Якщо запропоновані Кабміном етапи виходу з карантину спрацюють, то вже наприкінці літа розпочнеться вступна кампанія-2020. Понад 350 тис. випускників складатимуть ЗНО та обиратимуть майбутню спеціальність. Які факультети найчастіше обирають абітурієнти та чи відповідає популярність цих напрямів запитові ринку праці? Освітній портал Studway виклав результати порівняльного аналізу від VoxUkraine, які дослідили 822 тис. оголошень про вакансії та порівняв їх зі статистикою вступних кампаній 2018 та 2019 років.
Відповіді на запитання: яких спеціалістів не вистачає на ринку праці; які вимоги роботодавці висувають до цих спеціалістів; чи очікують вони диплом про вищу освіту та чи готові взяти на роботу людину без досвіду; які спеціальності є найпопулярнішими серед майбутніх студентів; чи є розбіжності у попиті та пропозиції на ринку праці та вищої освіти – нижче у статті.
Популярні спеціальності. VoxUkraine відібрав топ-5 спеціальностей, на які найбільше подавалися студенти у 2018 та 2019 роках, та порівняв їх з топ-5 вакансій за кількістю оголошень на сайті Jooble. У списку популярних спеціальностей: Управління та адміністрування, інформаційні технології, Гуманітарні науки, Освіта/Педагогіка, Соціальні та поведінкові науки, Право, Охорона здоров’я.
Як серед роботодавців, так і серед вступників найпопулярнішими є спеціальності «Управління» та «IT». Для студентів третьою за популярністю є спеціальність «Гуманітарні науки». За кількістю оголошень від роботодавців на третій позиції спеціальність «Охорона здоров’я».
Останні два роки найбільша кількість абітурієнтів прагнула отримати освіту менеджера. Сюди входить декілька спеціальностей, найпопулярнішою з яких є власне «Менеджмент». Така популярність відповідає запиту ринку. Менеджерів з продажу шукають у 19% всіх вакансій. Однак, на найбільш запитувану спеціальність бухгалтера (20% вакансій) у 2019 році подавалось майже у 4 рази менше абітурієнтів, ніж на «Менеджмент».
Темпи розвитку IT-індустрії приваблюють абітурієнтів. Найпопулярнішими спеціальностями в цій галузі виявилися Комп’ютерні науки, Інженерія програмного забезпечення, Комп’ютерна інженерія й Кібербезпека. На ринку праці такі спеціалісти одні з найбільш запитуваних. З більш ніж 822 тис. оголошень третина присвячена пошукові спеціалістів з «Інформаційних технологій».
В той час як на ринку праці не вистачає спеціалістів з охорони здоров’я (9% кількості вакансій), студенти надають перевагу «Гуманітарним наукам». Шанси знайти роботу, якщо ви подавались на гуманітарні науки, є не такими високими. Освіта цього напрямку вказана тільки в 1,7% оголошень про вакансії, і найчастіше за ними шукають викладачів іноземної мови та перекладачів. Незважаючи на це, державне замовлення напрямку у 2019 році становило майже 6% від загальної кількості.
Основні вимоги. VoxUkraine відібрав вакансії найпопулярніших сфер за версією роботодавців (Управління, ІТ, Охорона здоров’я) та студентів (Управління, ІТ, Гуманітарні науки) та визначив, які вимоги роботодавці висувають на спеціальності цих напрямів, де вказують вищу освіту та які функціональні навики очікують. Крім того, виявили, на вакансії якої сфери вимагають досвід роботи, а де готові взяти студента. Детально видно із графіку, який вказано нижче.
Обрані спеціальності сильно відрізняються за функціоналом, тому спільні вимоги у них стосуються так званих soft skills. Це навички взаємодії, роботи в команді та комунікабельності. Тобто вони стосуються функціональної грамотності, яка включає комунікативні, соціальні навички людини, а також «вміння розуміти, оцінювати, використовувати і взаємодіяти з письмовими текстами, аби приймати участь у суспільному житті, досягати своїх цілей і розвивати свої знання і потенціал». В оголошеннях про вакансії серед таких навичок найчастіше згадують комунікабельність.
Цікаво, що конкретні вимоги до професійних умінь не увійшли до найбільш згадуваних в оголошеннях про вакансії. Проте потенційні працедавці часто очікують наявність попереднього медичного огляду (4.5% оголошень). Можливо, задля того, щоб скоротити час, протягом якого здобувачі зможуть приступити до виконання обов’язків.
Вищу освіту згадують найбільше в вакансіях сфери «Гуманітарних наук» та «Управління». Найчастіше роботодавці в оголошеннях вказують очікуваний досвід роботи більше двох років. Оголошень, де на вакансію готові взяти студента менше 2%. Досвід не важливий у 1,46% об’яв, в яких він згадується.
Зарплатні очікування. Заробітні плати можуть бути стимулом для вступників хіба що для напряму Інформаційних технологій, адже для решти галузей вони не піднімаються вище середнього значення по країні.
VoxUkraine перевірив рівень зарплат для найпопулярніших вакансій та спеціальностей й порівняли його з середнім значенням, розрахованим на даних Jooble. При розрахунку показників були відкинуті зарплати менше мінімальної (3 700 грн/міс у 2018 р та 4 100 грн/міс.).
Рівень зарплати у вакансіях вказують нечасто. З 822 805 вакансій, які потрапили до вибірки, заробітна плата вказана лише у 36% оголошень. Загалом показники зарплат в оголошеннях можуть бути занижені, оскільки зазвичай вказується її мінімальний або стартовий рівень.
Очікувано найвищі зарплати у сфері Інформаційних технологій. Вони перевищують середнє значення більш ніж удвічі: 25 000 грн проти офіційних 10 497 грн.
Спеціалісти сфери Управління можуть розраховувати на зарплату у 9 000 грн (на 1000 грн вище порівняно з минулим роком). Зарплати в інших сферах ще нижчі.
На третьому місці за потребою в кадрах сфера «Охорони здоров’я». Однак середня зарплата у цій сфері найнижча серед популярних напрямків – 5 тис. грн., що вдвічі менше середньої офіційної зарплати. Порівняно з 2018 роком вона не змінилася.
Трохи вища зарплата на позиції спеціальності «Гуманітарні науки», – 7 000 грн у 2019 році, що на 36% менше середньої зарплати, розрахованої на даних Jooble.