Академічна чесність як основа сталого розвитку університету


У приміщенні Вченої ради 5 жовтня відбулася презентація книги «Академічна чесність як основа сталого розвитку університету», яка була видана за сприяння Посольства Сполучених Штатів Америки та міжнародного благодійного фонду «Міжнародний фонд дослідження освітньої політики». Президент фонду – Тарас Фініков. Саме він розповів усім присутнім про необхідність концентрації уваги на різних проблемах академічної доброчесності в університетському та дослідницькому середовищі.

Ця книга – перша спроба ознайомити освітню спільноту з підходами та кращими зразками міжнародних практик супротиву порушенням академічної етики. Науковець зауважив, що «світ переживає загальне зниження академічних стандартів, певні зміни та деформації поля вищої школи». Сьогодні  актуальними є проблеми корупційності вищих навчальних закладів, плагіату та запозичень, тому процес формування й підтримки моральних стандартів мусить відбуватись у вітчизняній вищій школі всіх рівнів акредитації.

«Причиною появи книги є академічна недоброчесність, відкрита латентна корупція, поява груп людей, які вважають, що потрібні кардинальні зміни задля уникнення деградації вищої школи та втрати репутації в публічному просторі, а також вдала співпраця польсько-українського проекту «Інноваційний університет і лідерство» та американсько-української програми «Academic Integrity in the US», – стверджує Тарас володимирович.

Авторами книги є 12 осіб – працівники вищих навчальних закладів Києва, Львова, Одеси, Івано-Франківська, Тернополя,  Дніпра та м. Суми. Це і міжнародні експерти, і проректори, декани, директори департаментів та служб університетів, докторанти, середній вік яких менше 40 років. Це люди, які мають практичний досвід та розуміння в питаннях протидії порушенням академічної етики в Польщі, США, країнах Західної Європи, Близького Сходу. Видання  було підтримано Спілкою ректорів вищих навчальних закладів України та Американськими Радами з міжнародної освіти. На сьогодні, фонд має змогу презентувати книгу ректорам вітчизняних університетів: «Ніхто не знає, як вони відреагують на це у своєму закладі: вирішуватимуть це питання чи зроблять вигляд бурхливої діяльності, але пропозиція вже зроблена. Все залежатиме від їхньої позиції», – зазначає співавтор книги.

На заході були присутні представники навчальних закладів міста різних рівнів акредитації: МНУ ім. В. Сухомлинського, Миколаївського національного аграрного університету, Міжнародного політехнічного університету Миколаївська політехніка та Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова. Кожному вручили книгу, підписану Тарасом Фініком.

Наостанок, науковець відзначив, що із 2016 по 2020 рік буде реалізовуватися проект академічної доброчесності в Україні, підтриманий Американськими Радами. Цей чотирирічний план на першій своїй фазі орієнтований на десять навчальних закладів України, які будуть своєрідними осередками, де розроблятимуться методики надання супротиву в різних формах, створюватимуть і впроваджуватимуть тренінги для викладачів і студентів,  курси, що навчатимуть мистецтву академічного письма рідною та іноземними мовами, різноманітні тренінги, що допоможуть створити  конституційні кодекси академічної чесності тощо. Він сподівається, що проект розвиватиметься й надалі, і до цих десяти закладів освіти вдасться залучити ще більше. Президент міжнародного благодійного фонду відзначив, що практика нашого закладу – один із кращих прикладів того, що це річ, яка має сенс. Вона повинна надихнути створення  певного  «острівця» академічного чесного життя в інших навчальних закладах. «Ця практика матиме великий успіх в ЧНУ ім. Петра Могили, більший навіть, ніж в інших університетах України», – зазначив Тарас Фініков.

DSC_0014 DSC_0020

DSC_0056DSC_0029 DSC_0050