18-25 січня – Великий зимовий облік птахів

Кафедра екології інформує, що Великий зимовий облік (Christmas Bird Count) є наймасовішим заходом для вивчення птахів у всьому світі. Його іноді називають Різдвяним. Традиція обліковувати птахів  народилася в 1900 році у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх, радіючи їхньому польоту та свободі. З цього часу обліковування птахів у Різдвяні дні поширилося на теренах США, Канади, Латинської Америки, Карибських та деяких Тихоокеанських островів.

До сьогодні Одюбонівське орнітологічне товариство координує цей масштабний citizen-science проєкт, у якому залучені десятки тисяч спостерігачів. Завдяки їхнім зусиллям, науковці отримують великий масив даних протягом тривалого часу. Це допомагає виявляти зміни трендів деяких видів. Працю волонтерів дуже цінують у розвинутих країнах, адже «один в полі не воїн» і своїми руками науковці ніколи б не зібрали стільки інформації. А вона має значення не лише для науки, але й для охорони природи. Таким чином громади об’єднуються для спільної праці. Бьордвочинг  як хобі дозволяє об’єднати зусилля науковців та аматорів. Це не єдиний проєкт із залучення аматорів для обліків птахів, проте найдовготриваліший в історії науки.

В Україні немає загальнонаціонального координатора Великого зимового обліку птахів. Усі охочі можуть займатися спостереженнями за птахами, а зібрані дані слід вносити до Міжнародної бази орнітологічних спостережень. Завдяки простоті проведення та незначним витратам часу, Великий зимовий облік знайшов широку підтримку серед дітей і дорослих, забезпечуючи нас щорічно необхідними даними про птахів, що зимують в Україні. З року в рік кількість учасників Великого зимового обліку птахів в Україні зростає, що допомагає нам одержати важливі дані про стан популяцій загальнопоширених видів птахів Європи.

БЕРЕЖІМО НАШИХ  ПЕРНАТИХ!

в текст.jpg