Студенти ЧНУ імені Петра Могили на охороні соціальних питань: Нове життя з відбитками минулого – історія двох українок в Англії


Дві рідні сестри – Ліза  (29 років) і Аня Лепетченко (24 роки), які мусили залишити свій дім, своїх рідних, щоб бути в безпеці та переїхати до Англії, але своїми силами та можливостями допомагати, заради швидшої перемоги. 24 лютого знаменується як початок повномасштабної війни в Україні, яка назавжди змінила життя дівчат.

Аня працює зараз тату-кафе під назвою «Fourteen Arrows»,  назва якого в перекладі означає «чотирнадцять стріл» також дівчина має патріотичне татуювання у вигляді «коктейля Молотова».

Ми вирішили поцікавитися в сестер про особисті обставини перебування тут, їхнє життя та умови існування в Англії.

  • Скажіть, будь ласка, звідки Ви родом?
  • Запорізька область, місто Оріхів.
  • Вас лише двоє в родині чи маєте ще сестер, братів?
  • Рідних двоє, батько, мати, Ліза та я, це не враховуючи наших котів і собак, у нас багато собак. Але тепер у нас, ще більше собак.
  • А чому більше?
  • Бо Ліза вирішила врятувати песика з Донецької області, там, де вона брала свою першу собаку.

У цей момент я побачила, як на очах у Лізи почали виблискувати сльози. Але історія про собаку не давала спокою.

  • Розкажіть детальніше.

– Цей розплідник у Донецькій області французьких бульдогів 2 роки тому назад я брала там собі першу собаку, але може місяць тому, я побачила, що власниця почала виставляти відео про обстріли навколо міста і сусідні будівлі зруйновані. Я їй написала, вона сказала, що вони виїхати не можуть у них там 40 собак і нема корму, нічого. Ну і я їй сказала, я хочу забрати одного цуценя. І зараз воно мене чекає з моїм другом у Яремчі. Тому, я маю поїхати до Яремчі і забрати його там.

  • Як ви назвали свого песика?

-Хоуп, як надія англійською.

  • Чим ви займалися до 24 лютого?

-Я працювала дитячим стоматологом 8 років.

  • Аню, а ти де працювала чи, можливо, навчалась?

– Я закінчила навчання, працювала SMM в інтернеті та працювала   тату-майстром, але в мене було не багато клієнтів. А ще ми зимою поїхали в Драгобрат, тому що любимо кататися на сноуборді, поїхали на тиждень і приїхали 23 лютого.

  • Як ви дізналися чи почули про початок повномасштабної війни?

– Я жила з моєю найкращою подругою в Запоріжжі, і ми прокинулися о 5:00 годині ранку від дзвінка хлопця моєї подруги. І він сказав: «Ви тільки дуже не нервуйте, але рускі почали бомбити українські міста». І ми просто в паніці, і не в розумінні, шо відбувається, що треба брати.

-Мені подзвонила подруга зі Львова зі словами: «Прокидайся, почалася війна».

У цих голосах чувся розпач і біль, що вони пережили. Їхні голоси тремтіли від кожної згадки про той день.

  • Яка була ситуація у вашому місті на той момент?

В Оріхові все почалося через 3 дні. Ми почали чути сильні вибухи, на той час мені здавалося, що це було близько, тому що тряслися двері.

– Але з вибухами, що зараз в Оріхові, не зрівняються з тими, що були на початку, один район в місті зруйнований повністю, міська рада, згорівший ангар, вокзал зруйнований і лікарня, туди 3 рази прилітало. 22 травня орки зруйнували будівлю нашої школи, там куди саме влучили був мій клас.

Це була її школа, де вона вчилася 11 років, її шкільний клас, а зараз на цьому місці лише розвалини. Школа-гімназія «Сузір’я» в місті Оріхові, яку нещодавно відремонтували, входила в 100 найкращих гімназій в Україні. І зараз ми можемо чути і бачити наслідки нашого з вами «спасіння».

  • Коли ви прийняли рішення їхати і як ви були на це налаштовані?

– 4 березня. Ми до того часу не хотіли їхати категорично, сподівалися, що щось налагодиться. Але,  я прокинулася буквально в паніці. Я спілкувалася з одногрупницею, яка була в Енергодарі. І це була та ніч, коли атакували атомну електростанцію в Енергодарі, і вона мені написала таку фразу: «Сьогодні все місто думало, що ми не доживемо до ранку». Тобто вони серйозно думали, що тоді просто зірвуть атомну через те, що її обстрілювали. А за день до цього були новини з Херсону про зґвалтування дітей російськими військами. У мене просто був зібраний рюкзак, у якому документи, гроші, там просто пару теплих речей, те, що було в тривожному рюкзаку, я ще захватила кросівки, до речі, вони зараз на мені і всьо. Я приїхала до батьків, Ані подзвонила і сказала, збирайся, вона не хотіла їхати і я просто забрала її в істериці. Розумієш, Енергодар в 100 кілометрах від нас. А ще тато сказав, що йому повідомили, що російська військова колона прямує в наший бік і буде там через 40 хвилин, тому батьки сказали збирайтеся і їдьте. Ми мали лише пів години, щоб зібрати свої речі.

  • Батьки залишилися в Запорізькій області?

Так, батьки залишилися вдома.

  • Чи маєте зв’язок з батьками?

-Так,  маємо, можливо не найкращий, але чуємо їх.

Ми начебто відчули їхнє розчарування і невідомість, як і чому, діти повинні тікати зі страхом і думками, а що буде завтра. Всі плани, мрії, все життя зараз лише в одному рюкзаку.

  • З вами хтось ще виїжджав з міста?

З самого міста з нами поїхав мій хлопець Руслан. Ми повинні були їхали з евакуаційною колоною і коли ми вже приїхали на місце збору машин, то  Руслан в останню хвилину сказав, що їде з нами. У Запоріжжі ми забрали Аню, друга Женю, який їхав до Умані і подругу Ані Ксенію, вона їхала до Кракова.

  • Куди Ви прямували? Чи була конкретна ціль?

Взагалі ніякої.

– У нас не було плану, ми просто знали, що нам треба було завести до Умані Женю і все, плану не було взагалі, вони мінялися, рішалися, вже в самій дорозі.

  • Згадайте, будь ласка, якою була ваша дорога?

– Ми хотіли доїхати до Умані, але по дорозі до Кропивницького нас розвернули на блокпосту і відправили їхати польовими дорогами. Потім в Кропивницькому звучала сирена, нам сказали зупинитися і вимкнути світло, заглушити машину, на той момент був сніг і було дуже холодно. Машин стояло впродовж близько 4-5 кілометрів, ми сиділи в холодній машині , можливо, і більше трьох годин. Якби не мій хлопець Руслан, я не знаю як би я їхала, дорога була важка, Руслан змінював мене за кермом. Я розуміла, що ми не встигаємо доїхати до Умані до комендантської години. Я загадала про свого знайомого Андрія, він був моїм гідом в Ісландії, я йому зателефонувала,і він погодився нас прийняти. Спочатку, ми казали йому, що ми приїдемо о 10 годині вечора, потім о 12, а приїхали о 4 годині ранку. Але він весь цей час чекав нас і не лягав спати, і завжди був з нами на зв’язку. Коли ми приїхали, він сам ліг спати на підлогу, а ми на диванах, поспали максимум 3 години і знову в дорогу.  

– Потім ми з Кропивницького вирушили до Умані,  де переночували в друга Жені. Загалом ми вирішили брати маленькі відстані, типу з Умані ми мали доїхати до Вінниці. Ми виїхали зранку, і я Жені сказала про погане відчуття, я не хочу їхати. Коли ми вже були посередині дороги між Уманю і Вінницею,  я почала чути як в мене стучить двигун в машині. Я подзвонила Жені і сказала, що мені потрібно СТО. Він знайшов СТО поблизу, ми туди приїжджаємо, а  там  кажуть: «Та нє все нормально, просто залили паливо не правильно і того такий шум». Ми розвертаємось  в напрямку Умані, а на Західну Україну  була забита дорога повністю в два ряди, не протулитися,  дуже повільно рухалися машини. А от назад можна було проїхати нормально ну і ми їдемо назад, і я бачу поліцейських.  Ми зупиняємося і я запитую: «Хлопці, де тут СТО нормальне», ну а він : «там ззаду ви його проїхали і воно по іншій стороні». А був жахливий потік машин. Ну і цей поліцейський зупиняє потік машин і дає нам проїхати. Ми доїхали до СТО була черга нереальна. Господар СТО відкрив капот машини і сказав, що треба робити машину, бо я не доїду.  Ми повільно доїхали до Умані і чекали там 2 дні, поки прийдуть деталі. А коли ми поверталися знову біля тих поліцейських, ми дали їм печеньки і батончики-з усмішкою на обличчі сказала Аня.

  • Кого ще ви зустрічали на своєму шляху?

З Вінниці, коли ми їхали на Тернопіль, то це було 8 березня, на одному із блокпостів нам подарували тюльпани.

-А ми купили печива і різних батончиків і давали на блокпостах, але деякі не хотіли брати, казали, що нам потрібніше.  

-У Тернополі ми в’язали камуфляжні сітки, ми залишилися там в  друга Лізи Адама, ми запропонували йому допомогу, і він відвіз нас в цей центр. Ми допомагали плести десь 2 дні.  А коли ми приїхали в Варшаву, нам дуже допомагали волонтери з Фінляндії Анті і з Естонії Агур, вони були дуже ввічливі. А ми допомагали їм.

  • А чим ви допомагали?

Ми волонтерили в колл-центрі два з половиною дні, у Варшаві ми допомагали українцям, записували їх на автобуси і координували, куди їм їхати, який автобус їм треба і т.д. Це були естонські волонтери, які приїхали в Польщу допомагати українцям.

  • Як  довго ви чекали на кордоні до Польщі?

– 4 години, і там ми також зустріли хороших людей, які допомагали перегороджувати нам дорогу тим, хто хотів проїхати  швидше.  

  • Після Польщі куди ви вирушили далі?

– Ми жили з нашою двоюрідною сестрою Вірою та з її трьома дітьми у Вроцлаві,  ми жили в школі,  її переробили для переселенців з України, ми були в одній кімнаті з ними. Там ми прожили 2 дні,. Ми планували їхати в Естонію, для того ми поїхали у Варшаву і залишилися у моїй подруги Таїсії. Але, ми почали думати, що треба їхати туди, де ми знаємо мову і, де зможемо працювати по професії.

  • Як ви дізналися про можливість виїхати в Англію і як знайшли спонсорів?

– Я вже навіть не пам’ятаю. Ми знайшли родину випадково на «Ukrainian Take Shelter». Здається, ми спочатку знайшли цей сайт, а потім прочитали, як це все відбувається і ми подивилися на сайті GOV.UK. Ну і після цього написали 7 сім’ям, двоє нам написали, що вони вже приймать українців, а всі інші нам відповіли, що можуть нас прийняти. Ми зідзвониоися з нашими спонсорами Нікі і її чоловіком Джеймом. Після розмови ми поняли, що поїдемо до них. В них четверо дітей, і  їхня донька Мія віддала  свою кімнату для нас.

  • Як довго ви чекали на відкриття візи?

– Здається, тиждень.

  • Як вас зустріли в аеропорту?

– Дуже тепло зустріли, нам Нікі сказала, що вона одягла найяскравішу блузку, але ми їх відразу побачили і впізнали, оскільки ми неодноразово з ними розмовляли по відеодзвінку.

  • Чим ви займалися в Англії?

– Мій хлопець Руслан пішов воювати і сказав: «Я це роблю для того, щоб ти швидше повернулася в Україну», – говорила це Ліза зі сльозами на очах.   – Пізніше, він сказав, що в них у військові частині  є лише форма, яка не по розміру і в них є автомати.. І я прийшла до Ніки і сказала, що ми маємо зробити вечір збору коштів, вона була тільки за. Ми вирішили, що ми зробимо квіст(це вечір запитань, вона дуже популярна в Англії) і зробимо аукціон. На цьому вечорі було більше 40 англійців, які прийшли в місцевий паб в Грумбріджі «The Junction Inn»і в той день я готувала з Нікі борщ на всіх цих людей. До борщу в нас йшов шот горілки, також був часночний хліб. Ми ще шукали сало, але тут з українською їжею є трабли, тому сала не було. На аукціоні ми продавали, що нам приносили англійці, було багато різних ваучерів, антикварних речей.  

-Якщо не секрет, скільки грошей ви заробили на аукціоні?

– 2140 (приб. 78 400 грн) фунтів-відповіла Аня, але Ліза додала-можливо навіть трохи більше, оскільки мені ще відправляли кошти українські друзі. Ми 1940 фунтів відправили на амуніцію для військових, 5300 грн ми відправили волонтерам,  також відправили у наше місто на закупівлю дронів в Запоріжжя, для безпритульних тварин, волонтерам в Херсон і полку «Азов». А також ми купили 5 комплектів всього, 5 рюкзаків, 5 розгрузок, бронежилети і каски і через неділю ми відправили це в Україну у військову частину.  

А також згадала, ще коли ми були в Оріхові, ми збирали кошти на медикаменти військовим і мене дуже розчулило, що люди які були в мене на прийомі, я казала, що ми збираємо кошти для військовим вони з гаманця діставали і просто давали. А коли в аптеці купувала все, жіночка запитала кому це, я сказала, що то для наших хлопців і дівчат, і вона дістала гроші і дала. Ми тоді за пару днів зібрали тисяч 15, напевно.

  • Як ви прийняли рішення бути волонтерами?

– Ми просто хотіли допомогти, не можемо воювати, але ми  вирішили допомагати так.

  • Яка у вас мрія після перемоги України у війні?

Хочу допомагати відбудувати Україну, хочу заробляти так багато, щоб скидувати кошти на відновлення свого міста і своєї школи-з впевненістю сказала Аня-щоб  будинок був цілим, наші батьки в сараї закопали наші дитячі фотографії, щоб збереглася пам’ять, тому хочеться, щоб нарешті це все закінчилося.

Перемога і є мрією це по перше, а також, щоб близькі наші всі були живі.

Повномасштабна війна перевернула та понівечила життя мільйонів українців. Це історія лише однієї родини, якій довелося покинути свій дім та тікати на чужину, а таких мільйони. Неможливо собі уявити, що таке може відбуватися в реальності у 21 столітті.

Від цієї історії сльози на очах, як таке можливе, щоб тікати в безпечне місце, оскільки твій дім, вже не є твоїм домом. Я буду довго згадувати цю історію і ці емоції дівчат під час інтерв’ю. В очах в яких невідомість, сльози, які ллються з очей, страх і переживання про рідних і знайомих в Україні. Але хочеться вірити в перемогу і мир, яка буде надіємося зовсім скоро!

Світлана Марчук,

Студентка 448 групи ЧНУ імені Петра Могили