Доктор історичних наук, професор ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр представляє нову історичну розвідку “Миколаїв у війнах ХІХ – ХХІ століть”


Сьогодні, напередодні 233-ї річниці Миколаєва, ми обговорюємо, як місто та його жителі стали учасниками та свідками головних військових подій ХІХ – ХХІ ст.: Кримська війна (1853-1856 рр.), Перша світова війна та Українська революція 1917-1921 рр., Друга світова війна, російська агресія 2022 р.

Із самого початку Кримської війни в Миколаєві було розпочато підготовку до оборони на випадок облоги. Для складання плану оборони міста було викликано інженера генерал-майора Е. Тотлебена. Навколо Миколаєва в короткий строк спорудили лінію батарей, що надійно прикрила місто з суші, а також відновили міську кам’яну стіну. Її було прокладено через весь трикілометровий перешийок півострова та зроблені амбразури для стрільби з рушниць. Усього в районі Миколаєва було встановлено 161 гармату. Проєкт Тотлебена вже після війни було видано як зразкове керівництво по фортифікації.

Після укладання Брестського миру (1918 р.) між Українською народною республікою і країнами Четверного союзу, німецько-австрійські війська розпочали просуватися вглиб України, а 17 березня вже захопили Миколаїв. Німці заявили миколаївським парламентарям, що «вони прийшли не як завойовники, а як друзі на офіційне запрошення Київської Центральної Ради для відновлення порядку і налагодження правильного товарообміну між Україною, Німеччиною та Австрією». Проте більшість населення сприйняло дії німецької влади в місті як іноземну окупацію.

22–24 березня 1918 р. жителі Миколаєва підняли повстання проти німців. Незадоволеними політикою окупантів були робітники, представники етнічних меншин, анархісти, більшовики. За різними відомостями кількість вбитих та поранених з обох боків становила від 400 до 2000 осіб. На ранок 24 березня німці почали масові обшуки, арешти й терор. Вони вдиралися до кожного будинку й квартири, шукали повстанців і зброю, проте розстрілювали без суду й слідства просто підозрілих містян.

Миколаїв ввійшов у історію Другої світової війни легендарною операцією – десантом Ольшанського по захопленню Миколаївського морського порту та його захисту від переважаючих сил супротивника.

Під час наступу на Миколаїв в ніч на 26 березня на територію Миколаївського морського порту було сплановано висадку десанту: 55 моряків з 384-го батальйону морської піхоти Чорноморського флоту і 12 саперів однієї з частин 3-го Українського фронту. Десант, командиром якого був старший лейтенант К. Ольшанський, мав відтягнути на себе частину сил ворога, відволікти від основних бойових атак, що планувалися провести для визволення міста.

Десантники, яких провів рибалка з Жовтневого А. Андрєєв, зняли ворожу варту і зайняли оборону в районі нового елеватору. Вранці фашисти виявили десант. На штурм порту було кинуто 3 батальйони німецької піхоти. Розгорівся запеклий бій, що тривав три доби. Ольшанці відбивали атаки окупантів, при цьому знищивши 2 ворожі танки і біля 700 солдат і офіцерів супротивника. Цим вони посіяли паніку у тилу ворога, але й особисті втрати були значними – 41 убитий і кілька важкопоранених. Із усього складу десанту залишилося живими 12 осіб. Десант утримував маленький плацдарм аж до підходу частин 28-ї армії. За героїзм і відвагу всім 68 десантникам присвоєно звання Героя Радянського Союзу, більшій частині – посмертно.

Російсько-українська війна. З лютого-березня 2022 р. і вже більше ніж півроку, Миколаїв стоїть незламною фортецею, яка захищає Південь і всю Україну від російських окупантів.

24 березня 2022 р. Указом Президента України з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України місту Миколаєву було присвоєно відзнаку «Місто-герой України».

Історія знову вийшла на нове коло й нові герої примножують славу нескореного Миколаєва. Слава Україні!