130-річчя від дня народження Остапа Вишні


Остап Вишня (справжнє ім’я – Павло Губенко) народився на Полтавщині 13 листопада 1889 року і виховувався в родині, де росли 17 дітей. При цьому зміг здобути медичну освіту, яку закинув заради літератури. Його авторський дебют відбувся рівно століття тому – в 1919 році. Він є засновником особливого жанру в літературі, якому сам придумав назву. Свої короткі сатиричні твори називав «усмішкамі». Автор відомих збірок «Вишневих усмішок».

Його фірмовий стиль – гості іронічні, сатиричні жарти на будь-які тематики: починаючи від побутових ситуацій, закінчуючи чинною політичною елітою. Автор зображував дійсне реальне життя з усіма його проблемами та недоліками. Таким чином, намагався звернути на них увагу, надати можливість осмислити, зрозуміти та виправити вади, що існують. Особливістю гумору Остапа Вишні є багатство відтінків комічного, по-народному соковита мова, своєрідно діалогізований виклад дії, мудрий, іронічно-усміхнений погляд оповідача на порушені проблеми. Дотепні й художньо неповторні діалоги, їхня життєво-змістова наповненість, колоритність.

Хоча Остап Вишня вважається гумористом, його життя було протилежним до почуття легкості, розваги та сміху. Творчість припала на складні та категоричні часи. Було досить небезпечно виражати свої критичні думки про владу та не слідувати ідеології, а висміювати їх – наче ходити по лезу ножа.

 

У своїх найсміливіших творах він ставить проблеми розвитку національної мови, культури, вільного й повного впровадження мови в державне користування, критикує та висміює чинну владу та відношення політичної еліти до народу, передає вади, недоліки великих мужів та простого народу, писав антирелігійні анекдоти.

Наклади його усмішок, на початку 30-х років минулого століття, наближалися до двох мільйонів. Проте навіть велика популярність не вберегла Остапа Вишню від репресивної машини. Він був заарештований та засуджений, його справу підіймали декілька разів та постійно змінювали вирок. 10 років Остап Вишня провів у неволі і за цей час двічі дивом залишився живим. Його витримка і те, як він не загубив гумористичний потяг заслуговує поваги.

Більшість гуморесок автора цілком можна співвідносити із сьогоднішнім днем. З’являється відчуття ніби ти читаєш про те, що відбувається наразі в Україні чи в буденному житті. Остап Вишня зміг не тільки сміливо та по-новому поділитися реальним станом речей, але й залишити актуальність цих тем нащадкам сто років потому.

Внесок Остапа Вишні в розвиток української літератури вагомий, письменник був справжнім новатором. Ми пропонуємо вам згадати або ж познайомитися з його творчістю за посиланням.

Події та оголошення


червня
22
Конференція трудового колективу ЧНУ імені Петра Могили

22 червня 2020 року о 15:00 в актовій залі ЧНУ імені Петра Могили відбудеться конференція трудового колективу Порядок денний: 1. Затвердження нової редакції Статуту ЧНУ імені Петра Могили 2. Затвердження Стратегічного плану розвитку ЧНУ імені Петра Могили на період 2019-2024 …

Набір на безкоштовне семестрове стажування в Поморській Академії (Слупськ, Польща)

Шановні студенти! Оголошується набір на безкоштовне семестрове стажування в Поморській Академії (Слупськ, Польща) на осінь 2020-2021 н.р. Основні вимоги до учасників: студент/ка ЧНУ ім. Петра Могили 2-3, 5 курс навчання, будь-яка спеціальність знання польської мови (А2 і вище) академічна успішність …

травня
12
До уваги вступників на магістратуру

Увага! Реєстрація на ЄВІ/ЄФВВ (ЗНО для магістрів) з 12.05 – 05.06.2020 року Детальніше тут