями й степами, понад древніми курганами, порогами і козацькими гартами, воскрешатиме предковічну славу волелюбного і сильного, працьовитого і мудрого народу, трипільців і черняхівців, гунів, готів, сарматів і кемерійців, дулібів і запорожців і всіх тих, хто збагатив наш край, плекав і розвивав його, хто створив і зберіг для нас стільки цінного, кого пам’ятаємо, шануємо, наслідуємо.

 

 

Щира подяка за допомогу в організації регіональної студентсько-учнівської конференції «Гроші та фінанси рідного краю: від прадавності до сучасності»від колективу факультету економічних наук Чорноморського національного університету імені Петра Могили в особі декана факультету і голови оргкомітету конференції к.е.н., доцента Іщенко Наталі Михайлівни, а також членів оргкомітету (к.е.н., доц. б.в.з. Філімонової О.Б., к.е.н., доц. б.в.з. Руденко Н.О., к.е.н., доц. б.в.з. Мельничук Л.С., к.е.н, доц. Конєвої Т.А. та к.е.н., доц. Черненок К.П.) і студентів-учасників:

Фалько Наталії Іванівні, першому заступнику, виконувачу функцій та повноважень голови Доманівської райдержадміністрації

Білецькому Валентину Васильовичу, начальнику відділу освіти Доманівської райдержадміністрації

Святченко Ірині Костянтинівні, директору Доманівського освітнього центру відділу освіти Доманівської райдержадміністрації

Поспєлову Олексію Володимировичу, директору Богданівської ЗОШ І-ІІІ ст. , а також вчителям і учням школи

Поспєловій Людмилі Василівні, вчителю історії Богданівської ЗОШ І-ІІІ ст., керівнику гуртка історичного краєзнавства та учасникам гуртка

Богдану Віталію Вікторовичу, директору Доманівського районного навчально-виховного комплексу «Доманівська ЗОШ № 1 – Центр дитячої та юнацької творчості», а також вчителям і учням РНВК

Макогоненко Анатолію Анатолійовичу, директору Доманівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, а також вчителям і учням школи

Русило Світлані Миколаївні, директору Маринівської  ЗОШ І-ІІІ ст., а також вчителям і учням школи

Фоменку Віктору  Миколайовичу, керівнику археологічної експедиції

Толкайло Миколі Тихоновичу, керівнику археологічної експедиції

Бесарабу Сергію Борисовичу, директору ПСП Едем і Бесараб Аллі Михайлівні, завідувачу кафе Едем

 

Бажаємо усім учасникам, організаторам і господарям конференції натхнення та нових здобутків, успіхів і благополуччя, тепла душі і сяйва очей, що запалює зірки і яскраво осяє життєвий шлях!

Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!