Протягом 16 – 22 червня 2025 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили тривала робота ХХІІ Міжнародної наукової конференції «Ольвійський форум – 2025: Стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі».
Метою конференції є обмін міжнародним досвідом між представниками провідних країн Європейського Союзу та світу з вирішення питань країн Причорноморського регіону щодо окреслення оптимальних шляхів, напрямів та характеру теоретичних, практичних і освітянських реформ, адаптованих до європейських стандартів з проблем державного управління, права, енергетики, радіаційної і техногенно-екологічної безпеки людини та довкілля, екології, інформаційних технологій, філософії, політології, соціології та мовної культури в сучасних умовах глобальних фінансової і соціально-економічної трансформацій, висвітлення актуальних проблем медицини, фізичного та духовного розвитку, зміцнення здоров’я та формування здорового способу життя.
Конференція тривала протягом семи днів, у межах якої працювали провідні українські та зарубіжні науковці за 16 тематичними секціями та 10 підсекціями, зокрема розглядали питання академічної доброчесності, університетської автономії, науки та освіти для сталого розвитку, питання якості освіти та проблеми реформування вищої освіти, а також обговорювалися актуальні проблеми екологічного, соціального, політичного, економічного розвитку, історичного аспекту та археологічної складової, питання інтернаціоналізації й міжнародних програм і проєктів тощо.
Під час відкриття Ольвійського форуму із вітальним словом виступив ректор ЧНУ імені Петра Могили Леонід Клименко. Він підкреслив важливість збереження наукового діалогу в умовах війни та глобальних трансформацій, а також роль освіти й науки у формуванні стратегії майбутнього.
До заходу долучився Олег Шамшур, Надзвичайний та Повноважний посол України в США (2005 – 2010), у Франції (2014 – 2020), заступник міністра закордонних справ (2004 – 2006), старший науковий співробітник (позаштатний) Атлантичної Ради.
До учасників конференції у своєму вітанні, надісланому до університету, звернувся заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов:
«…проведення Ольвійського форуму в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили стало гарною традицією з понад двадцятирічним досвідом, однак у надскладних умовах сьогодення вона набуває особливого значення, адже наука в Україні важлива не лише для вирішення нагальних проблем, а й для створення стратегій з відновлення».
На пленарному засіданні виступили провідні українські та закордонні науковці з доповідями, зокрема Астрід Фелнер, доктор наук, професор Саарландського університету (Німеччина), Олена Філімонова, координаторка проєкту DEFEP, кандидатка економічних наук, Данієль Ставарек, професор, інженер, завідувач кафедри фінансів та обліку Сілезького університету в Опаві (Чеська Республіка), член керівного комітету Європейського університетського альянсу STARS EU, Аміт Кумар Гоел, асистент-професор Бізнес-школи Integral Університету Integral, Лакхнау (Індія), Джордж-Еуджен Енаке, доктор історичних наук, професор Університету «Дунай де Жос» (м. Галац, Румунія), Максим Ялі, кандидат політичних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри міжнародних відносин і стратегічних досліджень Київського авіаційного інституту (Україна), Шахноза Мумінова, магістр мирної освіти, спеціалістка з міжнародних гуманітарних питань, асистентка кафедри досліджень миру і конфліктів Університету миру (Коста-Рика), Володимир Калуга, доктор філософських наук, професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування, Олександр Смирнов, провідний фахівець Навчально-методичної лабораторії археології та етнології імені Володимира Станко ЧНУ імені Петра Могили.
Під час другого дня панельних дискусій головними спікерами заходу стали Олег Шамшур, Надзвичайний та Повноважний посол України в США (2005-2010), у Франції (2014-2020), заступник міністра закордонних справ (2004-2006), старший науковий співробітник (позаштатний) Атлантичної Ради, Григорій Мозолевич, кандидат технічних наук, Генеральний директор Директорату розвитку науки МОН України, Ольга Колот, доцент Інституту болгарської мови імені професора Любомира Андрейчина, Болгарської академії наук та Олександр Тригуб, доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ЧНУ імені Петра Могили.
Кожен із них визначав важливі для країн Причорномор’я або країн Причорноморського регіону питання, зокрема говорилося про нагальні для Миколаївської області.
Так, Олег Шамшур, Надзвичайний та Повноважний посол України в США (2005-2010), у Франції (2014-2020), заступник міністра закордонних справ (2004-2006), старший науковий співробітник (позаштатний) Атлантичної Ради, проаналізував стан українсько-американських відносин, визначаючи основні етапи за каденцій Барака Обами, Джо Байдена та Дональда Трампа.
Ольга Колот, доцент Інституту болгарської мови імені професора Любомира Андрейчина, Болгарської академії наук, розповідала про унікальні мовно-культурні практики болгарської громади Миколаївщини, зокрема спікерка говорила про мікрорайон Миколаєва Тернівку та можливість вивчення боргарської мови на базі ЧНУ імені Петра Могили з 2011 року.
Григорій Мозолевич, кандидат технічних наук, Генеральний директор Директорату розвитку науки МОН України, оголосив результати державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині впровадження такими закладами наукової діяльності за напрямом «Суспільні науки». Згідно з даними, ЧНУ імені Петра Могили отримає категорію Б.
Разом із тим він презентував підхід, який наразі запроваджується в Міністерстві освіти і науки України для фінансування наукової діяльності закладів вищої освіти на основі оголошених результатів.
Зауважимо, що минулого року під час роботи Ольвійського форуму аудиторія визначала ці актуальні питання та наразі ми маємо можливість прослідкувати позитивну динаміку.
Олександр Тригуб, доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ЧНУ імені Петра Могили, голова комісії з перейменування вулиць розповідав про перебіг декомунізації Миколаєва, зокрема про виклики та проблемні питання, які стояли перед комісією.
Протягом тижня науковці, молоді вчені та здобувачі вищої освіти збиралися на секційних засіданнях для обговорення важливих питань у галузі дизайну, економіки, журналістики, комп’ютерних технологій, міжнародних відносин, охорони здоров’я, освіти, політичних наук, права, психології, публічного управління та адміністрування, технічних наук, фізичного виховання, соціальної роботи, філології (підсекції «Нова іншомовна підготовка студентів нефілологів у контексті оновлення змісту освіти», «Актуальні проблеми української філології, теорії літератури та компаративістики»).
У межах конференції, окрім діяльності секцій, панельних дискусій, тривала робота й конференцій та круглих столів, зокрема:
Конференції:
Круглі столи:
У рамках конференції провели також виїзні секційні засідання в Національному природному парку «Бузький Гард» (с. Мигія) за запрошених спікерів, іноземних партнерів та проректорів провідних ЗВО України.
Міжнародна наукова конференція «Ольвійський форум – 2025» створила нові можливості для обміну знаннями та початку співпраці та її подальшої реалізації у сферах науки і освіти. Її результати стануть основою для подальшого розвитку стратегій і реформ у регіоні, адаптованих до вимог сучасних глобальних викликів.
Колектив ЧНУ імені Петра Могили дякує запрошеним спікерам та учасникам конференції!
Маємо надію на подальшу плідну наукову співпрацю!