130-річчя від дня народження Остапа Вишні


Остап Вишня (справжнє ім’я – Павло Губенко) народився на Полтавщині 13 листопада 1889 року і виховувався в родині, де росли 17 дітей. При цьому зміг здобути медичну освіту, яку закинув заради літератури. Його авторський дебют відбувся рівно століття тому – в 1919 році. Він є засновником особливого жанру в літературі, якому сам придумав назву. Свої короткі сатиричні твори називав «усмішкамі». Автор відомих збірок «Вишневих усмішок».

Його фірмовий стиль – гості іронічні, сатиричні жарти на будь-які тематики: починаючи від побутових ситуацій, закінчуючи чинною політичною елітою. Автор зображував дійсне реальне життя з усіма його проблемами та недоліками. Таким чином, намагався звернути на них увагу, надати можливість осмислити, зрозуміти та виправити вади, що існують. Особливістю гумору Остапа Вишні є багатство відтінків комічного, по-народному соковита мова, своєрідно діалогізований виклад дії, мудрий, іронічно-усміхнений погляд оповідача на порушені проблеми. Дотепні й художньо неповторні діалоги, їхня життєво-змістова наповненість, колоритність.

Хоча Остап Вишня вважається гумористом, його життя було протилежним до почуття легкості, розваги та сміху. Творчість припала на складні та категоричні часи. Було досить небезпечно виражати свої критичні думки про владу та не слідувати ідеології, а висміювати їх – наче ходити по лезу ножа.

 

У своїх найсміливіших творах він ставить проблеми розвитку національної мови, культури, вільного й повного впровадження мови в державне користування, критикує та висміює чинну владу та відношення політичної еліти до народу, передає вади, недоліки великих мужів та простого народу, писав антирелігійні анекдоти.

Наклади його усмішок, на початку 30-х років минулого століття, наближалися до двох мільйонів. Проте навіть велика популярність не вберегла Остапа Вишню від репресивної машини. Він був заарештований та засуджений, його справу підіймали декілька разів та постійно змінювали вирок. 10 років Остап Вишня провів у неволі і за цей час двічі дивом залишився живим. Його витримка і те, як він не загубив гумористичний потяг заслуговує поваги.

Більшість гуморесок автора цілком можна співвідносити із сьогоднішнім днем. З’являється відчуття ніби ти читаєш про те, що відбувається наразі в Україні чи в буденному житті. Остап Вишня зміг не тільки сміливо та по-новому поділитися реальним станом речей, але й залишити актуальність цих тем нащадкам сто років потому.

Внесок Остапа Вишні в розвиток української літератури вагомий, письменник був справжнім новатором. Ми пропонуємо вам згадати або ж познайомитися з його творчістю за посиланням.

Події та оголошення


березня
17
Запрошуємо до участі у I (університетському) турі Всеукраїнської студентської олімпіади з математики

I (університетський) тур Всеукраїнської студентської олімпіади з математики відбудеться 17 березня 2020 року (вівторок) о  10:00 (2-3 пари) в аудиторії 2-202 Учасники та призери будуть відзначені керівництвом університету

квітня
3
Конкурс для студентів – «Найкращий ескіз прикраси»

Майстерня прикрас Kochut проводить конкурс для студентів – «Найкращий ескіз прикраси». Завдання: намалювати ескіз, використовуючи мотиви природи, архітектури чи казок. Розкрийте свою креативність на повну. Це може бути будь-яка прикраса – каблучка, кулон, брошка, сережки, тощо. Створюючи зображення, дозволено користуватися …

лютого
14
Приєднуйтесь до святкування Дня святого Валентина разом з ЧНУ імені Петра Могили!

14 лютого в ЧНУ імені Петра Могили відбудеться святкування Дня святого Валентина! • 11:50 -12:30 фотозона, пошта св. Валентина (головний корпус) • 14:00 Святковий концерт (актова зала ЧНУ імені Петра Могили) На святковому концерті на вас чекають виступи театрального гуртка, …