13 лютого – Всесвітній день радіо


13 лютого відзначають Всесвітній день радіо. Це молоде свято, рішення про щорічне проведення якого було прийняте в листопаді 2011 року на Генеральній конференції ЮНЕСКО.

Дата свята не випадкова, адже саме 13 лютого 1946 року вперше в ефір вийшло «Радіо ООН». Цей день покликаний віддати належне радіо як засобу зв’язку та посприяти розширенню доступу до інформації та сприянні свободі висловлення думок на радіохвилях, адже в епоху цифрових технологій радіо продовжує залишатися засобом зв’язку і спілкування для найбільшої аудиторії у світі. Так, згідно з доповіддю Міжнародного союзу електрозв’язку, сьогодні близько 80% домівок у світі володіють хоча б одним радіоприймачем.

Дещо з історії радіо:

Донині точно назвати ім’я того, кому ми зобов’язані святом World Radio Day, не можна.

Справа в тому, що на титул винахідника радіо претендують росіянин Олександр Попов, італієць Гульєльмо Марконі, серб Нікола Тесла, німець Генріх Герц і британець Олівер Лодж. І кожен з них гідний першості, хоча б виходячи з хронології їхніх відкриттів:

У 1887 році професор фізики Технічного університету в Карлсруе Генріх Герц відкрив електромагнітні хвилі, що поширюються зі швидкістю світла, провів і описав досліди щодо їхньої передачі на відстань без дротів, але від подальших досліджень відмовився, посилаючись на те, що це абсолютно марно.

У 1893 році серб Нікола Тесла, котрий до того часу працював у США, під час досліджень атмосферної електрики винайшов заземлену мачтову антену, а згодом успішно експериментував з передавачами і приймачами власної конструкції.

У 1894 році Олівер Лодж в Оксфордському університеті продемонстрував передачу радіосигналу з однієї будівлі в іншу на відстань 40м, але для практичного застосування апаратуру слід було удосконалити, чим вчений надалі займатися не став.

У тому ж році конструюванням радіопередавачів і приймачів зайнявся інженер з Болоньї Гульєльмо Марконі і у 1896 році запатентував свій винахід і публічно продемонстрував, передавши при цьому цілий текст на відстань до 3 км.

У 1897 році, коли Марконі вже був відомий всьому світу як першовідкривач радіо, про свої роботи з радіопередавачами і приймачами повідомив російський вчений Олександр Попов.

За його словами, він раніше за італійця випробував їх, передавши при цьому два слова на відстань 60м, але через режим секретності у військово-морському відомстві, де на той час працював, він не міг заявити про відкриття.

Викладачі та студенти ЧНУ імені Петра Могили часто відвідують радіо для участі в прямих ефірах та програмах. Так, Юрій Вадимович Котляр виступав у прямому ефірі Радіо Миколаїв 92 FM про Акт Злуки УНР та ЗУНР. Студенти кафедри української філології, теорії та історії літератури двічі були гостями програми радіо Миколаїв 92 FM «На всі сто». А радіоведучі «Громадського радіо» проводять корисні зустрічі зі студентами-журналістами.

Зазначимо, що випускники Могилянки Денис Бобков та Світлана Вовк є ведучими на Радіо Миколаїв 92 FM.

Події та оголошення


липня
31
Запрошуємо до участі у Всеукраїнському конкурсі проектів документальних анімаційних роликів «Кібербулінг. Як я перестав/перестала бути жертвою»

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UAспільно з УАнімА оголошує Всеукраїнський конкурс проектів документальних анімаційних роликів «Кібербулінг. Як я перестав/перестала бути жертвою», заснованих на реальних життєвих історіях. Кінцевий термін подання конкурсних робіт – 31 липня. Три переможці конкурсу отримають винагороду …

липня
19
Уряд Казахстану надає 160 стипендій на навчання у вишах

Як повідомляється на офіційному сайті МОН, українцям пропонують подати заявку на безкоштовне навчання у вишах Казахстану. У межах програми передбачається розподіл 160 стипендій, серед яких 25 місць для бакалаврів, 125 – для магістрів, 10 – для докторів філософії. Прийом заявок …

червня
17
Від ідеї до бізнесу всього за 1 місяць: відкрито набір на тренінгові програму

Веб-журнал «Світ Фентезі» оголошує конкурс фантастичних оповідань, присвячений українським містам! Пропонуємо вам звести руки над клавіатурою і показати, що наші міста сповнені магії, химер та загадок, не менш, ніж нью-йорки і лондони. За результатами конкурсу буде видана збірка. Перші три …