Академічна відпустка: що це таке та який порядок її отримання

Всі відповіді на запитання щодо академічної відпустки можна знайти у статті освітнього форуму OSVITA.UA .

Академічна відпустка – це форма реалізації права здобувачів фахової передвищої та вищої освіти на перерву у навчанні, яка надається у зв’язку з виникненням обставин, які унеможливлюють виконання освітньо-професійної, освітньої чи наукової програми.

Хто має право на академічну відпустку? Право на академічну відпустку мають особи, які навчаються на денній та заочній формі навчання:

• у закладах фахової передвищої освіти та здобувають освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра;
  • у закладах вищої освіти та здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії або доктора наук.

У зв’язку з якими причинами надається академічна відпустка? Академічна відпустка може бути надана у зв’язку з:

• станом здоров’я;
  • призовом на строкову військову службу у разі втрати права на відстрочку від неї;
  • сімейними обставинами;
  • з вагітністю та пологами;
  • доглядом за дитиною до досягнення нею віку 3-х років, а у разі, коли дитина хворіє та потребує домашнього догляду – до досягнення дитиною 6-річного віку;
  • участю у програмах академічної мобільності;
  • іншими обставинами, що мають безпосереднє відношення до студента, належним чином обґрунтовані і мають документальне підтвердження.

Яка максимальна тривалість академічної відпустки? До одного року. При необхідності тривалість академічної відпустки може бути подовжена ще на один рік. Окремі види відпусток можуть надаватись на довший строк. Тривалість відпусток та особливості їх надання врегульовується Кодексом законів про працю України.

Скільки разів протягом навчання можна отримати академвідпустку? Студент має право один раз отримати академічну відпустку під час навчання на бакалавраті і один раз – під час навчання в магістратурі.

Які документи потрібні для отримання академічної відпустки? Перелік документів, які потрібно подати для отримання академічної відпустки може дещо відрізнятися, у залежності від ЗО. Тому, насамперед, потрібно проконсультуватися в деканаті факультету, на якому навчається студент. Детально про документи, які потрібно зібрати можна дізнатися у статті форму OSVITA.UA.

Як відбувається повернення з академічної відпустки? Здобувач освіти, у якого завершився термін академічної відпустки, повинен не пізніше двох тижнів до початку навчального семестру, подати заяву про повернення на навчання. Якщо студент не приступив до навчання після завершення академічної відпустки – його відраховують.

Чи може здобувач освіти бути призваний на військову службу чи мобілізований під час академічної відпустки? Така особа може бути призваною або мобілізованою лише за власним бажанням або у випадку відрахування.