ЧНУ імені Петра Могили про розвиток медичного напряму в Миколаєві та створення університетської поліклініки. Частина перша.


У 2016 році Чорноморський національний університет імені Петра Могили відкрив та оголосив перший набір студентів за спеціальністю 222 «Медицина» (галузь знань 22 «Охорона здоров’я», освітня кваліфікація «Магістр медицини», професійна кваліфікація «Лікар»).

Це значно розширило діяльність університету, а майбутнім студентам надало можливість здобути медичний профільний фах у рідному Миколаєві. У першій частині матеріалу  розкажемо про нюанси навчання за цією спеціальністю, вимоги до її акредитації та  де саме студенти-медики проходять свою практику.

Про спеціальність «Медицина» 

Спеціальність «Медицина» в кожному закладі освіти є переважно контрактною, тобто за кошти фізичних осіб. Проте все ж таки  держзамовлення є, і якщо раніше під час вступу був розподіл бюджетних і контрактних місць на кожен заклад освіти, то зараз кількість місць держзамовлення напряму залежить тільки  від кількості абітурієнтів по всій країні. Наприклад, Медичний інститут ЧНУ імені Петра Могили зарахував перший набір студентів за спеціальністю 222 «Медицина» – 67 осіб, із яких 30 – за державним замовленням. Держава фінансує не заклад, а саме студента та його місце.

Наразі є можливість направляти майбутніх студентів на навчання в Медичний інститут (ЧНУ імені Петра Могили)  з ОТГ області коштом територіальної громади. Процедура виглядає так: підписується  тристоронній договір – між навчальним закладом, обласним відділом охорони здоров’я та територіальною громадою. Обов’язковою умовою такого навчання є відпрацювання студентом у цій територіальній громаді (термін узгоджується між фахівцем та громадою в приватному порядку) після закінчення навчання в ЗВО.

 

    Акредитація спеціальності «Медицина» у Могилянці

У грудні 2021 року відбулася успішна акредитація спеціальності 222 «Медицина» Медичного інституту ЧНУ імені Петра Могила. Спеціальність «Медицина» акредитована на встановлений термін – 5 років.

Медицина як напрям навчання є набагато складнішим, адже він стосується здоров’я та життя людини. Спеціальність «Медицина» належить до регульованих спеціальностей, які потребують особливої уваги від державних органів, перевірчої сторони та власне університету. Вступити на медичне спрямування не так легко – мінімальним балом із другого та третього конкурсних предметів є 150. А саме навчання триває щонайменше 6 років, після чого обов’язкова інтернатура – 2 роки для інтернів терапевтичних спеціальностей і 3 роки для фахівців хірургічних.

Відповідно до значущості спеціальності «Медицина», Національна агенція з забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) висуває великі вимоги до її акредитації. Процес підготовки до акредитації спеціальності «Медицина» в Медичному інституті ЧНУ ім. Петра Могила  зайняв приблизно  один рік. Протягом цього періоду відбувалась  перевірка та удосконалення навчальних планів, освітньо-професійних програм, усіх базових та методичних документів. Наприклад, низка освітніх компонентів – програм  налічувала приблизно з 60 обов’язкових дисциплін та майже 60 – вибіркових програм, окремо оцінювали  матеріально-технічне забезпечення закладу, який готує майбутніх лікарів.

Акредитаційна справа спеціальності має пройти експертну групу, потім галузеву експертну раду та фіналізує акредитацію – засідання колегії НАЗЯВО, що створює повний огляд справи та робить остаточний висновок – чи заслуговує відповідна спеціальність конкретного закладу вищої освіти на сертифікат про акредитацію. Безумовно, важливими для акредитації спеціальності «Медицина» є передбачені освітньо-професійною програмою для студентів-медиків практичні заняття та навчальні практики в закладах охорони здоров’я міста.

Як та де проходять практику наші студенти-медики 

Студенти-медики проходять практику на базі багатьох медичних закладів, а саме:  Миколаївської обласної дитячої лікарні, Миколаївської дитячої поліклініки № 3, Лікарні швидкої медичної допомоги (БСМП) м. Миколаєва, Територіального медичного об’єднання МВС (поліклініка), Миколаївської обласної клінічної лікарні.

Конкретний лікар-викладач проводить заняття зі студентами в лікарні, де працює. Студенти супроводжують його під час огляду хворих (бачать, як лікар опитує кожного пацієнта, робить призначення) та аналізують його дії. Студенти беруть участь в обговоренні майбутнього діагнозу та призначень. У кожній лікарні, де наші студенти мають практичні заняття, для цього є окрема кімната для лекцій та семінарів. Практика «Догляд за хворими» починається у студентів  на другому курсі, сестринська –  на  третьому та виробничо-лікарська на старших курсах (4-5 курсах).Студенти-медики мають приблизно всього 10 лекційних годин на семестр із кожного предмету, усе інше навантаження – практичні заняття.

Проходження практики студентів-іноземців, які навчаються у нашому Медичному інституті, не відрізняється від практики українських студентів. Єдина різниця полягає в мові викладання – іноземні студенти навчаються англійською мовою.

Матеріал підготувала Анна Синякова, 

студентка спеціальності «Українська філологія, англійська мова та переклад», фахівчиня Медіацентру ЧНУ імені Петра Могили